Japonų mados kūrėjai: ko galime iš jų pasimokyti?

Kai kalba pasisuka apie Japonijos madą, daugeliui prieš akis iškyla ne tik kimono, bet ir ryškiaspalviai, tarsi iš animacinių filmų ar komiksų nužengę jaunuoliai. Čia pat gali vaikščioti garsių japoniškų prekės ženklų išpažintojai, kurių stilius dvelkia aukštąja mada ar avangardu. Nupiešti vientisą Tekančios saulės šalies mados paveikslą – neįmanoma.

Pavergė "jokiu dizainu"

Šiais laikais tolimoji Japonija jau yra perėmusi ne vieną vakarietišką stiliaus tendenciją ir ne mažiau jų padovanojo mums, europiečiams.

Tiems, kurie keliavo po šią Rytų šalį, pro akis veikiausiai nepraslydo japonų madoje atsispindintis folklorinis motyvas. Nepaminantys istorijos ir ištikimi tradicijoms japonai kūrėjai vis dėlto gana drąsiai ėmė eksperimentuoti ir dar XX a. aštuntojo dešimtmečio pradžioje tokie kūrėjai kaip Issey Miyake ir Kenzo Takada pasauliui pristatė šalies tradicijų ir europietiškų motyvų mados samplaiką, susižerdami kritikų simpatijas ir užkariaudami didžiuosius Europos mados podiumus.

Tuo metu dizaineriai propagavo mintį, kad geriausias dizainas yra "jokio dizaino", taip tarsi panaikindami klasikinio stiliaus klišes ir leisdami pačiam klientui rinktis mėgstamą siluetą. Kol japonų dizainerių pirmtakai sėkmingai skynėsi kelią į Europos mados olimpą, žavėdami ir provokuodami teatrališkais madų šou, pačioje šalyje palaipsniui ėmė ryškėti žemiškesnė ir funkcionalesnė estetika. Šiandien ši samprata vis dar populiari, todėl dažnai apie šalies madą vis dar kalbama kaip apie minimalistinę.

Vakariečių aprangoje tikrai galima pastebėti japoniškos mados įtakos.

Gatvės mados kontrastai

Dizainerė ir mados namų "Reda Couture" įkūrėja Reda Budvilaitienė pasakoja, kad keliaujant po Japoniją gali pamatyti gana ryškų gatvės mados kontrastą, tačiau pro akis nepraslysta kone viskam pritaikoma japoniška estetika, kurią lietuvė apibūdina taip: tarsi nebūtų nieko nereikalingo.

"Dauguma dirbančių įprastus darbus japonų rengiasi gana konservatyviai. Spalvų paletė ribota, vyrauja juoda, tamsiai mėlyna, balta arba smėlio spalvos, ir susidaro įspūdis, kad ieškoti ko nors ryškesnio šie žmonės nenusiteikę. Kita vertus, tam įtakos turi gyvenimo būdas ir šaliai būdingas minimalizmo prieskonis, todėl japonai savo stiliumi neiššaukia dėmesio, tačiau verčia žavėtis elegancija", – akcentuoja dizainerė.

Reda Budvilaitienė: jaunimo stilius traukia akį, provokuoja, verčia įsistebeilyti, o kartais – net įminti rūbais ir išvaizda perduodamas žinutes.

Tuo tarpu centrinėse Tokijo gatvėse galima išvysti ir labai stilingų žmonių, kurių estetika nepalieka abejingų, o įdomūs spalvų ir formų deriniai priverčia atsisukti. R.Budvilaitienė pasakoja, kad panašus jausmas aplanko ir lankantis specifiniuose miesto rajonuose, pavyzdžiui, žymiajame Harajuko, kuris tradiciškai jau laikomas jaunimo, paauglių kultūros, įvairiausių madų ir stilių epicentru.

"Čia aiškiai juntama Vakarų pasaulio įtaka, kurią papildo japoniškosios tradicijos. Jaunimo stilius traukia akį, provokuoja, verčia įsistebeilyti, o kartais – net įminti rūbais ir išvaizda perduodamas žinutes. Siauroje Takeshita gatvėje įsikūrusios pagrindinės ekscentriško jaunimo mados parduotuvės, įvairūs butikai, greito maisto užkandinės, pulsuojantys ne tik japonišku, bet ir pasaulietišku ritmu. Žinoma, čia būtinai prasilenksite ir tik su Japonijai būdingu cosplay (būdas perteikti mėgstamus personažus per kostiumus) ir anime (animacijos stilius su savita veikėjų ir aplinkos estetika) stiliaus personažais", – dalijasi įspūdžiais R.Budvilaitienė.

Neatsispyrė Japonijos magijai

Inspiracijų dizaineriai semiasi iš skirtingų šaltinių, man šįkart labiausiai surezonavo įspūdžiai iš Japonijos.

Apie tai, kad Japonijos kultūra jau seniai yra prasiveržusi į pasaulį, byloja vakariečių perimama ir meilę pelnyti jau spėjusi Japonijos virtuvė, užkariaujanti šios šalies išskirtinė muzika ar kino filmai, specifiniai ritualai ir visus taip žavinti filosofija.

Ne mažesnę injekciją Japonija pasauliui padovanojo ir mados bei stiliaus srityse. Eksperimentuoti mėgstantys Londono, Paryžiaus ar Niujorko gyventojai drąsiai perima japoniškos mados tendencijas ir maišydami stilius išsiskiria iš pilkos masės.

"Vakariečių aprangoje tikrai galima pastebėti japoniškos mados įtakos: platūs diržai, kimono siluetai, švarkai ir plačios kelnės ar netgi specifinis apavas. Tačiau labiausiai Europos kūrėjai, mano akimis, iš šios šalies galėtų pasimokyti subtilumo ir wabi sabi meno, kuris dažniausiai apibūdinamas kaip rytietiškas lakoniškumas, estetika, išskirtinumas ir minimalizmas. Visa tai atsispindi unikaliuose japonų audiniuose ar raštuose", – teigia dizainerė.

R.Budvilaitienė prisipažįsta, kad ir pati neatsispyrė šios šalies magijai, todėl naujoje jos kolekcijoje vyrauja nemažai Japonijos madai būdingų bruožų.

"Inspiracijų dizaineriai semiasi iš skirtingų šaltinių, man šįkart labiausiai surezonavo įspūdžiai iš Japonijos. Kolekcijoje apstu šiai šaliai būdingų tradicinių motyvų: plačių juostų, kaspinų, galvos apdangalų ir kimono detalių. Vis dėlto labiausiai inspiravo vietinių požiūris ir gyvenimo būdas", – dalijasi savo kolekcijos kūrybos niuansais dizainerė R.Budvilaitienė.NAUJAUSI KOMENTARAI

?

? portretas
Kur kolekcijos vaizdai?
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių