Dešimt mitų apie dantų priežiūrą


2011-08-09
"Klaipėdos" inf.
Dešimt mitų apie dantų priežiūrą

Odontologai pateikia mitų apie burnos priežiūrą dešimtuką. Specialistai aiškinasi, kiek pagrįsti yra mitai apie dantų priežiūrą ir pataria, kaip užtikrinti deramą burnos ertmės higieną.

Pirmas mitas. Dantų valymas keletą kartų per dieną labai kenkia emaliui.

Šis mitas iš dalies teisingas, tačiau situacija nėra tokia dramatiška. Nors dantų emalis yra pati kiečiausia medžiaga, randama žmogaus organizme, odontologai pataria įsigyti labai minkštą dantų šepetėlį. Jei tokį naudojate, be baimės keletą sykių per dieną dantis valykite sukamaisiais judesiais – žalos nepadarysite ne tik emaliui, bet ir dantenoms.

Antras mitas. Pas odontologą nereikia eiti tol, kol danties neskauda arba kol burnoje neatsiranda matomų pakitimų.

Tai – netiesa. Net išoriškai sveikai atrodančio danties viduje gali slypėti problemų, todėl du kartus per metus privalu pasirodyti odontologui. Dažniausiai tik gydytojas sugeba aptikti galimą problemą ir paskirti gydymą ankstyvoje stadijoje.

Trečias mitas. Kartais išgirstame, esą vienas pilietis niekada nevalė dantų, apskritai nesirūpino burnos higiena, nesilankė pas odontologą, bet iki pat senatvės išsaugojo sveikus dantis.

Tokių atvejų pasitaiko, tačiau labai retai. Daugumai žmonių galioja tos pačios taisyklės – rūpinimasis burnos higiena, reguliarūs vizitai pas dantų gydytoją.

Ketvirtas mitas. Sveiki dantys yra paveldimi.

Mokslininkai teigia, jog paveldimumo faktoriaus vaidmuo nėra lemiamas asmens dantų tvirtumui. Derama kasdienė burnos priežiūra yra privaloma.

Penktas mitas. Kasdienei burnos priežiūrai visiškai pakanka dantis valyti šepetėliu ir dantų pasta.

Pasak specialistų, vien šepetuko ir dantų pastos nepakanka – tokiu būdu sunaikinami tik apie 25 proc. mikrobų, jų lieka ant gleivinės ir tarpdančiuose. Odontologų teigimu, be šepetėlio, reikėtų naudoti dantų siūlą bei antiseptinį burnos skalavimo skystį. Jis sunaikina iki 99 proc. blogųjų bakterijų, neleidžia joms kauptis bei šalina bakterines dantų apnašas, skatinančias ėduonies ir dantenų uždegimo atsiradimą.

Šeštas mitas. Burnos skalavimo skystis gali pakeisti dantų šepetėlį ir pastą.

Jokiu būdu. Antiseptinio burnos skalavimo skysčio paskirtis – dantų priežiūra po valymų ar tarp jų. Jis skatina dantų emalio mineralizaciją, saugo nuo dantų akmenų susidarymo, ėduonies, stiprina dantenas, apsaugo jas nuo kraujavimo, todėl yra svarbi kasdienė burnos higienos dalis, tačiau dantų šepetuko pamiršti negalima.

Septintas mitas. Antiseptinis burnos skalavimo skystis gali sukelti vėžį.

Įvairių šalių mokslininkų atlikti tyrimai rodo, kad nėra tiesioginio ryšio tarp burnos skalavimo skysčio ir burnos ertmės vėžio. Tad daugelis odontologų asociacijų visame pasaulyje antiseptinį dantų skalavimo skystį rekomenduoja naudoti kasdien.

Aštuntas mitas. Kartais po valgio nebūtina valytis dantų, užtenka kramtyti kramtomąją gumą.

Taip, guma skatina seilių išsiskyrimą. Kuo daugiau seilių, tuo dantys geriau apiplaunami, o seilėse esančios medžiagos neutralizuoja rūgštis. Tačiau kad ir visą dieną kramtant gumą nepavyks išvengti ėduonies. Guma tėra pagalbinė tinkamos asmeninės burnos ertmės higienos priemonė. Pasak specialistų, po valgio burną geriau išskalauti antiseptiniu burnos skalavimo skysčiu, kuris bus daug efektyvesnis nei kramtomoji guma.

Devintas mitas. Dantų ėduonį sukelia mikrobai.

Ėduonis atsiranda esant pažeistam emaliui. Tokias erozijas skatina maistas, kurio pavartojus burnos ertmėje susidaro rūgštinė terpė, kurią kaip tik ir sukelia mikroorganizmai, reaguodami su tam tikros grupės maisto produktais. Ėduonis yra viena labiausiai pasaulyje paplitusių ligų.

Dešimtas mitas. Šepetėliu reikia šveisti tik dantis.

Reikia nepamiršti ir apie liežuvio paviršių, nes čia gali kauptis bakterijos, sukeliančios nemalonų burnos kvapą. Liežuvio, kuris kaip ir žmogaus pirštai turi unikalų atspaudą, nugarėlę patariama papildomai nuvalyti po dantų valymo.