Namų bendrijos "Bandužiai" vadovas dirba 13-oje darboviečių (papildyta)


2010-03-18
Daiva Janauskaitė
Namų bendrijos

Savotiškomis imperijomis virtusios namų bendrijos jų nariams tampa akmeniu po kaklu. Nieko apie bendrų lėšų naudojimą nežinantys žmonės suvokia, kad siekis nuversti vienvaldžiais valdovais virtusius pirmininkus – beprasmiška kančia.

Dirba 13-oje darboviečių

Daugiabučių namų savininkų bendrija (DNSB) „Bandužiai“ yra viena didžiausių Klaipėdoje. Ji vienija 19 namų gyventojus su 1429 butais. Bendrijai vadovauja Algirdas Paleckis.

Žmogus vadovauja ne tik šiai, bet dar aštuonioms bendrijoms ir yra DNSB asociacijos prezidentas. Be to, jis – komercinės firmos „APA“, bendrovės „Orivesta“ ir gyvenamųjų namų statybos bendrijos „Jakų statybos“ vadovas.

Pastaruoju metu A.Paleckį užklupo nemalonumai, nes bendrijos „Bandužiai“ gyventojai pradėjo su juo kovą.

Žmones piktina tie patys dalykai, dėl kurių karas kyla ir daugelyje kitų bendrijų: nešaukiami visuotiniai susirinkimai, gyventojai nesulaukia ataskaitų apie surinktus pinigus bei jų panaudojimą, nevedama dokumentacija.

„Į daugybę klausimų kol kas aiškaus atsakymo negauname. Jokio asmeniškumo, bendraudami su A.Paleckiu, neturime. Tiesiog, kai darbas dirbamas ne taip, kaip to reikalauja įstatymai, kyla įtarimų, kad piktnaudžiaujama ir iš tokios netvarkos kažkas turi nemažos naudos“, – aiškino Lūžų gatvėje gyvenanti bendrijos narė Ligita Girskienė.

Liepė baigti loti?

„Norime sužinoti ne tik tai, ar mūsų bendrija veikia teisėtai. Panagrinėjusi įstatymus, supratau, kad daugybė dalykų „Bandužiuose“ yra neteisėti. Domėjomės bendrijos įsteigimu, neperrenkamojo mūsų pirmininko darbu, bendrijos narių apskaita, finansinių revizijų nebuvimu, bet atsakymo negavome. Užuot kalbėjęs apie reikalus, pirmininkas mus viešai vadino bobelėmis, blondinėmis, besigviešiančiomis svetimos darbo vietos, patarė paskambinti į kosmosą ir liepė baigti loti. Ne kartą viešai esu pareiškusi, kad jo darbo vietos man nereikia, nes auginu vaiką ir ketinu grįžti į savo darbą. Jeigu A.Paleckis būtų normaliai kalbėjęs, atsakęs į gyventojų klausimus, tikriausiai nebūtume domėjęsi jo veiklos ypatumais ir jo skundę“, – tikino moteris.

Kreipėsi į prokuratūrą

Apskundę A.Paleckį Darbo inspekcijai, savivaldybei, policijai, gyventojai yra gavę stebinančių atsakymų.

Pradžioje valdiškų institucijų atstovai tikindavo, kad bendrija – lyg šeima ir kylančius nesusipratimus turi spręsti pati, juolab kad aukščiausias organas – visuotinis gyventojų susirinkimas.

Tiesa, neseniai gauti oficialūs atsakymai. Darbo inspekcija nustatė, kad dirbdamas devyniose DNSB, asociacijoje, individualioje įmonėje bei dar dviejose darbovietėse A.Paleckis jokių teisės aktų nepažeidė, nes darbo įstatymuose nėra nustatytas maksimalus darbo sutarčių skaičius.

Savivaldybės administracija pareikalavo, kad bendrijos pirmininkas pateiktų grafiką, kada organizuos kiekvieno namo gyventojų susirinkimą.

Be to, savivaldybė kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydama ištirti gyventojų skundą, o esant reikalui apginti viešąjį interesą ir kreiptis į teismą.

Vargai dėl elektros

Panašių žygių teko imtis ir garažų savininkų bendrijos „Vėjelis“ nariams.

Skirvytės gatvėje 280 garažų savininkų vienijančioje bendrijoje pirmininkauja Jonas Šajauka.

Trečius metus iš eilės garažų savininkai bando išreikalauti ataskaitas apie tai, kaip paskirstomi bendrijos narių mokami mokesčiai.

Žmonės nori sužinoti, kada bus sutvarkyta nuotekų duobė, elektros skydinės, kodėl mokesčius reikalauta mokėti grynais, o ne į banko sąskaitą, kodėl kvitai nesunumeruoti.

Porą metų bandę sukviesti bendrijos narius į susirinkimą ir pagaliau sukilę prieš pirmininką žmonės suprato, kad nieko padaryti jiems nepavyks.

„Garažų savininkų daug, surinkti didesnę pusę nepavykdavo dar ir todėl, kad pirmininkas nuplėšdavo skelbimus, – tikino bendrijos narys Dionyzas Bloškys. – Supratome, jog pirmininkas nesusigaudo, kas mokėjo už sunaudotą elektrą, nefiksuoja dokumentuose skaitiklių rodmenų. Be to, kilo įtarimas, kad dėl netvarkingų elektros skaitiklių ir skydinių daug elektros nuteka tuščiai. Užuot pasitikėję pirmininku, buvome priversti skydines rakinti, kad jis neišimtų saugiklių ir nepaliktų mūsų visai be elektros.“

Kaip ir DNSB „Bandužiai“ gyventojai, garažų savininkai negali išsirinkti kito pirmininko, nes nesugeba į visuotinį susirinkimą prisikviesti reikiamą skaičių narių.

Pernai vyrai kreipėsi į ekonominius nusikaltimus tiriančius pareigūnus. Pradėtas ikiteisminis tyrimas vis dar tebevyksta.

Pasak skyriaus viršininko Tomo Balčiaus, neseniai baigtas bendrijos dokumentų patikrinimas. Panašu, kad tyrimą nutraukti nesiruošiama.

Įtaria klastą ir suokalbį

Gyventojus papiktinusių bendrijų pirmininkai paprastai laikosi panašios pozicijos ir kaltina juos puolančius žmones įvairiomis nuodėmėmis.

Pavyzdžiui, A.Paleckis tikina, jog "šaršalą" prieš jį sukėlusios moterys gviešiasi jo darbo vietos ir siekia išardyti bendriją vien tam, kad namo administravimą perimtų stambios įmonės. Skundus rašančios gyventojos esančios pasamdytos ardyti ne tik bendriją „Bandužiai“, bet ir kitas.

Tai A.Paleckis tikino sužinojęs iš pažįstamų žmonių.

„Susirinkimus kviesdavome, bet žmonės į juos nesusirinkdavo, o tai rodo, kad jie patenkinti, kaip mes tvarkomės. Aš nesiveržiu būtinai būti šios bendrijos pirmininku. Bet atiduoti bendrijos valdymo kam papuola negaliu. Tegu atsiranda teisėtas šių pareigų perėmėjas, sutinku perduoti įgaliojimus tuojau pat“, – tvirtino A.Paleckis.

Devynių bendrijų ir DNSB asociacijos pirmininkas įžvelgė suokalbį ne tik prieš jį asmeniškai, bet ir prieš visas bendrijas.

Kaltino kaimynus vagystėmis

Garažų savininkų bendrijos pirmininkas J.Šajauka tikino, kad jį nuversti susimokė nesąžiningi žmonės, kuriems jis esąs neparankus.

„ Jie yra vagys ir sukčiai. Patys vagia elektrą, garažuose ardo vogtas mašinas, dirba pramoninėmis staklėmis, o mokesčių valstybei nemoka. Pats pas vieną jų esu matęs šimtus tūkstančių litų. Aš esu pensininkas, su verslininkais nesusidedu. Jiems tokio, kaip aš, kuris jų nepalaiko, nereikia. Jie mane apskundė, o aš – juos“, – rėžė savo tiesą J.Šajauka.

Ir garažų bendrijos pirmininkas tikino nesilaikantis posto, bet aiškino norintis sulaukti tyrimo pabaigos.

„Gal kokių smulkmenų pareigūnai ir ras. Bet tikrai nėra taip, kaip tie keli vyrai aiškina, neva aš esu daug privogęs“, – teisinosi J.Šajauka.

Kol bendrijose vyksta karas, naujojo Bendrijų įstatymo projektas tebeguli Seimo stalčiuose. Kol laikas gaištamas pramogas pamėgusių seimūnų apkaltai, parlamentarai neranda laiko gyvybiškai svarbiems įstatymams svarstyti.

Papildyta

Karas tarp gyventojų ir pirmininkų

Daugiabučių namų savininkų bendrijų gyventojai ne tik skundžia pirmininkus dėl savivalės naudojant gyventojų pinigus, bet ir tiesiogiai kyla į kovą.

Baltijos prospekto 1-ojo namo gyventojai šios savaitės pradžioje fiziškai pasipriešino, jų manymu, savivaliaujančiai bendrijos pirmininkei. Ši sudarė sutartį dėl namo vamzdyno keitimo.

Kai pasamdytos bendrovės darbininkai atvyko pradėti darbų, gyventojai pastojo jiems kelią. Konfliktas greta namo užsitęsė, teko kviestis policiją. Patruliai išklausė abi puses ir patarė santykius aiškintis teisme.

Namo gyventojai apskundė bendrijos pirmininkę Ekonominei policijai. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Žmonės skundžiasi, kad sutartis atnaujinti vamzdyną sudaryta nepasitarus su jais, nesuderinus darbų kainos, dalis gyventojų mano, kad remonto visai nereikia.

Dabar Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ekonominių nusikaltimų tyrimo biure atliekama apie 400 tyrimų, maždaug 10-yje iš jų kalbama apie daugiabučių namų savininkų bendrijas.

Biuro vadovo Tomo Balčiaus teigimu, tokie tyrimai užtrunka gana ilgą laiką, nes reikia atlikti bendrijų ūkinės finansinės veiklos tyrimą, o tam sugaištama ne mažiau pusmečio. Dar kelis mėnesius paprastai užtrunka patikrinti ar pagrįsti įtarimai klastojus dokumentus.