Vos atvykusi gyventi į Nigeriją lietuvė Laima Suissa ne kartą buvo šokiruota žiaurių, sveiku protu nesuvokiamų papročių. Nepaisant to, šią Afrikos šalį per aštuonerius metus buvusi kaunietė pamilo ir nori joje gyventi amžinai.
Pelnosi iš gydymo
„Gyvenant Nigerijoje maliarija persirgti būtina, o ji pagydoma labai greitai – trimis tabletėmis, – po pusseptintų metų trumpam į Kauną grįžusi ir prie šilumos įpratusi Laima, apsistojusi draugų bute, maksimaliai įjungė šildymą. – Tuomet ten buvau pirmą mėnesį ir daug ko neišmaniau.“
Bulgarų tautybės medikai sergančią lietuvę specialiai girdė neįtikimu kiekiu brangiausių ir stipriausių antibiotikų. Išsekusi ir alpdama ji, kaip pati sako, jau kalbėjosi su angelais.
„Iškart pagerėjo, kai užsispyrusi nutraukiau antibiotikų kursą“, – pasak L.Suissos, Nigerijoje dažnai medikai gydo ilgai, norėdami kuo daugiau uždirbti iš draudimo kompanijų.
Ilgainiui Nigerijos sostinėje Abudžoje su garsioje Izraelio kompanijoje SCC dirbančiu vyru ir dukra gyvenanti Laima perprato šokiruojančius kuriozus.
Gyvena už spygliuotos tvoros
Mirtininkas, apsikarstęs sprogmenimis, įsiveržė į Jungtinių Tautų pastatą. Žuvo 20 žmonių. Per sprogimą šalia baro Džoso mieste žuvo 70 žmonių. Ananbros valstijoje sprogus degalus vežančiam automobiliui žuvo 80 žmonių.
Laima neslepia: pastaruoju metu situacija šioje šalyje dar labiau paaštrėjo. Padaugėjo konfliktų tarp islamą ir krikščionybę išpažįstančių etninių grupių. Net ir viename saugiausių Nigerijos miestų tituluojamoje sostinėje lietuvė gyvena spygliuota siena aptvertoje ir ginkluotų sargybinių saugomoje kompanijos SCC teritorijoje.
"Penkių aukštų pastatas labai didelis. Teritorijoje yra du baseinai, firmos biuras, sporto salė, – pasakojo Laima.
Jai tris dienas per savaitę kompanija skiria juodaodį vairuotoją. Beje, keturiasdešimtmetė lietuvė – vienintelė šioje teritorijoje automobilį vairuojanti moteris. Prieš išvažiuodama į Abudžos gatves ji visuomet pasimeldžia.
Kyšius ima visi
Eismas – tragiškas, o jei neduok Dieve partrenksi vietinį, turėsi mokėti visą gyvenimą: juodaodžiai moka pinigus sunkti iš čia atvykusių dirbti baltųjų.
„Ypač įžūlūs taksi vairuotojai. Jie gali staiga, net neparodę posūkio signalo, iš trečios eismo juostos persirikiuoti į pirmąją, sustoti viduryje gatvės ir išleisti keleivį, – Nigerijos vairavimo ypatumus pastebėjo Laima. – Abudžoje netoli mečetės reikia būti itin atsargiam apie 13 val. – per pagrindinę musulmonų maldą, kai gali būti meldžiamasi netgi viduryje gatvės.“
Šalyje, kurioje klesti korupcija, kyšius ima ir valdininkai, ir policininkai. Pasipinigauti sugalvojama įvairiausių, net pačių žiauriausių būdų.
„Kai vyras su vairuotoju važiuodavo į Akurę, esančią už 500 km, kompanija kartu siųsdavo ir ginkluotą žmogų, – Laima pasakojo, kad Nigerijoje dažnai užpuola pakelės banditai. – Jeigu neturi apsaugos, reikia turėti grynųjų. Pavyzdžiui, ant kelio nuverčiamas medis, o kai automobilis sustoja, iš slėptuvės išlenda ginkluoti banditai. Jei neturėsi grynųjų – nužudys.“
Vaikas su vaiku
Šokas. Tokį jausmą Laima patyrė sužinojusi, kad kaimuose, kur gyvena didesnė dalis gyventojų, vos prasidėjus menstruacijoms mergaitė jau turi tapti moterimi: pirmasis būna tėvas, dėdė, brolis ar pusbrolis.
„Drėbto molio trobelėse šeimos nariai miega vienas greta kito ir niekas neklausia mergaitės nuomonės, – Laima matė lūšnynus. – Vyrai dažnai ilsisi, o moterys gamina valgį, prižiūri vaikus.“
Prie Laimos vyro biuro kartą ilgai vaikščiojo 9–10 metų mergaitė su kūdikiu ant nugaros. Ji laukė biure dirbančio baltaodžio – vaikelio tėvo, kad gautų iš jo pinigų maistui.
"Turi tik vieną vaiką? – kartą turguje nusistebėjo juodaodis, sužinojęs, kad Laima turi tik dukrą.
Jis pasigyrė turįs keturias žmonas ir 36 vaikus.
Juodaodės – pirmosios žmonos
Turėti intymių santykių su baltaodžiu nigerietei yra didelė garbė. Dar didesnė – pagimdyti nuo jo kūdikį, juolab – ištekėti.
