Britų valdžia bejėgė prieš riaušininkus Pereiti į pagrindinį turinį

Britų valdžia bejėgė prieš riaušininkus

2011-08-09 18:01
Didžiojoje Britanijoje siautėjantys riaušininkai ir plėšikautojai, atrodo, jau pamiršo, dėl ko viskas prasidėjo. Bet matydami, kad teisėsauga bejėgė juos sustabdyti, jaunuoliai siautėja dar smarkiau.

Didžiojoje Britanijoje siautėjantys riaušininkai ir plėšikautojai, atrodo, jau pamiršo, dėl ko viskas prasidėjo. Bet matydami, kad teisėsauga bejėgė juos sustabdyti, jaunuoliai siautėja dar smarkiau.

Priekaištai teisėsaugai

Pasak britų laikraščio "The Times", Londono policija iš pradžių buvo giriama už tai, kad susilaikė nuo griežtų priemonių, nes bandymai jėga malšinti naktį į šeštadienį kilusius neramumus galėjo pakurstyti dar didesnę pykčio bangą. Bet po trečios iš eilės riaušių, gaisrų ir plėšikavimų nakties nuomonė keičiasi. Kai riaušės pradėjo plisti į kitus sostinės rajonus ir net į kitus miestus, daugelis pajuto, kad teisėsauga tiesiog bejėgė prieš siautėjančias gaujas.

"Po trijų dienų neramumų susidaro įspūdis, kad policija atidavė miesto gatves jaunuoliams siautėti", – vakar rašė "The Times".

Londono policija svarsto galimybę neramumų rajonuose įvesti komendanto valandą ir pasitelkti vandens patrankas, kurios Jungtinėje Karalystėje iki šiol buvo naudojamos tik Šiaurės Airijoje ir kurių sostinėje net nėra. O kol teisėsauga dvejoja, riaušininkai pasijuto nebaudžiami ir elgiasi vis įžūliau.

Neregėtas įžūlumas

Šiaurės Londono gyventojas Tielas papasakojo laikraščiui "The Guardian" apie paryčiais nugirstą dviejų merginų pokalbį.

"Jos svarstė, kurią parduotuvę apiplėšti kitą – "Boots" ar "Body Shop". Galiausiai jos išėjo iš "Boots" taip nerūpestingai, tarsi įprastai apsipirkusios", – pasakojo Tielas.

Neramumų židiniu tapusiame Totenamo rajone plėšikautojai netgi rikiavosi į eilę vienoje batų parduotuvėje. Kai kurie prieš išsinešdami avalynę matavosi ją vietoje.

Plėšikautojai tempia iš parduotuvių drabužius, buitinę techniką ir kitas prekes. Kai kas be jokių skrupulų stengiasi parduoti jas čia pat gatvėje.

"Mačiau, kaip vaikinai pardavinėjo nešiojamuosius kompiuterius iš "Currys" parduotuvės po 20 svarų sterlingų (80 litų)", – laikraščiui "The Guardian" pasakojo prisistatyti nenorėjęs vietos jaunuolis.

Internete jau pasirodė nuotraukos, kuriose plėšikautojai begėdiškai demonstruoja savo laimikį.

Kuo prasikalto gėlininkas?

Ieškodami atsakymų, kodėl kilo neregėto masto neramumai, ekspertai prabilo apie krizės padarinius ir socialinę atskirtį.

Pasak laikraščio "The Financial Times", Totenamo rajonas smarkiai nukentėjo dėl recesijos ir valstybės išlaidų mažinimo. Socialinė parama rajono jaunuoliams buvo sumažinta 75 proc.

"Dauguma žmonių, dalyvaujančių plėšikaujant, kilo iš rajonų, kuriuose mažos pajamos ir aukštas nedarbas. Dauguma jų nemato ateities perspektyvų ir neturi ką prarasti, – aiškino kriminalistas ir jaunimo kultūros ekspertas profesorius Johnas Pittsas. – Plėšikautojai pateisina savo veiksmus tuo, kad puola stambių korporacijų parduotuves, nes jos turi pinigų, o jie – ne. Pamatę, kad policija nepajėgia kontroliuoti situacijos, jie pajuto adrenaliną ir euforiją."

Tačiau kaip noras pasipelnyti ir kova už socialinį teisingumą gali paaiškinti, kodėl riaušininkai ir plėšikautojai siaubia ir mažas vietos gyventojų parduotuvėles.

"Čia verslas visuomet vos laikėsi, o jie ėmė ir sudegino gėlių parduotuvę, – sakė Totenamo gyventojas Areebas Ullah. – Ką tas gėlininkas kam padarė? Aš mačiau, kaip jis tiesiog verkė. Manau, tokie dalykai tik dar labiau pakenks Totenamui."

Drąsios moteriškės atkirtis

Internete didelio populiarumo sulaukė vaizdo įrašas, kuriame drąsi juodaodė moteris naktį gatvėje grėsmingai bara jaunuolius už plėšikavimus.

"Šitie žmonės sunkiai dirbo, kad išlaikytų savo verslą ir užsidirbtų gyvenimui, o jūs dabar norite sudeginti jų namus ir parduotuves? Dėl ko? Kad parodytumėte, kokie jūs kariautojai ir blogi vaikinai? Ar nepamiršote, kad pradėjote visa tai dėl to nušauto vaikino, o ne dėl to, kad smagintumėtes ir griautumėte viską aplinkui? Jeigu kovojate dėl reikalo, tuomet ir kovokite dėl reikalo", – šaukdama moteriškė nevengė keiksmažodžių ir išvadino riaušininkus susmirdusiais plėšikais.

Atrodo, plėšikautojai iš tiesų pamiršo, kad agresyvus pasipriešinimas kilo dėl 29 metų keturių vaikų tėvo Marko Duggano, kuris rugpjūčio 4 d. žuvo per susišaudymą su policija. Pareigūnai per operaciją prieš nusikalstamas gaujas juodaodžių bendruomenėje sustabdė taksi automobilį, kuriame buvo M.Dugganas, ir mėgino jį suimti.

Antradienį paskelbtoje išvadoje apie M.Duggano mirtį nurodyta, kad jam į krūtinę pataikiusi vienintelė kulka buvo mirtina.


Neramumų kronika

Pirmąja Didžiojoje Britanijoje kilusių neramumų auka tapo 26 metų vyras, sužeistas antradienio vakarą Londono pietuose. Gydytojai visą naktį kovojo dėl sužeistojo gyvybės, bet vakar jis mirė.

Londone jaunuolių būriai siautėjo trečią naktį iš eilės, iki antradienio paryčių jie padeginėjo pastatus, automobilius ir šiukšlių konteinerius, siaubė parduotuves ir svaidė į policiją butelius ir pirotechnikos užtaisus. Pietiniame Kroidono rajone liepsnojo visas kvartalas, įskaitant šimtmetį gyvuojančią baldų gamybos įmonę.

Turtingi rajonai taip pat neišvengė riaušininkų smurto: plėšikautojai, įsiveržę į "Michelin" žvaigždutėmis įvertintą restoraną "The Ledbury" Noting Hile, atėmė svečių mobiliuosius telefonus, vogė lėkštes nuo stalų ir mėgino išplėšti kasą.

Policija informavo, kad perpildytos visos Londono areštinės ir kad sulaikytieji vežami į gretimus miestus. Kaltinimai pateikti jau bent 69 žmonėms, tarp jų vienam 11-mečiui, įtariamam įsilaužimu. Mažiausiai 100 sulaikytųjų yra 21 metų arba jaunesni.

Naktį į antradienį neramumai persimetė ir į kitus Didžiosios Britanijos miestus – Liverpulį ir Birmingamą.

Didžiosios Britanijos premjeras nutraukė atostogas ir pareiškė, kad vyriausybė padarys viską, kas būtina, kad būtų atkurta tvarka.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų