Slaptieji kandidatų ginklai


2008-09-06
Vytautas Beniušis
Slaptieji kandidatų ginklai

B.Obamos ir J.McCaino pasirinkti pavaduotojai atskleidžia kandidatų į JAV prezidentus silpnybes ir rinkėjų viliojimo taktiką

Josephas Bidenas ir Sarah Palin. Šios pavardės pastarosiomis savaitėmis dažnai linksniuojamos JAV žiniasklaidoje. Kandidatų į Baltųjų rūmų šeimininkus pasirinkti porininkai dabar atsidūrė dėmesio centre. Kas jie? Kodėl Barackas Obama ir Johnas McCainas būtent juos pasirinko kaip galimus viceprezidentus? Kokias pretendentų į JAV prezidentus silpnybes atskleidžia pasirinktos kandidatūros?

Kompensuoja trūkumus?

Pasirinktas porininkas arba pretendentas į JAV viceprezidentus bene geriausiai parodo, kaip pats kandidatas į šalies vadovus save vertina. Mat pretendentai į Baltųjų rūmų šeimininkus dažniausiai stengiasi pasirinkti tokius pavadutojus, kurie atsvertų jų pačių silpnąsias vietas.

"Auksinė taisyklė: savo dešiniąja ranka visada geriausia rinktis tokį žmogų, kuris kaip diena nuo nakties skiriasi nuo tavęs", – Vašingtone mėgsta juokauti politikus konsultuojantys rinkimų strategai.

Šiuo patarimu iki šiol kliovėsi ne vienas kandidatas į JAV prezidentus.

Kai Ronaldas Reaganas tapo kandidatu į šalies vadovus, porininku jis pasirinko George'ą Bushą vyresnįjį. Mat R.Reaganas iki rinkimų gyveno Kalifornijos valstijoje, gana toli nuo šalies sostinės ir didžiosios politikos. Jam buvo prikaišiojama, kad nesugebės valdyti valstybės, neturės reikiamos patirties, užnugario ir panašiai.
Todėl politikui žūtbūt reikėjo porininko, kuris būtų arčiau valstybės valdymo reikalų. Būtent dėl šios priežasties R.Reiganas savo dešiniąja ranka pasirinko George‘ą Bushą vyresnįjį, daugelio Vašingtono koridoriuose laikytą savu žmogumi.

Vėliau, kai G.Bushas pats tapo respublikonų kandidatu varžybose dėl Baltųjų rūmų, oponentai jį kritikuodavo dėl garbaus amžiaus. Atsižvelgdamas į šiuos priekaištus jis pasirinko jaunatviškos išvaizdos Daną Quayle‘ą.

Pavyzdinga mamytė

Daugiau nei prieš savaitę, naktį į penktadienį, iš Aliaskos miesto Ankoridžo skridęs privatus reaktyvinis lėktuvas nusileido Ohajo valstijoje, šalia Deitono miesto. Iš jo išlipo moteris, du vyrai ir dvi paauglės – viena didelė šeima.

Lėktuvo laukę žurnalistai pagaliau sužinojo ilgai lauktą žinią: orlaiviu atskraidinta J.McCaino pasirinkta kandidatė į viceprezidentes – Aliaskos gubernatorė 44 metų S.Palin.

Jungtines Valstijas apskriejus šiai naujienai ne vienas amerikietis kraipė galvas. Daugeliui buvo nesuprantama, kodėl potencialus Baltųjų rūmų šeimininkas ir politikos veteranas porininke pasirinko šalyje mažai žinomą ir palyginti jauną politikę.

Vieningos nuomonės neturi ir politikos ekspertai. Vis dėlto daugelis mano, kad šiuo sprendimu respublikonas tikisi užsitikrinti moterų paramą per rinkimus. Tiesa, skiriasi aiškinimai, kokių motyvų vedamos moterys turėtų paremti J.McCaino kandidatūrą.
Vieni aiškina, kad respublikonų kandidatas šiuo sprendimu tikisi sulaukti už Hillary Clinton balsą atidavusių moterų paramos. Esą nusivylusios, kad ją įveikė juodaodis vyras, dailiosios lyties atstovės bus linkusios paremti kandidatą, kuris savo porininke pasirinko moterį.

Kiti politikos ekspertai tikina, kad rinkėjas turėtų pakerėti politikės asmenybė. S.Palin – tarsi amerikietės motinos idealas. Penkių vaikų motina, ištekėjusi už koledžo laikų meilės ir 20 metų laimingai su juo gyvenanti santuokoje – atrodytų, nepriekaištinga politikės vizitinė kortelė.

Jos pomėgis žvejoti ir didžiulė aistra medžioklei, narystė Nacionalinėje šaulių asociacijoje, ekspertų nuomone, tik dar labiau sustiprina veiklios politikės įvaizdį.
"Saros Barakudos" pravardė, kurią jai net ir dabar taiko politiniai oponentai, taip pat turėtų būti paskata sužvejoti moterų simpatijų. Šią pravardę moteris įgijo dar koledžo laikais – dėl agresyvaus krepšinio žaidimo stiliaus. Tik dabar šie epitetai jai taikomi dėl principingumo ir įnirtingo savo nuomonės gynimo.

Tiesa, pasak analitikų, šis J.McCaino pasirinkimas – ne be trūkumų. Abejojama, ar vos dvejų metų gubernatorės patirtį turinti moteris sugebėtų vadovauti Jungtinėms Valstijoms, jei kas nors nutiktų J.McCainui.

