Akumuliatoriuose esančios medžiagos gali sukelti sunkias ligas

Garaže ar rūsyje laikomuose senuose akumuliatoriuose yra pavojingų medžiagū, jos gali padaryti didelės žalos žmogaus organizmui.

Kenkia nervų sistemai

Senus, nebenaudojamus akumuliatorius būtina sutvarkyti pagal griežtus reikalavimus – tam reikalingos žinios, kaip dirbti su pavojingomis medžiagomis, specialios patalpos ir žinios, kaip dirbti su pavojingomis medžiagomis.

Tačiau vis dar pasitaiko tokių žmonių, kurie nusispjovę į pavojų sveikatai, tokių reikalavimų nepaiso ir patys ardo senus akumuliatorius.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyriausioji specialistė Ela Gurina sako, kad akumuliatoriuose naudojamas švinas ir sieros rūgšties tirpalas yra labai pavojingos medžiagos, galinčios sukelti įvairius sveikatos sutrikimus.

Švinas yra sunkusis metalas, laikomas pirmos pavojingumo klasės elementu. Jis gali patekti į organizmą tiek garų pavidalu per kvėpavimo takus, tiek kaip dulkės - per virškinimo traktą. Švinas labai minkštas metalas, todėl, anot E.Gurinos, jo dulkės liečiant nusėda odos paviršiuje.

Nesilaikant higienos normų ir darbo saugos reikalavimų, švino dulkės patenka į virškinimo traktą.

Jei žmogus, lietęs šviną, nenusiplauna rankų, šis pavojingas metalas gali į organizmą patekti su paliestu maistu, o rūkančių žmonių organizme – pirštais palietus cigaretę, kurią deda į burną. Švinas sunkiai nusiplauna nuo odos, norint jo dulkes pašalinti, reikia imtis specialių priemonių.

Švinas, kaip ir visi sunkieji metalai, patekęs į organizmą ūmaus apsinuodijimo nesukelia. Visuomenės sveikatos centro vyriausioji specialistė pasakoja, kad šis metalas kaupiasi mūsų organizmuose, - tiek kauluose, tiek vidaus organuose. Laikui bėgant iš organizmo savaime pasišalina tik dalis švino. Bėgant metams susikaupęs švinas gali sukelti nervų sistemos sutrikimus, apsinuodijusį gali kamuoti nemiga, galvos skausmai, padidėjęs nervingumas, o ant dantų gali susiformuoti gelsvų apnašų sankaupa, kuri rodo, kad yra apsinuodyta švinu.

Nudegimai ir lėtinės ligos

Taip pat labai pavojinga yra ir sieros rūgštis, kuri taip pat yra naudojama akumuliatorių gamyboje.

Kaip sako E.Gurina, koncentruota sieros rūgštis garuoja ir patenka į žmogaus organizmą per kvėpavimo takus. Jei patenka ant žmogaus odos, gali smarkiai nudeginti. Taip pat nudegina ir burnos ar akių gleivinę. Išgėrus sieros rūgšties, žmogus smarkiai apsinuodys, taip pat nusidegins burnos gleivinę. Pasekmes jis jaus visą gyvenimą.

Sieros rūgštis taip pat garuoja, jos garai gali sukelti akių uždegimą, kvėpavimo takų susirgimus (pvz., bronchitą). Garai, veikdami kvėpavimo takų gleivinę, gali sukelti jos nykimą. Kvėpuojant sieros rūgšties garais, nosies pertvara gali suirti, taip pat gali kilti balso stygų, trachėjos uždegimai, gali išsivystyti bronchinės astmos požymiai, gal būti pakenkti dantys.

Specialistė sako, jog elektrolitą išpylus tiesiog ant žemės, jis pirmiausia išdegins visą augmeniją toje vietoje, kur buvo išpiltas.

Po to sieros rūgšties tirpalas gali patekti į gruntinius vandenis ir su jais gali atkeliauti ir vandens telkinius, kur gali išnuodyti augalus bei gyvūniją.

„Reikia paisyti ne tik savo ekonominių interesų, bet ir galvoti apie ateinančią kartą ir apie gamtos išsaugojimą“, - sako E.Gurina.

Galima uždirbti

Senų akumuliatorių svarbu ne tik patiems neardyti, bet ir nemėtyti jų pamiškėse ar į buitinių šiukšlių konteinerį. Už tokį veiksmą aplinkosaugininkai gali teršėją nubausti bauda, kurios dydis gali siekti net 400 litų. Tad rekomenduotina seną akumuliatorių atgabenti perdirbėjams, kurie, atsižvelgdami į svorį, už akumuliatorių gali sumokėti arba sutiekti nuolaidą įsigyjant kitą akumuliatorių.

Pas atliekų tvarkytojus pakliuvusios medžiagos vėl grįžta į rinką ir tarnauja žmonėms kaip nauji produktai. Beveik visos medžiagos, iš kurių pagamintas akumuliatorius, yra perdirbamos ir panaudojamos dar kartą – skalbimo miltelių, trąšų gamybai ir kitiems gaminiams.

