Prieš mirtį pamatyti Briugę


2008-09-06
Gediminas Jankauskas
Prieš mirtį pamatyti Briugę

Jausdami žemiškojo kelio pabaigą žmonės kartais patraukia ten, kur apsilankyti svajojo visą gyvenimą. Vieni keliauja į Meką, kiti į Paryžių arba Veneciją. O trims naujo filmo personažams galutine ašarų pakalnės stotele tapo Briugė - nuostabaus grožio miestas Belgijoje.

Kaip poilsiauja žudikai

Šiame mieste kadaise saugų prieglobstį rado du iš savo šalies ištremti britų monarchai. Dabar į Briugę iš Londono priversti sprukti du samdomi žudikai. Vykdydamas kriminalinį užsakymą jaunas vyrukas Rėjus (aktorius Colinas Farrellas) nužudė ne tik myriop pasmerktą kunigą, bet ir atsitiktinai pasipainiojusį berniuką. Nepatenkintas tokia baigtimi bosas liepė susimovusiam žudikui kurį laiką dingti iš akiračio ir atsitokėti nuo šoko užsienyje. O kad karštakošis dar ko nors neprognozuojama neiškrėstų, su juo į Belgiją keliauja į kriminalinį verslą Rėjų atvedęs vyresnis kolega Kenas (aktorius Brendanas Gleesonas).

Jau pirmi filmo vaizdai leidžia įsijausti į viduramžių atmosferą. Atrodo, kad Briugėje laikas sustojo prieš keletą šimtmečių. Aštrūs Renesanso bažnyčių bokštai raižo dangų, o namai ir aikštės atrodo kaip Piterio Breigelio paveiksluose, tapytuose dar XVI amžiuje. Ne miestas, o tikras tapybos muziejus po atviru dangumi. Tik Rėjui visos tos grožybės nerūpi. Tuo metu, kai partneris džiaugiasi galimybe aplankyti muziejus ir kitas įžymias vietas, gyvenimo džiaugsmą praradęs ir baisios depresijos apsėstas Rėjus galvoja tik apie savižudybę. Pagrindiniai juostos konfliktai, užsimezgantys ekspozicijoje, intriguoja iš karto, o komplikuota tolesnių įvykių pynė veda siužetą į antikine lemtimi paženklintą finalą. Staigmenų šiame kelyje bus daug.

Dramaturgas kine

Juostą "Reikalai Briugėje" sukūrė Martinas McDonagh'as. Tai vienas garsiausių naujosios kartos dramaturgų (g. 1970 m.), dukart apdovanotas prestižine Laurence'o Olivier premija gimtojoje Anglijoje ir nominuotas prestižiškiausioms teatro pasaulio premijoms už spektaklius Brodvėjuje. Įdomu, kad pirmąsias pjeses šis airių dramaturgas parašė tuomet, kai gyveno iš bedarbio pašalpos.

Jo veikalus mėgsta inscenizuoti ir lietuvių režisieriai. Debiutinę M.McDonagh'o pjesę "Lineino grožio karalienė" Klaipėdos dramos teatre 2000-aisiais inscenizavo Gytis Padegimas, "Pagalvinį" Valstybiniame jaunimo teatre 2006-aisiais pastatė Jonas Vaitkus. O Šiaulių dramos teatre režisierius Peteris Stoičevas įkūnijo net dvi produktyvaus dramaturgo pjeses - "Luošį iš Ainišmano salos" (1998 m.) ir "Kaukolę iš Konemaros" (2000 m.).

Vieno lietuviškoje scenoje realizuoto šio autoriaus veikalo programėlėje buvo rašoma, kad spektaklis "rekomenduojamas tik suaugusiems, stabilios psichikos ir - pageidautina - bent daugmaž susiformavusių vertybių žiūrovams."
Jei reikėtų parašyti "Reikalų Briugėje" programėlę, joje turėtų būti nuoroda į Quentino Tarantino ir Woody Alleno filmus, o galbūt ir į JAV režisieriaus Gary Flederio kriminalinę komediją "Ką numirėliui veikti Denveryje?" (1995 m.).

Ką airiams veikti Belgijoje?

Nors M.McDonagh'as dabar yra vienas dažniausiai statomų teatro dramaturgų, mintys kurti filmus nedavė jam ramybės po to, kai pamatė Q.Tarantino "Bulvarinį skaitalą", įnešusį šviežio gaivalo į tradicinį amerikietišką gangsterinį kiną ir visiškai sujaukusį nusistovėjusias šio žanro taisykles. Kai tik atsirado galimybė debiutuoti kine, M.McDonagh'as ja pasinaudojo ir sukūrė pusvalandžio trukmės juodąją ir kruviną airišką kriminalinę komediją "Šešios kulkos" (2004 m.), o pagrindiniam vaidmeniui pasikvietė daug kartų gangsterius britų ir airių filmuose vaidinusį B.Gleesoną, kuris mokytojo profesiją iškeitė į aktoriaus. Juostoje "Reikalai Briugėje" jis persikūnijo į tikrą kriminalinio pasaulio filosofą. Herojui Kenui kelių dienų atsitiktinės "atostogos" tampa rimtu postūmiu revizuoti visą ligšiolinį gyvenimą ir padaryti rimtas išvadas.

Blaškydamasis tarp įsipareigojimų šefui ir tėviškos simpatijos ant savižudybės ribos atsidūrusiam partneriui, Kenas vis dėlto apsisprendžia išpirkti savo kaltes labai kilniu būdu. Kad būtent taip ir atsitiks, galima nuspėti iš anksto, kaip ir kai kuriuos atomazgos akcentus. Režisierius elgiasi kaip tradicinio teatro kūrėjas, ištikimas chrestomatiniam Antono Čechovo priesakui: "Jei ant sienos pirmajame veiksme kabo šautuvas, finale jis būtinai turi iššauti."

Priekaištauti M.McDonagh'ui tikrai nėra dėl ko. Jis meistriškai manipuliuoja herojais ir filmo situacijomis, į griežtai apibrėžtą kamerinę istoriją taikliai įvesdamas papildomus epizodinius, bet labai ryškius personažus (nykštukas rasistas, nėščia viešbučio darbuotoja, ramus ir orus kaip visi belgai apžvalgos bokšto kasininkas, etc.), o patį kriminalinį siužetą nepastebimai apgaubia tragiška antikinio fatumo atmosfera.
Žmogų nugalinčios lemties ir nepakeliamos nuodėmės temas nepriekaištingai varijuoja C.Farrellas, pratęsiantis tai, ką vaidino visai neseniai matytoje W.Alleno juostoje "Kasandros pranašystė". Bet, ko gero, labiausiai stebina aktorius Ralphas Fiennesas. Nepriekaištingas britas ir tikras džentelmenas šį kartą persikūnijo į ryškiais potėpiais suvaidintą kriminalinio pasaulio autoritetą. Bosas Haris Votersas yra tikras cinikas, bet ištikimas savo tvirtiems moraliniams principams. Tokio bandito teologo kine tikrai dar neteko regėti, todėl R.Fiennesą drąsiai galima siūlyti Metų staigmenos nominacijai.

"Reikalai Briugėje" ("In Bruges") ****

Kriminalinė komedija. Didžioji Britanija, Belgija, 2008 m. Rež. M.McDonagh'as. Vaidina C.Farrellas, B.Gleesonas, R.Fiennesas, Elizabeth Berrington, Clémence Poésy.

veiksmas 2
humoras 2
įtampa 2
erotika 1
siaubas 1