Viešas humoro jausmo testas?


2008-09-06
Rūta Grigolytė
Viešas humoro jausmo testas?

Aktorės Eglės Jackaitės viešai pareikštas pasipiktinimas dėl "Dviračio šou" sukurto siužeto - tikrai ne pirmas kartas, kai šiai LNK televizijos humoro laidai (anksčiau vadinosi "Dviračio žyniomis") tenka aiškintis santykius su garsiais Lietuvos žmonėmis.

Mia prisipokštavo

Tiesą sakant, jos kūrybinė grupė tai daro nuo pirmų laidos gyvavimo metų, t. y. jau 15 metų. Mat tai, ką scenaristai ir kiti kūrėjai vadina demokratijos kaina ir tiki esant juokinga, žmonėms kitapus ekrano kartais atrodo visiškai priešingai. Kantrybė retsykiais trūksta ne tik šaržuotus personažus išvydusiems prototipams, bet ir žiūrovams.

Aktorė ir televizijos laidų vedėja E.Jackaitė kurį laiką taikstėsi matydama kolegę Ramunę Valiukaitę, ne tik jos, bet ir daugelio žiūrovų įsitikinimu, vaidinančią E.Jackaitę parodijuojantį personažą Eglę Kleckaitę. Aktorės kantrybė trūko pamačius vieną naujojo sezono laidą. Joje pakviesta viešnia (tekstas jai nebuvo paruoštas) pareiškė, kad labai apsidžiaugtų pamačiusi negyvą E.Kleckaitės kūną. Šios netikusios improvizacijos autorė - naujos LNK laidos "Trečias nereikalingas" vedėja atlikėja Mia (Vilija Pilibaitytė). Galbūt tokie pasisakymai tinka prie šio naujo šou vedėjos įvaizdžio?.. E.Jackaitė kreipėsi į advokatus prašydama paduoti "Dviračio šou" į teismą.

Jaučiasi nuplakta

"Turiu humoro jausmą ir tikrai nesipiktinu viskuo, kas rodoma "Dviračio šou", - "TV dienai" kalbėjo E.Jackaitė. - Praėjusio sezono laidos nebuvo tokios "neskanios". Vis dėlto E.Kleckaitės personažas erzindavo, jis - tikrai nemalonios moters portretas. Mano paaugliui sūnui Jokūbui bendramoksliai dažnai primindavo, kad jo mama - patyčių objektas. Pažįstami mane guosdavo, kad tai, jog mane parodijuoja "Dviračio šou", reiškia, kad esu spalvinga asmenybė. Nesu baikšti mergaitė ar žmogus iš visai kitokio pasaulio nei laidos kūrėjai, suprantu jų darbą. Tačiau kiek galima? Jeigu ir turiu trūkumų - manau, mane už juos nuplakė jau pakankamai."

Laidą, po kurios išseko kantrybė, E.Jackaitė vadina tyčiojimusi prisidengus humoru, linkėjimu paties blogiausio - mirties: "Miai nieko blogo nesu padariusi ir nieko pikta nelinkiu. Nežinau, kaip pateisinti jos poelgį, nebent nebrandumu. Ji jauna, galbūt pasimokys iš klaidos ir tokių juokelių nebelaidys. Iš laidos autorių pusės negarbinga visą atsakomybę užkrauti Miai - esą pasakė, tai pasakė. O jeigu šnekėtų necenzūriniais žodžiais, ar taip pat būtų juos palikę? Jeigu mergina kalbėjo netaktiškai, galima sumontuoti!"

Nuolatinė herojė

"Dviračio šou" kūrėjų tvirtinimą, kad E.Jackaitė neturi nieko bendra su E.Kleckaite, klaipėdietė aktorė vadina išties juokingu. "Jeigu paklaustume žiūrovų, ką primena šis personažas, esu įsitikinusi - visi nurodytų E.Jackaitę. Juk tiek laidų buvo, kur, nors ir iškraipytai, narplioti mano gyvenimo faktai - siužetai apie vyrus, sužadėtuves, būrimo saloną ir Karolį (aktorės draugas Karolis Malinauskas - red. past.)", - vardijo argumentus moteris.

"Labai noriu ramybės sau, gimsiančiam vaikeliui, artimiesiems. Žiūrėdama tą laidą močiutė labai jaudinosi, vos neverkė. Džiaugiuosi, kad pagaliau visa tai baigsis", - nutarusi tylomis nebekęsti pažeminimų atvirai kalbėjo E.Jackaitė.

Laukė skambučio

Vienas iš "Dviračio šou" kūrėjų Haroldas Mackevičius tikino, kad apie E.Jackaitės nėštumą laidos autoriai nežinojo. Ir vargu ar ta žinia būtų ką pakeitusi: aktorę taip įskaudinę žodžiai nebuvo laidos kūrybinės grupės darbas.

