Neįtikėtinai anksti šiemet pasirodė pirmieji grybai. Paprastai balandžio pabaigoje ar gegužę renkami bobausiai, šiemet iš samanų patalo galveles iškėlė kovo paskutinėmis dienomis.
Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos biologė Jurgita Zarenkaitė prisipažino šių grybų prisirinkusi kovo pabaigoje Smiltynės ir Juodkrantės miškuose.
Tačiau specialistai perspėja, kad bobausiai yra nuodingi grybai, o juos valgyti galima tik žinant, kaip apdoroti. Apsinuodijimą gali sukelti grybuose esanti medžiaga – giromitrinas.
Gamtos tyrimų centro Mikologijos laboratorijos vedėja Jurga Motiejūnaitė tikino, kad sveikatos problemų turintys žmonės neturėtų viltis, kad net ir kelis kartus nuvirti grybai jiems nepakenks.
"Jei yra šalinimo organų sutrikimų ar sergama kepenų ligomis, geriau būtų vengti tokio maisto, kad ir kaip jo norėtųsi. Anksčiau žmonės žinojo, kaip ruošti grybus, dabar tokių žinių trūksta. Kiti mano, kad džiovinti grybai nepakenks. Tačiau aš abejoju tuo. Toksikologai kiekvieną pavasarį "džiaugiasi" apsinuodijusiųjų gausa", – juokavo mikologė.
J.Motiejūnaitė patarė rinkti ne bobausius, o briedžiukus. Jų galima rasti net miesto parkuose.
"Šie grybai nėra nuodingi. Niekas juk dorai netyrė, kiek laiko organizme kaupiasi toksinai ir per kurį laiką jie gali pakenkti kepenims", – tikino specialistė.
Anksčiau lietuviai puldavo rinkti bobausių vien tik dėl maitinimosi specifikos. Žiemą tekdavo prasimaitinti iš praėjusių metų atsargų, o pirmieji grybai būdavo pirmas šviežias maistas.
"Bobausių yra kelių rūšių, o keletas jų yra itin retos ir saugomos. Briedžiukų taip pat yra keletas rūšių, kurios saugomos. Ir pačių briedžiukų sunkiau rasti, jie, beje, labiau mėgsta lapuočių miškus", – pastebėjo laboratorijos vedėja.
Bobausių dažniau randama spygliuočių miškuose.
"Bobausiai labiau garbanoti, o briedžiukų kepurėlė yra labiau kūgio formos, jo paviršius primena korį", – tikino moteris.
Šie abiejų rūšių grybai yra pavasariniai, jų vasaros viduryje grybautojai miškuose neranda.
Specialistė pastebėjo, kad giromitrino kiekis grybuose nedidėja, juos ilgiau laikant surinktus.
Dažniausiai pirmuosius grybus vietiniai stengiasi parduoti turguje ar pamiškėje prie intensyvaus judėjimo kelių.
"Jei bus lietingi orai, pirmųjų vasarinių grybų galima sulaukti ir birželio pabaigoje, liepą. Yra grybų, kurie dygsta nuo vasaros iki ankstyvo rudens, yra ir tokių, kurie pasirodo tik rudenį ar net žiemą, per atlydžius. Vis grybai turi savo fenologijas, kaip ir augalai. Žibučių juk nelaukiame rudenį", – teigė mikologė.
Naujausi komentarai