Pereiti į pagrindinį turinį

Mokslininkai ištyrė Peru mumijas: turėjo išskirtinių tatuiruočių

2025-01-16 10:32
Parengta pagal „AP News“

Mokslininkai ištyrė apie 100 mumijų iš Peru Čankajaus kultūros civilizacijos, klestėjusios iki Inkų imperijos ir europiečių atvykimo. Visi asmenys turėjo vienokias ar kitokias tatuiruotes ant plaštakų, žastų, dilbių ar kitų kūno dalių. Lazerių pagalba pavyko išryškinti sudėtingus Peru mumijų senovinių tatuiruočių raštus.

Atradimas: mokslininkai lazerių pagalba atskleidė labai sudėtingus senovinių tatuiruočių raštus ant Peru mumijų odos.
Atradimas: mokslininkai lazerių pagalba atskleidė labai sudėtingus senovinių tatuiruočių raštus ant Peru mumijų odos. / Asociatyvi Scanpix nuotr.

Peru mumijas tyrę mokslininkai nustatė, kad piešiniams ant odos buvo naudotas juodas tatuiruočių rašalas.

Lazerių pagalba tyrėjams pavyko atskleisti smulkias, maždaug 1250 m. po Kristaus datuojamų tatuiruočių detales, kurios plika akimi nematomos.

Tyrimo metu daugiausia dėmesio skirta keturiems asmenims, turintiems išskirtinių tatuiruočių – geometrinių figūrų, primenančių trikampius ir deimantus.

Nebuvo aišku, kaip tiksliai buvo sukurtos tatuiruotės, tačiau, anot mokslininkų, jos savo kokybe nenusileidžia tikrai geroms šiuolaikinėms tatuiruotėms.

Tyrimo rezultatai buvo naudingi, siekiant sužinoti apie naujas nedestruktyvias technologijas, kurios gali padėti tirti ir dokumentuoti jautrią archeologinę medžiagą.

Seniausios žinomos tatuiruotės rastos ant neolito žmogaus, gyvenusio Italijos Alpėse apie 3000 m. pr. m. e., palaikų.

Daugelis senovės Egipto mumijų taip pat turi tatuiruočių, kaip ir palaikų iš viso pasaulio kultūrų.

Visais laikais tatuiruotės buvo naudojamos įvairiais būdais – kultūrinei ar individualiai tapatybei, gyvenimo įvykiams ar socialiniam statusui pažymėti, taip pat buvo tikima, kad jos apsaugo nuo ligų ar pagerina santykius su dvasiomis ar dievybėmis.

Mokslininkai dažniau tiria keramikos, tekstilės ir akmens dirbinių raštus, tačiau ir senovinės tatuiruotės suteikia jiems įdomių žinių apie figūrinio ir abstraktaus meno formas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra