Tiesiog sveiku protu būtų sunku suvokti, kad JAV prezidentui Barackui Obamai sakant kalbą minia žmonų švilptų ir rėktų garsiau, nei kalba šalies vadovas.
Dar sunkiau būtų suvokti, kad po tokio akibrokšto didžiausi JAV dienraščiai šį gėdingą faktą skelbtų kaip didžiausią sensaciją.
Taip, kalba čia apie Kaune nušvilptą Lietuvos ministrą pirmininką Andrių Kubilių. Tiesą pasakius, nesvarbu, ar premjeras yra A.Kubilius, ar koks nors kitas politikas, kokią politiką ministras pirmininkas vykdo, kokiai partijai atstovauja, turi charizmos jis ar ne.
Tai, kad Lietuvoje tampa įprasta trypti ir juodinti aukščiausius šalies politikus, o tai blogiausia – ir užsienio svečių akivaizdoje, jau yra pasibaisėtina. Nušvilpti savo Vyriausybės vadovą – vieną svarbiausių asmenų valstybėje! Sunku surasti kitą tokią valstybę pasaulyje.
Beje, premjeras – ne tik pareigos. Ši postą užima žmogus.
Ir tai ne miesto, kuriame sakė kalbą A.Kubilius, problema, kaip galbūt mano kai kurie interneto komentatoriai. Tai visos šalies problema.
Tiesa, Prezidentė populiari visuomenėje. Tačiau kas dedasi mūsų žiniasklaidoje? Neužteks knygos išvardyti visko, kas buvo prirašyta ir yra rašoma. Ne tik straipsniai, bet net ir monografijos.
Trumpai tariant, tai sąskaitų suvedinėjimas, o ne publicistika.
Terminas "ketvirtoji valdžia" nėra iš piršto laužtas. Tačiau šis titulas žiniasklaidai yra suteiktas ne todėl, kad pasinaudodama proga ši suvedinėtų sąskaitas arba vykdytų įvairių veikėjų "užsakymus".
Taip, kritika politikams – būtina. Tačiau tyčiotis iš bet ko ir bet kur – tai žemos kultūros išraiška, o nepagrįstai kritikuoti – tai jau gal ir intelekto stoka.
Vakaruose net iki kaulų smegenų bulvarinis leidinys neleis sau viešai tyčiotis iš aukščiausių pareigūnų, o Lietuvoje "purvas" suprantamas kaip "tobula" sensacija.
Kokias išvadas apie žiniasklaidos įtaką galima padaryti įvertinus ketvirtadienio gėdą Kaune?
Būtų naivoka manyti, kad švilpę žmonės neskaito laikraščių ar nežiūri televizijos. Šios minios simboliškas gestas akivaizdžiai atspindi tai, koks niekingas požiūris į valstybę ir jos tarnautojus susiformavo Lietuvoje.
Taigi kai kuriuos Lietuvos žurnalistikos "virtuozus" galima pagirti – jūsų klausomasi ir net jumis tikima.
Kaune buvo aiškiai matyti, kad minia – sukiršinta. Taip, Lietuvoje – ne viskas gerai, tačiau savo nepasitenkinimą civilizuoti žmonės politikų atžvilgiu reiškia rinkimuose, pilietinėmis iniciatyvomis, galiausiai protestų metu.
Minios švilpimas nebuvo protestas, tai buvo tik gėdingas gestas. Elementarios kultūros stoka. Kitaip tariant – gėda.
Tikrai neįsivaizduojama, kad kas nors civilizuotame krašte galėtų taip nepagarbiai elgtis su savo šalies vadovais. Ar mes esame vakariečiai, kokiais dedamės? Po ketvirtadienio cirko tai vis mažiau tikėtina.
Naujausi komentarai