„Jos baltuosius persekioja, tačiau pagrindinis tikslas – pinigai, – neslėpė Laima. – Dažnai nigerietės įsėda į automobilį pas nepažįstamuosius, o išprašyti jas gali tik už pinigus.“
Kompanijos vyrams siūlo šeimos ir viengungio kontraktus: pastarojo sąlygos neleidžia atvykti žmonai, o vyras kas tris mėnesius gauna dvi savaites atostogų.
„Ilgiau Nigerijoje dirbantys vyrai susiranda meilužes, – įsitikinusi lietuvė. – Afrikietės tampa pirmosiomis žmonomis ir stengiasi pagimdyti kūdikį.“
Pasibaigus viengungio kontraktui, kai baltaodis turi grįžti namo, nigerietės reikalauja pinigų. Jei vyras nesutinka – kelia skandalus, bylinėjasi teismuose, iš anksto susitarusios su teisėjais.
„Tuomet vyrai moka dešimtis tūkstančių dolerių, perka naujus automobilius, nes bijo viešumo“, – šyptelėjo L.Suissa.
Pinigai – tik seife
„Jei namuose dings nors vienas daiktas – neteksi darbo, – taip prigrasinta kompanijos pasamdyta tarnaitė, kuri lietuvės namuose atlieka lengvus darbus. – Jei ji neteks darbo, negaus rekomendacijos ir jai grės badas.“
Sąžininga namų tvarkytoja pas Laimą dirba jau šešerius metus. Kai padaro visus darbus, Laima išleidžia ją namo net ir anksčiau. Net ir pasitikėdama tarnaite, pinigus, brangenybes, dokumentus laiko seife, nes dažnai juodaodžiai, net ir įgiję pasitikėjimą, vagiliauja. Namų tvarkytojus rekomenduojama keisti kas 4–5 metus.
Kažkas iš tarnų yra apvogęs Laimos draugę lietuvę, kuri trumpam savo namuose ant stalo paliko rankinę su pinigais bei asmens dokumentais.
Juodaodžiai vagia viską: rankšluosčius, benziną, dantų šepetėlius, šampūnus, į kuriuos pripila vandens, drabužius. Pavyzdžiui, padeda suknelę į kitą vietą ir jei per dvi savaites jos nepasigesi – pavogs.
Net ir kompanijos teritorijoje visą laiką reikia rakinti buto duris, nes kartais vagiliauja darbuotojų meilužės.
Juodoji magija klesti
„Atnešk prieš savaitę gimusio kūdikio širdį, kepenis ir jo kraujo“, – toks vudu šamano reikalavimas – ne iš siaubo filmo.
Juodoji magija ir dabar itin populiari Nigerijoje, o apie dingusius kūdikius ar skaisčias mergaites bei berniukus rašyta vietos spaudoje.
„Košmaras! – tepasakė Laima, pamačiusi gabalais sukapotos mergaitės nuotrauką. – Nigeriečiai tiki, kad vudu padės tapti stipresniems ir turtingesniems, o vyrai prievartauja skaisčius berniukus, kad perimtų jų energiją ir jaunystę.“
Šamanų paraginti savo priešus nigeriečiai nužudo lėtai, po mėnesio dviejų veikiančiais nuodais.
Norėtų dar likti
Lūšnynų, kaimelių ir priemiesčių gyventojai dažnai vakarais neturi elektros. Net ir kompanijų rezidencijoje kartais dingsta elektra ir telefono ryšys.
Skurdžiai gyvenantys vietiniai geria nešvarų upės vandenį, neretai dvokia nuo nešvaros, o moterys dažnai kasosi perukais pridengtus trumpučius plaukus ar dirbtines kaseles.
Dauguma jų baltuosius gerbia, nes jie duoda darbo, atsiveža pinigų.
„Jie nori paliesti baltą odą, plaukus“, – pasakojo šviesiaplaukė moteris.
Šioje šalyje iš naftos pralobę vienetai gyvena itin turtingai: perka vilas Prancūzijoje ar Ispanijoje, puikuojasi savo lėktuvais bei automobilių parku ir net nežino, kiek pinigų turi Šveicarijos bankuose.
Laimai, priešingai nei daugeliui baltaodžių, Nigerija patinka.
„Šiltas ir drėgnas klimatas, daug žalumos, nuostabūs gamtos vaizdai, žmonių pagarba ir nepaaiškinamas Afrikos žavesys, – šalies privalumus vardijo Laima. – Nors iš dalies gyvenimą čia galima pavadinti kova už būvį, noriu čia likti.“
Net ir baltiesiems čia brangu
100 Nigerijos nairų – 0,44 euro.
1 l benzino – apie 1–1,2 lito.
1 l pieno – apie 6 litus.
Kepalas duonos – apie 7 litus.
1 kg kiaulienos – apie 23 litus.
1 kg jautienos – apie 26 litus.
12 pusantro litro talpos butelių vandens – apie 18 litų.
Trims pavalgyti restorane – apie 250 litų.
Butelis alaus – apie 14 litų.
Stiklinė natūralių sulčių – apie 16 litų.
Karštas patiekalas gatvėje – apie 3–6 litus.
Mokslas prestižinėje tarptautinėje mokykloje, kur mokosi devintokė Laimos dukra, per metus kainuoja apie 50 tūkst. litų (apmoka kompanija).
Naujausi komentarai