Primins Klaipėdos garbės pilietį


2008-11-21
"Klaipėdos" inf.
Primins Klaipėdos garbės pilietį

Akvarelių paroda ir kultūros vakaras primins klaipėdiečiams iškilų mokslininką, visuomenės veikėją ir menininką dr. Joną Tatorį (1925–2004).

Architektūros istorikas, menotyrininkas, humanitarinių mokslų daktaras J.Tatoris buvo pirmasis Lietuvos dailės muziejaus padalinio Klaipėdos paveikslų galerijos (dabar – Prano Domšaičio galerija) vedėjas (1973–1978). Vėliau J.Tatoris dirbo istoriku menotyrininku Paminklų restauravimo projektavimo instituto Klaipėdos skyriuje, dėstė Vaikų dailės mokykloje, Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos vizualinio dizaino katedroje.

J.Tatoris daug nuveikė tyrinėdamas Mažosios Lietuvos ir Klaipėdos krašto, uostamiesčio architektūros paveldą bei istoriją, sukaupė vertingą archyvą. Jis parašė monografiją "Senoji Klaipėda: urbanistinė raida ir architektūra iki 1939 metų" (1994), paskelbė mokslinių straipsnių, buvo vienas iš aktyviausių Mažosios Lietuvos enciklopedijos autorių.

Atkūrus nepriklausomybę, J.Tatoris buvo išrinktas pirmosios kadencijos Klaipėdos miesto tarybos deputatu. Jis buvo aktyvus Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Klaipėdos skyriaus narys. Už mokslinę veiklą tyrinėjant Klaipėdos architektūrinį bei istorinį paveldą 2002-aisiais jam buvo suteiktas Klaipėdos miesto garbės piliečio vardas. 2003-iaisiais visą sukauptą turtingą mokslinį archyvą, biblioteką, dalį tapybos darbų J.Tatoris perdavė Mažosios Lietuvos istorijos muziejui.

Nors akvarelių liejimą J.Tatoris, Lietuvos dailininkų sąjungos narys nuo 1976-ųjų, laikė tik pomėgiu, pasak dailėtyrininkės Kristinos Jokubavičienės, jo kūrybinis palikimas daro įspūdį ne tik darbų gausa, bet ir meistriška akvarelės liejimo technika, subtiliu peizažo nuotaikų perteikimu.

Prano Domšaičio galerija parengė parodą, kurioje bus eksponuojamos akvarelės iš J.Tatorio kūrybinio palikimo, saugomo jo artimųjų, taip pat nuotraukos iš šeimos albumo ir Lietuvos dailės muziejaus P.Domšaičio galerijos archyvo. Anot K.Jokubavičienės, tai puiki proga pamatyti menininko darbus, pavartyti ką tik pasirodžiusį leidinį "Jonas Tatoris. Akvarelės" ir pasidalinti prisiminimais apie mokytoją, kolegą bei tremties draugą.

Vernisažas ir kultūros vakaras "Jonas Tatoris. Kūryba ir gyvenimas" – šiandien 17 val. P.Domšaičio galerijoje (Liepų g. 33).