Kino teatrų premjera: "Nacių eksperimentas" (recenzija) Pereiti į pagrindinį turinį

Kino teatrų premjera: "Nacių eksperimentas" (recenzija)

2009-12-11 17:51
Filmų apie fašizmo nusikaltimus kuriama nemažai. Bet kuo toliau į praeitį slenka šis laikotarpis, tuo lengviau fantazuojama Antrojo pasaulinio karo temomis.

Filmų apie fašizmo nusikaltimus kuriama nemažai. Bet kuo toliau į praeitį slenka šis laikotarpis, tuo lengviau fantazuojama Antrojo pasaulinio karo temomis.

Nors Adolfo Hitlerio vadovaujamas Trečiasis Reichas gyvavo tik dvylika metų (1933–1945 m.), šis istorinis laikotarpis paliko begalę ligi šiol neįmintų paslapčių.

Siekdami užvaldyti pasaulį naciai naudojosi protu nesuvokiamomis galimybėmis manipuliuoti žmonėmis. Slaptose laboratorijose buvo daromi baisūs genetiniai ir psichotropiniai eksperimentai, mokslininkai milžiniškais tempais įsisavino naujas technologijas, o pasaulio viešpatavimo mįslių buvo ieškoma mistinėje Šambaloje ir net tolimose kosminėse galaktikose.

Visa tai jau seniai maitina ir dar ilgai maitins sensacingų atradimų ištroškusią žmoniją. Ir kuo fantastiškesnė bus viešai skelbiama sensacija, tuo lengviau ja patikės plačiosios masės.

Tačiau ryškėja pavojinga tendencija – laisvai interpretuojami ne tik istoriniai įvykiai (juos, žinoma, galima pateikti subjektyviai), bet ir akivaizdūs faktai.

Visai neseniai žiūrėdami Quentino Tarantino "Negarbingus šunsnukius" sužinojome daug "alternatyvinių" faktų apie Antrąjį pasaulinį karą. Dabar milijonai tikra XX a. istorija nesidominčių jaunų žmonių visame pasaulyje bus įsitikinę, kad A.Hitleris nenusižudė savo bunkeryje 1945-aisiais, o gerokai anksčiau buvo gyvas sudegintas viename Paryžiaus kino teatre.

Atrodo, kad pildosi Trečiojo Reicho propagandos vado Josepho Goebbelso dažnai kartota išmintis: "Dešimt kartų pasakytas melas būtinai taps tiesa."

Dabar ekranuose pasirodantis siaubo trileris "Nacių eksperimentas" vargu ar taps ryškesniu įvykiu, nors filmo pagrindą sudaro tikrai įdomi kolizija. Iš begalės mistinių atributų, dominusių nacių ideologus, režisierius Joelis Schumacheris pasirinko runas, kurias savo pranašystėms naudojo dar senovės Delfų orakulai.

Tik nesitikėkite, kad filmo autoriai atvers mums daug šimtmečių egzistuojančio aiškiaregystės mokslo paslaptis. Runa filme asocijuojasi visai ne su filosofiniu akmeniu, o su totalaus blogio šaltiniu.


Filmo siužetas

1936 m. Trečiojo Reicho vyriausybė kreipėsi į Volnerius – nedideliame Kryko miestelyje gyvenančią vokiečių emigrantų šeimą. Jų paprašyta už solidų atlygį savo namuose apgyvendinti profesorių Ričardą Virtą (aktorius Michaelas Fassbenderis).

Į nuošalią fermą naujasis įnamis atsigabena senovinį runų akmenį ir pradeda savo eksperimentus. Netrukus šeimininkai tampa tamsiųjų jėgų įkaitais. Izoliuoti nuo išorinio pasaulio Volnerių šeimos nariai priverčiami vykdyti kraupiausias profesoriaus užduotis.

Antroji siužeto dalis rutuliojasi jau mūsų laikais. Prabėgus 70 metų po prologe parodytos situacijos Kryko apylinkėse paslaptingai dingsta Viktoras Marša (aktorius Dominicas Purcellas). Jo brolis Evanas (aktorius Henry Cavillas) niekaip negali susitaikyti su šia netektimi.

Kai išsekęs ir kraujuojantis Viktoras pagaliau atsiranda, veiksmas sugrįžta į Volnerių fermą, kur apsigyveno paslatingasis profesorius. Tik dabar jis jau nepanašus į save. Okultizmo eksperimentai pavertė jį kraujo ištroškusia būtybe, o Volnerių šeimą - amžinai nesenstančiais jo įkaitais.

"Nacių eksperimentas" ("Town Creek") **

Siaubo trileris. JAV, 2009 m. Rež. J.Schumacheris. Vaidina Dominicas Purcellas, Henry Cavillas, Michaelas Fassbenderis, Emma Booth, Tony Bargeris, Raineris Winkelvossas.

veiksmas 2

humoras 0

įtampa 2

erotika 0

siaubas 2


Keturi "alternatyvios" fašizmo istorijos filmai

1. "Didysis diktatorius" (1940 m., rež. Charlesas Chaplinas)

Šiame politiniame pamflete komedijos karalius Ch.Chaplinas suvaidino žmogų, kaip du vandens lašai panašų į Trečiojo Reicho vadą. Bet ne Adolfą Hitlerį, o išgalvotos šalies Tomėnijos diktatorių Adenoidą Hinkelį. Tai buvo tokia lengvai atpažįstama A.Hitlerio parodija, kad save tarsi kreivame veidrodyje išvydęs fiureris paskelbė Ch.Chapliną didžiosios Vokietijos priešu Nr.1.

2. "Asų asas" (1982 m., rež. Gérardas Oury)

Prancūzijos boksininkų komandos treneris Džo Kavaljė (aktorius Jeanas-Paulis Belmondo) vyksta į 1936 m. Olimpiadą Berlyne, ketindamas dar kartą įkrėsti tiems "švabams". Mat Pirmojo pasaulinio karo metais Džo kovojo su vokiečiais oro mūšiuose ir už drąsą buvo pramintas "asų asu". Su senu draugu Giunteriu fon Bekmanu Berlyne Džo padaro Hitlerio armijai nemenkų nuostolių.

3. "Mano fiureris – Tikroji tiesa apie Adolfą Hitlerį" (2007 m., rež. Dani Levy)

Antisemitizmo temą ne kartą filmuose nagrinėjęs Šveicarijos žydas D.Levy Vokietijoje sukūrė juokingą komediją, kurioje 1944-aisiais praradęs norą būti tautos vadu psichopatas ir narkomanas Hitleris ropojo keturpėsčias ir su žaisliniais laiveliais žaidė jūrų mūšius vonioje. Tai buvo pirmas vokiečių filmas, kuriame buvo ryžtasi išjuokti anksčiau demonizuotą Trečiojo Reicho vadovą.

4. "Hitler kaput!" (2008 m., rež. Marius Balčiūnas)

Eklektiškame siužete atskiri pokštai paramstyti anekdotais apie Štirlicą ir įkyriai brėžiamos paralelės tarp Trečiojo Reicho bei į naują imperiją pretenduojančios dabartinės Rusijos. Čia į vieną krūvą suverstos rusiškos dažnutės, citatos iš garsių filmų, nešvankios ir dviprasmiškos situacijos. Ir viso šito kičo tiek daug, kad darosi neskanu jau pačioje pradžioje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų