Gustavas Katrinai neprilygo


2008-09-06
Maratas Iljasovas
Gustavas Katrinai neprilygo

2005 m. košmaro, kai JAV pietų pakrantę nusiaubė visa griaunantis uraganas, šį kartą pavyko išvengti, bet nuostolių – ne

Į Naująjį Orleaną po truputį grįžta žmonės. Gustavo, kuris galėjo tapti stipriausiu valstijai smogusiu uraganu, vėtros susilpnėjo ir pranyko. Apie jį primena tik išversti medžiai, kai kur nurauti namų stogai ir šiukšlinos gatvės.

Pavojaus nebėra

Kad pavojaus nebėra, dar trečiadienį pranešė miesto meras Ray Nagine'as. "Žmonės galės sugrįžti iš karto, kai bus atšauktas sprendimas dėl privalomos evakuacijos", – sakė jis. Tam, kad būtų kontroliuojamas gyventojų grįžimas, prie įvažiavimo į miestą buvo įsteigti kontrolės punktai. "Mums reikia žinoti, kiek žmonių grįš", – sakė R.Nagine'as. Jis spėjo, kad daugelis greičiausiai atvažiuos tik pažiūrėti, ar jų namai nesugriauti.

Daug kas taip ir padarė. Vaizdas, kuris jų laukia gimtajame mieste, tikrai neguodžia. Kai kuriuose rajonuose dar nėra elektros energijos, neveikia kanalizacija, o ligoninės veikia ne visu pajėgumu, nes ne visi gydytojai sugrįžo. Daug kam reikės ne tik sutvarkyti aplinką, bet ir naujai suremontuoti namus. Tiesa, remonto išlaidas apmokės draudimas, jeigu namas buvo apdraustas.

Valdžiai priekaištų neturi

Yra viltis, kad kažkiek lėšų skirs ir federalinis biudžetas – valdžios dosnumą skatina artėjantys prezidento rinkimai. Pareigūnai jau padarė nemažai pareiškimų, iš kurių galima suprasti, jog "didesnių nuostolių pavyko išvengti dėl gerai koordinuotų jų veiksmų".

Tačiau žmonės mano kitaip. BBC radijui kalbėjęs vienas Naujojo Orleano gyventojas sakė, kad miestui tiesiog pasisekė, jog Gustavas, skirtingai nei buvo prognozuota, susilpnėjo iki antros kategorijos. Jo sukeltos bangos neįgijo tos jėgos, kuri galėtų pralaužti miesto apsaugos pylimus, kaip buvo siautėjant uraganui Katrina 2005-aisiais.
Tiesa, valdžios nuopelnų jis irgi neneigė. "Šį kartą tikrai buvo viskuo pasirūpinta iš anksto", – sakė vyras. Net statybinių medžiagų, kuriomis buvo lopyti kitų Luizianos valstijos miestelių ir gyvenviečių apsaugos pylimai, anot jo, netrūko. Sklandžiai veikė gelbėjimo tarnybos, o ištuštėjusius miestus su 14 tūkst. karių prižiūrėjo 50 tūkst. atsarginių. Kaip pabrėžė R.Nagine'as, per visą tą laiką buvo užfiksuotas tik vienas plėšikavimo atvejis.

Vienas nuostolingiausių

Vis dėlto Gustavas pridarė nemažai nuostolių. Draudimo bendrovės ekspertai mano, kad jie gali siekti 10 mlrd. JAV dolerių (apie 23,3 mlrd. litų). Nors tai keturis kartus mažiau, nei Katrinos padaryti nuostoliai, Gustavas, ekspertų teigimu, gali papildyti daugiausia nuostolių JAV padariusių uraganų sąrašą.

Labiausiai nukentėjo JAV naftos gavybos pramonė. Dėl to, kad buvo nutraukta gavyba Meksikos įlankoje, Vašingtonas netgi priėmė sprendimą pasinaudoti strateginiu šalies rezervu. Iš jo buvo paimta 250 tūkst. barelių naftos. Kaip teigiama, nafta reikalinga tam, kad padėtų sugrįžti į namus dviem milijonams Luizianos miestų ir kaimų gyventojų, kurie išvyko artinantis Gustavui.

Dar daugiau nuostolių Gustavas pridarė Kuboje. Čia šio uragano padariniai lyginami net su atominiu sprogimu. "Laisvės saloje" Gustavas sugriovė 100 tūkst. namų ir pražudė apie 100 žmonių. Agrarinė šalis patyrė išties didelį smūgį.

"Mes kovojame, kad būtų pamaitinti visi badaujantys žmonės", – neseniai prisipažino buvęs šalies lyderis Fidelis Castro.