Kad politika nevirstų šou


2008-09-06
Agnė Klimčiauskaitė
Kad politika nevirstų šou

Nauja LNK įvykių apžvalga "Auksinė savaitės blykstė" turėjo puikiai derėti prie šio sezono šūkio "Sensacija". Trys laidos vedėjai, trys rūšys herojų ir daug efektų. O tai, kad jau po premjeros laida šmaikščių kritikų buvo pervadinta "Savaitės svogūnų apdovanojimais" ar "Puikiuoju LNK šou", ko gero, ne pagyrimas. Ne komplimentų sulaukė ir keistoje trejybėje atsidūręs politikos apžvalgininkas Virgis Valentinavičius.

"Jauniaus žinių" įpėdinė?

Kaip tik dėl to, kuo virto V.Valentinavičiaus laida "Savaitės panorama", kai kas "Auksinę savaitės blykstę" vadina "Jauniaus žinių" įpėdine. Kaip moderni informacinė-analitinė laida pristatytos pramogų verslo atstovo Gedimino Jauniaus vedamos "TV3 vakaro žinios" daugeliui pasirodė nevykęs šou su žinių elementais. Beje, ir gyvavo tik pusę sezono.

Panaši baigtis pranašaujama ir "Auksinei savaitės blykstei", kurios debiutas ir patiems laidos autoriams pasirodė gerokai prisvilęs blynas. Tiesa, klaidas jie ketina taisyti ir įpūsti naujo vėjo į politikos apžvalgas. Tik vargu ar šią misiją pasiseks įgyvendinti su vaidybiniuose laidos intarpuose šeimininkaujančio neva kažkokių mokslų daktaro pagalba.

LNK siekis apie politiką prabilti žaismingai ir į ją žvelgti netradiciniu "savu kampu" buvo gana džiaugsmingai sutiktas konkurentų. Šie tradicinės "Savaitės panoramos" sąjungą su šou projektu vertina kaip kamikadzės skrydį. "TV diena" pasidomėjo, ar tebėra madinga grynoji politika ir kokius triukus žiūrovams ketina siūlyti kiti savaitės įvykių apžvalgų kūrėjai.

Egidijus Kūris, "Redakcijos" (LTV) vedėjas:
"Politika yra rimtas dalykas, o kai ji suplakama su šou, nukenčia ir politika, ir šou. Žinoma, rimtas temas ir žaismingumą įmanoma suderinti, apie politiką galima kalbėti žaismingai, bet tam reikia turėti tam tikrų gebėjimų. Pats to nebandau daryti, nes esu naujokas šitoje srityje, o mūsų laidoje nėra tikslo velti žaismingumą.

"Redakcijos" nevadinu politine laida, nors joje aptariamų problemų sprendimą turi rasti būtent politikai. Tai visuomenės gyvenimo aktualijų laida, nors kažkam gali atrodyti, kad viskas yra politika. Kartais gali iš kailio nertis, o tau vis tiek kokias nors etiketes lipdys. Rinkimai ateina ir praeina, o kai kurios problemos lieka neišspręstos, atsiranda naujų. Projektas numatytas tikrai ilgesniam laikui nei rinkimų laikotarpis, tad nėra ko jų sieti. Nenorėčiau, kad laida būtų kažkoks politikavimas. Mėginu išsiaiškinti tam tikrų problemų esmę kartu su pašnekovu ir duoti jam galimybę išdėstyti savo poziciją.

Esu labai patenkintas, kad laidoje darbuojasi tiek daug asmenybių (kiti laidos autoriai - Rita Miliūtė, Rimas Bružas, Algimantas Čekuolis, Eglė Rašimaitė, Daiva Ulbinaitė - red. past.). Vienas į kitą žiūrime geranoriškai, netrukdome, tik padedame ir siekiame gero rezultato. Puiku, kad yra įvairių nuomonių - tada galima išsirinkti geriausią.
Apskritai yra nemažai laidų, į kurias lietuviams būtų galima orientuotis. Pavyzdžiui, BBC laida "Hard Talk" - puiki, solidi, rimta, joje rimtas žmogus užduoda sudėtingus klausimus kitam rimtam žmogui. Per ABC patiko Tedo Koppelo laidos. Žinoma, Larry Kingas - gražu žiūrėti, kaip žmogus pasiruošęs kiekvienai laidai. Visada gyvas - ir gyvas televizijoje jau gal penkiasdešimt metų. Kartu žaviuosi ir jo pašnekovų kultūra - jie atsako trumpai ir aiškiai."

Rita Miliūtė, "Redakcijos" (LTV) vedėja:

"Manau, kad laidos žanras turi būti aiškus. Laidą, kuri panašesnė į cirką, o ne į aktualijų ar analitinę, taip ir reikia vadinti, o ne apsimesti, kad yra kaip nors kitaip. Žaismingumas yra ne tas pats, kas visiška beskonybė. Jis turi būti skoningas ir apgalvotas, o ne visiška kakofonija.

Stengsimės garantuoti kokybišką žurnalistiką, o ne praktikuoti kažkokį žanrų maišymą, kai neįmanoma suprasti, ką žiūri - šou ar žurnalistinį tyrimą. Šių dviejų dalykų samplaikos negali būti. Norėčiau tikėtis, kad bus visko: ir apžvalgos, ir analizės, ir tyrimo.

Tai ne politinė laida, tačiau kad ir kur mūsų gyvenime žiūrėsi, nėra nė vienos šakos, kurios nepaliestų politika. Eilinių žmonių gyvenimas priklauso nuo politikų sprendimų.
Buvo prognozių, kad vienoje laidoje - "Redakcijoje" - susirinkus per daug lyderių, nieko gera nebus, tačiau kol kas nuogąstavimų keliančių dalykų nepastebėjau. Negalvojame apie tai, ar neužgošime vieni kitų, ir manau, kad vieni kitus labai sėkmingai papildome. Be to, visada sakau, kad dirbti su protingais žmonėmis kur kas maloniau, nei tartis su neprotingais.

Jolanta Butkevičienė, TV3 žinių tarnybos vadovė ir "Savaitės komentarų" vedėja:

"Politika žmonėms įdomi - bent jau sprendžiant iš to, kaip sekasi TV3. Laida "Savaitės komentarai" nėra grynai politinė, nesame savaitės įvykių aidas ir labiau gilinamės į visuomeninius įvykius. Mes ne pirmi sukūrėme savaitės įvykių apžvalgą ir tikrai buvom kitokie, nes domėjomės, ne kas įvyko per savaitę, o kodėl. Tai laida politika besidominčiam žmogui. Ji žiūrovus ir taip pritraukia, nereikia ieškoti kardinalių naujovių ar žaismingų šou elementų. Darbas su informacija apskritai yra nuolatinė naujovė.
Kiekviena televizija gali pasirinkti, kokia forma pateikti svarbią informaciją. Vis dėlto pačioje politikoje vyksta šou, tad kas būtų, jei ir vedėjas pradėtų išsidirbinėti. Mano nuomone, bent vienas asmuo laidoje turi būti rimtas."

Laimis Benys, BTV rinkodaros vadovas:

"Naujajį sezoną BTV lieka Aurimo Perednio laida "Akistata su Lietuva", iš kitos televizijos atsikraustė informacinė laida apie Seimo įvykius "Seimas tiesiogiai", taip pat bus specialių laidų prieš rinkimus. "Akistatos su Lietuva" pranašumas tas, kad žurnalistas visiškai nepriklausomas, jis gali kalbėti ir kritikuoti nevaržomas. Į kitų televizijų laidas politikai neretai ateina savęs pagirti ir kitų supeikti. "Akistatoje su Lietuva" jiems taip lengvai nepavyksta prasprūsti. Nesame politiniai chuliganai, bet mūsų privengia. Mes politikams - šalto vandens kibiras.

Daugumai žmonių politika įdomi, jei žiniose ar savaitės įvykių apžvalgoje faktai pateikti paprastai ir aiškiai. Subulvarintas svarbių įvykių pateikimas dažnai tiesiog nepriimtinas. Žinoma, televizija yra šou verslas, bet ar politika turi virsti pramoga? Mes ir be televizijos matome gana daug cirkų politikoje, o jei dar ji tai išryškina... Tokio žaismingumo tikrai nesinori įsileisti į savo kanalo apžvalgas. BTV žinių tarnyboje laikomasi tam tikrų principų: esame fakto žinios ir politikavimas mums nereikalingas. Tačiau žaismingumą ir rimtas temas suderinti įmanoma: L.Kingo pokalbiai man atrodo žaismingi, jau daug metų jis sugeba su rimčiausiais pasaulio vyrais juokauti. Bet tai išimtis."

Virgis Valentinavičius, "Auksinės savaitės blykstės" (LNK) vedėjas:

"Pirma laida nebuvo labai sėkminga, nes trūko grynumo, aiškumo. Žaismingumas ir politika gali būti suderinti, tik viskas turi būti aiškiau, nei mums pavyko padaryti. Bėda ta, kad šou elementai atsirado ten, kur jų neturėjo būti. Pirma laida galėjo prisišaukti lyginimų su "Jauniaus žiniomis", išgirdau kritikos ir ji iš esmės teisinga. Ir patys žinome, kas buvo blogai, diskutuojame, darome išvadas ir stengsimės, kad ateityje tokių palyginimų nekiltų. Viską reikia daryti tiksliau, saikingiau ir skoningai. Ši laida turi potencialą.

Esu rimtas, nuobodus žmogus, man laidos "Savaitės panorama" (pernai V.Valentinavičiaus rengta laida - red. past.) forma artimiausia. Pripratęs aš prie jos, ir žiūrovai, bet dabar bandome keistis, o pokyčiai visuomet yra krizė. Iš esmės esu toks pat kaip anksčiau, tik atsirado daugiau temų. Svarbiausias klausimas dabar - kaip neperžengiant sveiko proto ribų padaryti politiką prieinamesnę, patrauklesnę visuomenei ir kaip neprasilenkti su geru skoniu. Tikiu, kad problemas išspręsime, o ateityje laidos koziriai bus didesnis demokratiškumas ir prieinamumas - rimta laida su rimtomis temomis, pamažu pereinanti prie lengvesnių."