Akumuliatorius priima ir prekybininkai ar importuotojai. Jų sąrašus su adresais galima surasti internete, svetainėje www.surenkameakumuliatorius.lt . Šioje svetainėje taip pat informuojama ir apie panaudotų akumuliatorių aplinkai daromą žalą, nes šie priskiriami prie pavojingų atliekų ir jų tvarkymui keliami ypatingi reikalavimai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

  • Mados malonumai
    Mados malonumai

    Šįkart, mieli skaitytojai, kai mus jau ištiko rugpjūčio šviesa (čia toks nuostabus terminas iš amerikiečių rašytojo modernisto Williamo Folknerio kūrybos – ar pastebėjote, kad rugpjūtį šviesa krinta kit...

  • „Fyodor Golan“ aukštosios mados paroda Rygoje
    „Fyodor Golan“ aukštosios mados paroda Rygoje

    Lūkesčiai – sunkiai prognozuojamas dalykas: kartais tikiesi patekti į Žydrąją pakrantę, o atsiduri Šventojoje. Tačiau būna ir atvirkščiai: tikiesi nedidelio saldainiuko, o esi apdovanojamas tortu, fejerverku ir paskatinamąja prem...

  • Iš emigracijos grįžusi Ramunė svajoja hobį paversti verslu
    Iš emigracijos grįžusi Ramunė svajoja hobį paversti verslu

    Ramunė Lekavičienė, mazgine technika pinanti ne tik namų dekoro pinikus, bet ir drabužius, netgi baldus, prisistato kaip žmogus, svajojantis suderinti hobį su darbu, nes grįžusi po emigracijos trokšte trokšta širdžiai mielos veik...

    2
  • Grožis ir praktiškumas: mados įžvalgos
    Grožis ir praktiškumas: mados įžvalgos

    Tikriausiai daugelis (ypač moterų, bet ne tik) esame išgyvenę perdėto dėmesio drabužiams laikotarpį, kai atrodė, kad reikia jų daug ir visokių: madingų, senų iš blusturgių, atiduotų. Vylėmės, kad kažkokiai progai tikrai pritaikys...

    1
  • Grožiui nereikia storos piniginės: J. Lopez dalijasi patarimais kiekvienai kišenei
    Grožiui nereikia storos piniginės: J. Lopez dalijasi patarimais kiekvienai kišenei

    Jungtinių Amerikos Valstijų dainininkė, aktorė ir stiliaus ikona Jennifer Lopez visada mielai dalijasi savo sveikatingumo ir grožio paslaptimis, kurias garsi moteris sužino iš tarptautiniu mastu pripažintų specialistų. ...

    10
  • Bibliotekininkės kolekcijoje rankinukai suskirstyti pagal temas
    Bibliotekininkės kolekcijoje rankinukai suskirstyti pagal temas

    Jei susiruošėte pakeliauti po Rokiškio rajoną, būtinai užsukite į Tervydžius. Ten, greta Tervydžių dendrologinio parko, rasite žalsvą sodybą, kurioje vasaroja dar nefiksuoto Lietuvos rekordo savininkė Nemira Statulevičienė. Jos kole...

    6
  • Kas lietuvėms trukdo rinktis tvarią madą?
    Kas lietuvėms trukdo rinktis tvarią madą?

    Kauno technologijos universitete (KTU) atliktas kokybinis tyrimą, kurio metu apklaustos 24 įvairaus amžiaus moterys, kurių amžius svyruoja nuo 20 iki 59 metų. Tarp tyrimo išvadų – ir moterų noras spintoje turėti drabužių, kurie perleid...

    7
  • Rankų darbą lydi vibracija, kuri virpina žmonių sielas
    Rankų darbą lydi vibracija, kuri virpina žmonių sielas

    „Dėk skiautę prie skiautės ir kas nors išeis“, – sako visų galų meistrė Nida Dilė. Kurti ėmė iš reikalo – tai dukras reikėjo aprengti, tai baldus atnaujinti. Nėrė į skiautinių kūrybą, rinkdamasi siūti ne i...

    2
  • (Ne)naujų drabužių gyvenimas
    (Ne)naujų drabužių gyvenimas

    Nestinga progų pasipuošti, o juk dažnam nesinori vis kitoje šventėje atrodyti vienodai. Išskyrus – vienodai gerai. Vis dėlto kaskart įsigyjamas naujas drabužis ne tik plonina piniginę, bet ir padaro žalos gamtai. Tad kaip tva...

  • Skaidrios mados kūrėja: privalote žinoti, kokį drabužį perkate
    Skaidrios mados kūrėja: privalote žinoti, kokį drabužį perkate

    „Kaip gaila, – pastebi tvarios ir skaidrios mados kūrėja Inga Kravčenkė, – kad mes rūpinamės savo mintimis, galvojame, ką dedame į burną, bet nemąstome, kuo rengiame savo kūną.“ 25 metus Londone gyvenusi moteris prieš...

    10
Daugiau straipsnių