Subingalvis stebuklų šalyje Pereiti į pagrindinį turinį

Subingalvis stebuklų šalyje

2011-02-11 17:04
Kai prieš metus pasirodė pranešimai, kad greitai pamatysime Jonathano Swifto šedevro "Guliverio kelionės" ekranizaciją, nerimą kėlė tik tai, kad pagrindinį vaidmenį vaidina Jackas Blackas. Būgštauta ne be reikalo.

Kai prieš metus pasirodė pranešimai, kad greitai pamatysime Jonathano Swifto šedevro "Guliverio kelionės" ekranizaciją, nerimą kėlė tik tai, kad pagrindinį vaidmenį vaidina Jackas Blackas. Būgštauta ne be reikalo.

Pristigus idėjų gelbsti klasika

Kai nėra gerų originalių siužetų, filmų kūrėjus paprastai gelbsti klasika. Tik retai pagal literatūros šedevrus gimsta adekvatūs filmai. Dažniausiai kinui prikaišiojama, kad jis "sumenkina" literatūros kūrinį, iškraipo jo idėjas ir apskritai išardo tobulą žodžių magiją, kuri sklinda iš knygos puslapių.

Mažiau problemų būna tada, kai filmą žiūri knygos neskaitęs žiūrovas. Nes su literatūros kūriniu susipažinęs žmogus iš autoriaus nuorodų vaizduotėje susikuria personažų portretus. Deja, ekranizacijoje pasirinkti aktoriai ne visada atitinka skaitytojų vaizdinius, todėl kaip tik čia prasideda pasipriešinimas naują kinematografinį drabužį įgijusios knygos herojams ir idėjoms. Dar blogiau, kai filmo scenarijų rašantys žmonės su klasikiniu tekstu elgiasi be jokių ceremonijų. Tada ir gimsta keisti mutantai, panašūs į "Guliverio keliones".

Neskaitantiems knygų

Po tikrai išradingų titrų prasideda filmas, kuris su Jonathano Swifto romanu bendra turi tik tiek, kad pagrindinis herojus vadinamas Lemiueliu Guliveriu, kuris apsilanko liliputų bei milžinų šalyse.

Bet žiūrint filmą neapleidžia mintis, kad režisierius Robas Lettermanas (anksčiau kūręs animacinius filmus "Visa tiesa apie ryklį", "Monstrai prieš ateivius") su literatūros šedevru elgiasi kaip mokinys, tingintis skaityti storą knygą ir pasitenkinantis trumpu jos konspektu. Savo filmą, atrodo, jis adresuoja tokiems pat "nebrendyloms", kurie knygos neskaitė, užtat mėgsta "vežančias" komedijas su besimaivančiu ir nepadorias replikas laidančiu dručkiu J.Blacku. Jis ir "Guliverio kelionėse" vaidina sau įprastą personažą, kuris ankstesnėse komedijose būdavo vadinamas bukapročiu ar tiesiog subingalviu.

Panašiai elgiasi ir filmo scenaristai, į dialogus prikaišioję tiek jaunimo mėgstamų naujadarų, kad klasikinis tekstas beveik niekuo nesiskiria nuo bet kokios šiuolaikinės bukos komedijos.

Dabartinis Guliveris yra visiškas nevykėlis, ilgai dirbęs vienoje Niujorko laikraščio redakcijoje. Tai infantilus vidutinio amžiaus tinginys, neturintis jokių karjeros žmogui būdingų ambicijų, todėl jau daug metų tupinti laiškų skyriuje.

Darbe jis paprasčiausiai "durnių volioja", o laisvalaikiu spokso pro langą arba "kaifuoja "žiūrėdamas kompiuterinį žaidimą "Guitar Hero". Labiau herojiškiems žygiams netinkamą tipą sunku įsivaizduoti. Bet būtent jam skirta atlikti neįtikimuss darbus.

Liliputai, barbės ir pasturgalis

Kartą šis plevėsa gauna užduotį nuvykti į Bermudų trikampio rajoną parašyti sensacingo reportažo. Tačiau atviroje jūroje staiga kilęs viesulas laivelį nubloškia į keistą Liliputų salą, kurioje nekviestas svečias tuoj pat paskelbiamas nykštukų karaliaus Teodoro nuosavybe. Čia milžinas elgiasi kaip dramblys porceliano parduotuvėlėje, apsimeta buvusiu JAV prezidentu, supažindina nykštukus su amerikietiškos demokratijos pradmenimis ir išmoko tik šiuolaikiniam jaunimui žinomų žodelių, o kilus gaisrui liepsnas gesina milžiniška šlapimo srove.

Žiūrovai iš pasitenkinimo žvengia ne tik pastarojoje scenoje, bet ir iš "Sirano de Beržerako" karikatūriškos citatos, iš primityvių pokštų apie "Titaniką", "Įsikūnijimą", "Transformerį" ir net "Karibų piratus". Bet, ko gero, autoriai labiausiai didžiuojasi ta scena milžinų šalyje, kur moteriškais drabužiais aprengtas Guliveris apgyvendinamas žaisliniame lėlės Barbės namelyje.

Ypatingo publikos dėmesio nusipelno ir scenos, kuriose Guliveris būna nusimovęs kelnes, pilvo raumenimis atremia priešų kulkas arba demonstruoja ekrane vos telpantį apnuogintą pasturgalį, kuris ir turėtų tapti tikrąja šio filmo bei autorių pagarbos klasikai emblema.

Ką visa tai turi bendra su Oksfordo magistru ir neprilygstamu literatūrinės satyros bei alegorijos meistru J.Swiftu? Visiškai nieko. Genialus rašytojas čia paverčiamas nelabai padorių anekdotų pasakotoju. O juk J.Swifto kūryba, kaip aiškino jo unikalaus kultūrinio paveldo tyrinėtojai, yra "raginimas ieškoti būdų, kaip pagerinti žmogaus prigimties kokybę ir išaukštinti žmogaus protą bei dvasią".


"Guliverio kelionės" ("Gulliver’s Travels") *

Nuotykių komedija. JAV, 2010 m. Rež. R.Lettermanas. Vaidina J.Blackas, Emily Blunt, Billy Connolly, Amanda Peet, Jasonas Segelis, Catherine Tate.

veiksmas 2

humoras 2

įtampa 2

erotika 1

siaubas 1

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų