Šanchajuje baigėsi 72 mln. lankytojų sulaukusi paroda „World Expo“

Kinijoje rekordinė paroda „World Expo“ sekmadienį baigėsi pompastiška, nacionalinio pasididžiavimo persmelkta programa, o šio milžiniško renginio organizatoriai pažadėjo ir toliau siekti tvaresnio ir labiau subalansuoto augimo.

Šiemetinėje parodoje, kurios tema buvo „Better City, Better Life“ („Geresnis miestas, geresnis gyvenimas“) apsilankė ir su įvairiausiomis kultūromis bei technologijomis susipažino daugiau kaip 72 mln. lankytojų. Tai buvo didžiausia ir brangiausiai atsiėjusi paroda nuo pat tokių renginių pradžios 1851 metais Londone.

Paroda, kurioje buvo pademonstruotas Kinijos, kaip modernios industrinės valstybės kilimas, „suteikė viltį dėl pasaulinių iššūkių sprendimo“, sakė Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Ban Ki-moonas.

„Šanchajaus „Expo“ netrukus bus uždaryta, bet ji nebus pamiršta, - sekmadienį į uždarymo iškilmes susirinkusiems garbingiems svečiams sakė Ban Ki-moonas. - Išsaugokime Šanchajaus viziją gyvą savo diskusijose ir savo gyvenimo stiliuose“.

Parodoje atskleista miestų tvarumo tema atitinka ir paties Pekino planus pereiti prie tvaresnio augimo tempo po dešimtmečius trukusios nevaržomos industrializacijos, kuri nulėmė ir precedento neturinčią prabangą, ir didžiulį atotrūkį tarp turtuolių bei neturtingųjų, taip pat - didžiulę aplinkos degradaciją.

Geresnių miestų statymas yra neatidėliotinas prioritetas, ne tik toks dalykas, „kurį būtų puiku turėti“, sakė JT generalinio sekretoriaus pavaduotojas Sha Zukangas.

Kinija parodai išleido 28,6 mlrd. juanių (4,3 mlrd. dolerių), o dar daug milijardų skyrė Šanchajaus metropolitenui, oro uostams ir kitiems visuomeninės paskirties objektams pagerinti. Visas miestas, kuriame gyvena daugiau kaip 20 mln. žmonių, buvo naujai perdažytas, papuoštas gėlėmis ir dekoratyviniu apšvietimu.
 
Stengdamasis, kad paroda būtų „žalia“, Šanchajus važinėti paleido elektra varomus autobusus ir vežimėlius, įdiegė energiją taupančias oro kondicionavimo sistemas ir vandens filtrus, kurie turėjo paskatinti vartoti mažiau į butelius išpilstyto vandens. Miestas taip pat naudojo lietaus vandenį ir saulės energiją.

Tačiau prašmatnios atidarymo ir uždarymo ceremonijos parodė Kinijos pamišimą dėl savo naujai įgytų turto ir galios demonstravimo.

72 mln. žmonių, kuriems pavyko apsilankyti parodoje, viršijo ankstesnį 64,21 mln. lankytojų rekordą, kuris buvo pasiektas 1970 metų mugėje Osakoje (Japonija). 5,2 kv. km ploto parodos zonoje kasdien apsilankydavo vidutiniškai po 370 tūkst. lankytojų, o spalio 16-ąją čia apsilankė rekordiškai daug - 1,03 mln. - žmonių.

Kita paroda, kuri įvyks 2012 metais, bus surengta Pietų Korėjos uostamiestyje Jeosu. Jos tema bus panaši - „Green Growth, Blue Economy“ („Žalias augimas, mėlyna ekonomika“), tai yra, vandenynų ištekliais grindžiamas tvarumas.

2015 metais paroda nukeliaus į Italijos miestą Milaną, kur didžiausias dėmesys bus skiriamas maisto saugumui.


Šiame straipsnyje: World ExpoŠanchajus

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių