Jaunieji dizaineriai pristato ypatingai sukurtą drabužių kolekciją

  • Teksto dydis:

Jaunieji Lietuvos mados profesionalai pristato projektą „Upcycled by LT“ – pirmąkart Lietuvoje „upcycling“ metodu kurtą drabužių kolekciją.

Projektas „Upcycled by LT“ – tai dizainerių ir menininkų sąjunga, kuri ne tik siūlo profesionalius mados dizaino produktus, bet ir ugdys vartotojų žinias apie atsakingą beatliekę gamybą, vartojimą.

Projekto pagrindas – medžiagų grąžinimas į vartojimo ratą.

Viena iniciatyvos pradininkių, dizainerė Vida Strasevičiūtė, pabrėžia, jog projektas, labiau nei norą pirkti, skatina prisidėjimą prie geresnio rytojaus. Pasak dizainerės, esminis „upcycling“ principas yra beatliekė gamyba ir didesnis vertės sukūrimas.

„Drabužiai, aksesuarai, įvaizdžiai ar kiti pristatomi kūriniai, – absoliučiai arba didžiąja dalimi gaminami iš to, kas dėl įvairių priežasčių yra išėję iš vartojimo rato. Audinių, kailių, odos pavyzdžiai, likučiai, atraižos. Tai, kas liko nereikalinga arba užmiršta, bet puikiai tinka kurti ir atkurti vertę žmogui. Beatliekė ir atsakinga gamyba, kurioje kiekvienas narys nuo siuvėjo iki dizainerio yra svarbus“, – apie naujai Lietuvoje atsiradusi gamybos metodą pasakoja V. Strasevičiūtė.

Vėluojama mados industrijoje

Dizainerė V. Strasevičiūtė, viena iš pirmųjų mados dizainerių Lietuvoje pradėjo kalbėti apie „upcycling“ metodą. Užaugusi mamos darbe mergina matydavo, kiek kailio atraižų lieka, o iš jų siuvami drabužiai, nepriklausomai nuo to, kad žmogus įdeda netgi daugiau darbo, yra parduodami kur kas pigiau.Tuomet kūrėja suprato, kad pirmuoju smuiku griežia rūbo dizainas, nes kailis, nors ir nevientisas, vis vien išlieka kailiu.

Po stažuotės pas vokiečių dizainerį Danielį Krohą, kuris kuria „upcycling“ metodu, V. Strasevičiūtė nusprendė pristatyti tai ir Lietuvoje, rašydama magistro studijų tiriamąjį teorinį darbą Vilniaus dailės akademijoje.

Drabužiai, aksesuarai, įvaizdžiai ar kiti pristatomi kūriniai, – absoliučiai arba didžiąja dalimi gaminami iš to, kas dėl įvairių priežasčių yra išėję iš vartojimo rato. Audinių, kailių, odos pavyzdžiai, likučiai, atraižos. Tai, kas liko nereikalinga arba užmiršta.

„Lietuvoje kiek vėluojame su naujovėmis – visame pasaulyje vyksta ne tik Eko mados savaitės, bet ir atidaromi butikai, prekiaujantys tik „upcycling“ metodu sukurtais drabužiais bei aksesuarais. Pavyzdžiui, pagal 2009 m. „Mintel” ataskaitą apie etinę madą tvarios mados pardavimai Didžiojoje Britanijoje per penkerius metus padidėjo keturgubai, lyginant su 2008-aisiais išaugo nuo 40 mln. svarų iki 175 mln svarų“, – pasakoja dizainerė.

Suvienijo skirtingus menininkus

Skirtingus menininkų braižus ir stilius po vienu stogu vienija būtent „upcycling“ metodas. Pirmąją šio projekto kolekciją pristato daugelio tarptautinių mados dizaino konkursų dalyvis, jaunųjų mados dizainerių konkurso „Injekcija 2015“ nugalėtojas, Vilniaus dailės akademijos magistrantūros studentas ir dėstytojas, dizaineris Tomas Baranauskas (prekės ženklas „Thom Bara“). Jo „Upcycled by Thom Bara“ 2016 metų rudens/žiemos siūlymas – kailiniai. Pagaminti iš kailio gabaliukų, jie ne tik išlaiko savo šilumines savybes, tačiau faktūrų ir siluetų žaismu laužo nusistovėjusį kailinių stereotipą.

Šio dizainerio kailinių kolekciją jau galima rasti „Locals.lt“ parduotuvėje, prekybos centre GO9, Gedimino pr. 9, Vilniuje.

Netrukus savo „upcycled“ dizainą pristatys ir kiti projekto dalyviai – dizainerės Inga Jurkevičiūtė, V. Strasevičiūtė ir menininkė Lina Žvirblytė.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių