Belgijos užsienio reikalų ministras viešai pažėrė kritikos Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovei Catherine Ashton, kurią supliekė už "tylą" svarbiais užsienio politikos klausimais, ilgalaikės strategijos neturėjimą ir prastą savo darbotvarkės tvarkymą, rašo nepriklausoma Briuselio naujienų svetainė "EUobserver".
C.Ashton, centro kairiųjų pažiūrų moters iš Britanijos, netikėtas paskyrimas į aukščiausią užsienio politikos postą Bendrijoje 2009 metų pabaigoje ne kartą buvo apibūdintas kaip negražus slaptas susitarimas, tačiau trečiadienį Steveno Vanackere išsakyta ES diplomatijos vadovės kritika yra pirmasis atvejis, kai ją viešai išpeikė aukšto rango pareigūnas.
Kaip rašo "EUobserver", žinoma, kad ne vienas lyderis, tarp jų Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy, už uždarų durų ne kartą viešai kritikavo buvusios ES prekybos komisarės požiūrį į užsienio politiką.
Tuo tarpu S.Vanackere ir praėjusių metų antrąjį pusmetį ES pirmininkavusi Belgija iki šiol uoliai rėmė C.Ashton kaip visos Bendrijos "balsą" tarptautinėje arenoje.
Tačiau interviu Belgijos dienraščiui "Le Soir" buvęs C.Ashton sąjungininkas pareiškė, kad per praėjusius metus jai nepavyko pasiekti, kad visos 27-ios Bendrijos narės kalbėtų vienu balsu - būtent tokį tikslą sau išsikėlė ši nemenką algą gaunanti ES pareigūnė, kai pradėjo eiti pareigas.
"Kai kalbu apie susierzinimą, pirmiausia galvoju apie Bendrijos sugebėjimą kalbėti vienu balsu", - sakė S.Vanackere, kuris pastaruosius neramumus arabų valstybėse pavadino "didžiuoju išbandymu".
"Kai nėra centrinio žaidėjo, kuris reaguoja, analizuoja ir greitai daro išvadas, šiandien tai gali būti vokiečiai, rytoj prancūzai ar anglai, kurie iš dalies jau prisiėmė šį vaidmenį... Rezultatas yra išcentrinis, o ne įcentrinis", - pabrėžė Belgijos užsienio reikalų ministras.
"Kaip galima išspręsti šią problemą? Belgijos diplomatinė tarnyba toliau spaus C.Ashton ir jos (Išorės veiksmų) tarnybą užimti tvirtesnę poziciją. Jei to nepavyks padaryti, jei bus tyla, o tą tylą "okupuos" Prancūzija, Vokietija etc., Belgija ieškos partnerių kitose šalyse", - sakė jis.
C.Ashton atstovas spaudai atmetė šiuos priekaištus, pareiškęs, kad ES diplomatijos vadovė pasirinko aiškiai apibrėžtus užsienio politikos prioritetus.
"Kalbant apie Arabų pavasarį, visiškai aišku, kur mes einame trumpuoju, vidutiniu ir ilguoju laikotarpiu", - svetainei "Euobserver" sakė Michaelis Mannas.
"C.Ashton buvo centrinė figūra įvedant sankcijas tokioms valstybėms kaip Libija ir yra centrinė figūra sprendžiant pokadafinės Libijos ateitį", - pabrėžė jis.
Naujausi komentarai