"Mia, matyt, labai įsijautė į filmavimą ir vaidmenį. Be to, juk neįmanoma užmušti personažo, tad nevertėtų taip jaudintis, - paprastai situaciją įvertino humoristas. - Ką nors įžeidinėti tikrai nėra mūsų tikslas, o jeigu Eglę įžeidėme - nuoširdžiai atsiprašau."
H.Mackevičius stebėjosi, kad E.Jackaitė nereiškė jiems jokių pretenzijų anksčiau, o ir po tos laidos nė nepaskambino. Visus priekaištus laidos kūrėjai esą perskaito tik žiniasklaidoje. "Šio personažo - E.Kleckaitės - laidoje nebebus. Keista, kad Eglė su mumis nesusisiekė. Buvo ne vienas atvejis, kai pasipiktinę personažais skambindavo jų prototipai, susitardavome - personažų atsisakydavome. Kodėl dabar nebuvo galima taip padaryti? Kodėl kreipiamasi ne į laidos autorius ar komisiją, o tik į žurnalistus?" - retoriškai klausė H.Mackevičius ir dar pamąstė apie būdus, kuriais žvaigždės siekia žiniasklaidos dėmesio.

Viena šeima - skirtingos patirtys

Ne visiems įžymiems žmonėms "Dviračio šou" kūrėjų dėmesys toks atgrasus. Prezidento Rolando Pakso žmona Laima (ją parodijuojantį personažą kuria aktorė Neringa Varnelytė) sakė, kad susitaikyti su kritika ir įvairiomis nuomonėmis moteris išmoko dalyvaudama LTV šou "Lietuvos šokių dešimtukas". Ten, pasak jos, užsiaugino storą odą. "Toks humoras, kokį naudoja mane vaizduojantis aktorius, nėra labai užgaulus. Tai tiesiog šaržavimas, tad ir nepykstu ant laidos autorių. Esu mačiusi ir kaip vaizduojama E.Jackaitė - ne piktai. Tačiau kiekvienas žmogus savaip reaguoja į kritiką", - tolerantišką požiūrį išdėstė L.Paksienė.

Vis dėlto moteris įžvelgia ir kitą humoro laidų pusę: piktą, užgaulų, tendencingą šaipimąsi iš žmonių. "Kartais juokavimas nebėra humoras, o tiesiog politikavimas. Buvo labai baisu, kai iš mano vyro padarė tikrą klouną: esą paliegęs, drebantis. Pikta, nes humoras daro labai didelį poveikį žmogaus sąmonei - užslėpti juokeliai žmonėms greitai pradeda atrodyti tikra tiesa. Tokios laidos formuoja klaidingą įvaizdį, juo labiau kad jose vaidina tikrai talentingi, įtaigūs aktoriai", - sutuoktinį ginti užsimojo L.Paksienė.

Gynė Šventąjį Tėvą

Lietuvos žurnalistų etikos komisijos (LŽEK) pirmininkės pavaduotoja Egidija Leveikaitė prisimena tris posėdžius, kuriuose gavus žiūrovų skundų buvo svarstomi "Dviračio šou" (ar "Dviračio žynių") siužetai. Visais atvejais jie piktinosi įžvelgę jų mėgstamo žmogaus - laidos personažo prototipo - įžeidinėjimą.

Pavyzdžiui, 2003-iasiais daugelį "Dviračio žynių" žiūrovų šokiravo šaipymasis iš popiežiaus Jono Pauliaus II. Žurnalistų etikos inspektorius Romas Gudaitis tų metų analitinėje apžvalgoje rašė: "Tikintieji ir net toliau nuo Bažnyčios esantieji pasipiktinę, kad autorinėje š. m. spalio 3 dieną parodytoje LNK laidoje "Dviračio žynios" nederamai šaipomasi iš Šventojo Tėvo negalios parodijuojant mūsų valstybės vadovo vizitą į Vatikaną, kad šis abejotinas "humoras" minėtoje laidoje pratęstas ir š. m. spalio 17 dieną. Jie teisūs dėl savo protesto." Pasipiktinimas kilo ir po laidos, kurioje vulgarios dainuškos buvo atliekamos šalia kalėdinės prakartėlės.

2007 metais su neskoningu humoru buvo rodomas dar vienas personažas - prezidento Rolando Pakso parodija (bent taip suprato žiūrovai). Į R.Paksą palaikančių žmonių skundą LŽEK nariai reagavo tik iš dalies: oficialiai paskelbta narių nuomone, personažas nei išvaizda, nei elgesiu nepriminė tikrojo asmens. Tuomet komisijos nariai palinkėjo laidos kūrėjams visada pirmiausia pagalvoti apie tai, kaip siužetus supras žiūrovai ir, jeigu kyla nors menkiausia abejonė, kad dalis žmonių juos gali palaikyti pasityčiojimu ar įžeidimu, reikia rasti tinkamesnę formą jiems pateikti.
"Bet tai - humoro laida, juk negalime jos uždrausti..." - LŽEK galimybes apibrėžė E.Leveikaitė.