Be to, respublikonų kandidato pasirinkimas abejotinas ir taktikos atžvilgiu. Savo varžovą 46-erių B.Obamą respublikonų kandidatas dažnai kaltindavo patirties stoka. Dabar savo porininke pasirinkęs vos 44-erių sulaukusią moterį J.McCainas pats gali sulaukti analogiškų oponentų priekaištų.

Pasirinko mokytoją

B.Obamos pasirinktas porininkas J.Bidenas ekspertų jau dabar vadinamas jo užsienio politikos mokytoju. Žinia, tiek oponentai, tiek politikos analitikai demokratų kandidatui prikaišioja, kad šis tik paviršutiniškai išmano užsienio politiką. Vien B.Obamos teiginiai, kad tapęs JAV prezidentu jis susitiks kone su visų nedemokratiškų valstybių lyderiais ir taip sieks pagerinti dvišalius santykius, politikos žinovams kelia šypsenas.

"Prezidentaujant nėra vietos treniruotėms", – apie B.Obamos nesiorientavimą užsienio politikoje šiemet pareiškė J.Bidenas. Tada jis buvo juodaodžio varžovas ir siekė tapti demokratų kandidatu į Baltųjų rūmų šeimininkus.

Pralaimėjęs H.Clinton ir B.Obamai vėliau jis priėmė pastarojo pasiūlymą tapti kandidatu į viceprezidentus. Manoma, kad J.Bidenas turėtų kompensuoti B.Obamos nenuovokumą užsienio politikoje. Mat demokrato dešinioji ranka Senate eina garbingas užsienio reikalų komiteto pirmininko pareigas. Be to, Senate jis dirba jau šeštą kadenciją, todėl yra sukaupęs neįkainojamą politinę patirtį ir turi įtakingų pažįstamų Vašingtone.

J.Bideną daugelis eilinių amerikiečių laiko savu vaikinu. Nors Vašingtone jis dirba jau daugiau nei tris dešimtmečius, gyventi į sostinę politikas taip ir nepersikėlė. J.Bidenas gyvena Vilmingtono mieste, o į darbą Vašingtone vyksta traukiniu.

Vyras garsėja kaip sąmojingas ir žodžio kišenėje neieškantis oratorius, o pastaruoju metu jam klijuojama ir demokratų kovinio šuns etiketė. Jo kandžias ir taiklias replikas, kritikuojančias respublikonų stovyklą, dažnai cituoja šalies žiniasklaida.

"Per visus darbo Senate metus niekada gyvenime nemačiau Vašingtono tokio sužlugdyto", – prieš kelias savaites per mitingą Ilinojuje pareiškė J.Bidenas. Taip jis pasišaipė iš populiaraus J.McCaino reklaminio filmo, kuriame liaupsinama jo, kaip Vietnamo karo veterano, išmintis ir patirtis. Netrukus minėtą J.Bideno frazę citavo dauguma JAV žiniasklaidos priemonių.

Teisybės dėlei reikia pripažinti, kad ilgoje šio senatoriaus karjeroje būta ir apgailėtinų momentų. 1988 m. siekdamas tapti demokratų kandidatu į JAV vadovus politikas viešai apsijuokė. Paaiškėjo, kad dalį kalbos, kurioje jis argumentavo, kodėl turėtų būti nominuotas demokratų kandidatu į prezidentus, J.Bidenas "pasiskolino" iš ankstesnio britų politiko Neilo Kinnocko kalbos. Bandymas pasinaudoti kito politiko įdirbiu garbės J.Bidenui nepadarė.

Vis dėlto ekspertai tikina, kad B.Obamos ir jo porininko tandemui dirbti kartu turėtų sektis gana sklandžiai. Mat abu politikai yra baigę kone identiškas studijas. B.Obama universitete krimto politikos mokslus, o vėliau studijavo teisę prestižinėje Harvardo teisės mokykloje. J.Bidenas įgijo istorijos ir politikos mokslų bakalauro diplomą. Kiek vėliau gerai žinomame Sirakūzų universitete jis tobulino žinias teisės srityje.

S.Palin biografija

44 metų Aliaskos gubernatorė.

1984 m., būdama 20-ies, nugalėjo savo gimtojo miesto Vasila gražuolės rinkimuose – tapo "Mis Vasila".

Koledže dėl agresyvaus krepšinio žaidimo stiliaus turėjo pravardę Sara Barakuda
Studijavo žurnalistiką ir politikos mokslus Idaho universitete.

Su vyru Toddu Palinu, kuris yra jos koledžo laikų meilė, santuokoje gyvena 20 metų. Vyras dirba naftos versle.

Turi penkis vaikus, tarp jų  šiemet balandį gimusį sūnų, turintį Dauno sindromą. Vienas sūnus rugsėjį vyks tarnauti į Iraką. 17-metė dukra laukiasi, tačiau netrukus turėtų ištekėti.

Mėgsta medžioti ir žvejoti, dievina briedieną.

J.Bideno biografija

65 metų senatorius.

Nuo 1972 m. dirba JAV Senate.

Turi tris vaikus.

Dabartinę žmoną Jill Jacobs vedė 1977 m., su ja sugyveno dukterį Ashley.

Pirmąkart vedė 1966 m. Neilią Hunter, su ja susilaukė trijų vaikų: Josepho, Roberto ir Naomi.

Žmona ir dukra Naomi žuvo per automobilio avariją 1972-aisiais – netrukus po to, kai J.Bidenas buvo išrinktas į JAV Senatą. Senatoriaus priesaiką jis davė ligoninėje.

Du kartus siekė būti nominuotas kaip demokratų kandidatas į JAV prezidentus – 1988 m. ir 2008 m. Abu kartus pralaimėjo.