Su kokiais iššūkiais gali susidurti išmaniosios kartos mokiniai?

 • Teksto dydis:

Pasaulinė statistika rodo, kad iš beveik 5 mlrd. internetu besinaudojančių žmonių net 3,7 mlrd. aktyviai naudoja socialinius tinklus, įsijungdami į juos nuo ankstyvos paauglystės. Tad šiandieninis jaunuolis – greitų naujienų ir socialinių tinklų virtuozas, galintis gauti bet kokią informaciją ar išreikšti savo nuomonę vos keliais mygtukų paspaudimais. Su kokiais iššūkiais gali susidurti išmaniosios kartos mokiniai, turintys prieigą prie viso pasaulio žinių?

Koks jis?

Ne paslaptis, kad dabartiniai paaugliai, užaugę su išmaniaisiais telefonais rankose, turi kur kas daugiau technologinių žinių nei jų tėvai ar netgi vyresnieji broliai ir seserys. Gimę ir augę technologijų pilname pasaulyje, jie mąsto bei elgiasi kitaip nei ankstesnės kartos.

Todėl pasak "Švietimo ateities forumo" prezidentės, prof. habil. dr. Vilijos Targamadzės, labai svarbu naujosioms kartoms padėti naršymą internete panaudoti savo gabumų, žinių ir kūrybiškumo ugdymui. Koks turėtų būti šiandien virtualiame pasaulyje gyvenantis mokinys? Atsakymu į šį klausimą profesorė su moksleiviais pasidalijo "Samsung" inicijuotos skaitmeninių įgūdžių lavinimo programos "Skaitmeninis moksleivio IQ" interneto svetainėje.

"Visų pirma, dabartinis mokinys turėtų būti nepasiklydęs tarp realiojo ir virtualiojo pasaulių. Jis turi sugebėti virtualųjį pasaulį panaudoti kaip priemonę, kuri jam gali padėti ugdyti savo gebėjimus, kūrybiškumą ir gilinti žinias. Technologijų amžiuje gyvenantis jaunuolis turi nebijoti iššūkių, išmokti valdyti savo laiką, aiškiai nusibrėžti ilgalaikį tikslą ir į jį orientuotis", – kalba profesorė.

Nėra vien juoda ar balta

Dabar jaunimui kur kas paprasčiau susisiekti su draugais, plėsti akiratį skaitant naujienas, įvairias nuomones. Jei kyla klausimų mokantis, kaip naudotis naujais prietaisais ar programomis – nėra to, kas dar nepaaiškinta internete, todėl dabartiniai mokiniai – savarankiškesni. Tačiau, kaip sako profesorė V.Targamadzė, viskas nėra vien juoda ar balta.

Technologijų amžiuje gyvenantis jaunuolis turi nebijoti iššūkių, išmokti valdyti savo laiką, aiškiai nusibrėžti ilgalaikį tikslą.

Kai kuriems, ypač kuklesniems paaugliams, gali sumažėti noras bendrauti realiojoje aplinkoje. Joje nėra galimybės be galimų padarinių pataisyti savo komentarą ar tiesiog užblokuoti nepatinkantį žmogų, kaip socialiniame tinkle. Pasak švietimo ekspertės, taip pat ryškėja tapatybės krizė, kai virtualiojoje aplinkoje apie save pateiktos ar gautos žinios neatitinka realybės ir tikrovėje asmuo yra vertinamas kitaip. Taip pat plintant netikroms naujienoms, jaunuoliams kartais tampa sunku susivokti, kas yra tikra, o kas ne.

Teisingai naudojamos technologijos mokiniams padeda ugdyti ir greitai patenkinti smalsumą, gilinti žinias savo interesų srityje ir tai paversti žiniomis. Tačiau, daug laiko leidžiant internete, svarbu turėti aiškų tikslą ir laiko limitą. Ugdymo specialistai rekomenduoja vienu metu susitelkti į vieną straipsnį ar veiklą, neleisti į mobiliąsias priemones ateinantiems pranešimams blaškyti dėmesio tuomet, kai reikia mokytis.

Visų neužblokuosi

Bendravimas socialiniuose tinkluose suteikia progą aktyviau reikšti savo nuomonę visais klausimais, bet taip pat įgalina ranka numoti į kritiką ar prieštaringų nuomonių susidūrimus. Galimybė užblokuoti ar ištrinti žmogų iš savo socialinių tinklų erdvės leidžia ignoruoti esamas problemas, o reali akistata su jomis dažną verčia pasimesti. Tad prof. V.Targamadzė išskiria didelį poreikį ugdyti savo socialinius ir emocinius įgūdžius.

"Paaugliai turi išmokti susigyventi su greitais pokyčiais tiek virtualiojoje, tiek viešojoje erdvėse, ir ugdyti kritinį, argumentais paremtą, mąstymą. Greitai ateinanti informacija kartais neleidžia atsikvėpti ir įvertinti jos šaltinių, sujungti teksto su kontekstu. Todėl emocinis intelektas ir komunikacija turi tapti prioritetu", – pabrėžia ji.

Išmaniosios technologijos taip pat suteikia galimybę gauti ir perduoti informaciją praktiškai bet kokiu formatu, todėl nepaprastai svarbus tampa jos turinys. "Komunikuojant internete reikia prisiminti, kad informaciją mes turime perduoti teisingai, objektyviai ją įvertinę ir suprantamai perteikę žmogui, esančiam kitoje ekrano pusėje", – sako V.Targamadzė, pastebėdama, kad dažnas jaunuolis kartais neapsvarsto kam, ką ir kodėl sako.NAUJAUSI KOMENTARAI

Astronomas proistorikas inž. ROMUALDAS ZUBINAS

Astronomas proistorikas inž. ROMUALDAS ZUBINAS portretas
Su PROGRESUOJANČIŲ DEBILIZMU!!!

Onute

Onute portretas
Eik eik kokie mes buvom nepakartojami,protingi,švelnus ,mylintys.Tik nesvaičiokit apie musu begalinius puikumus.Visa laika save vis skaitom nepakartojami.O žinot kas mes -Praeitis.

Nuomonė

Nuomonė portretas
Visi kalba vienpusiškai. Bet nieks nepasako apie to realaus virtualisto žmogiškumą, jo gebėjimus būti jautriam, mokančiam išklausyti, padėti, patarti, gelbėti, mylėti. Dabartinis jaunimas jau primena ankstyvuosius robotus, kurie paklūsta ne visoms komandoms, šalti ir abejingi: nesugeba mylėti, nenori būti ištikimi, nenori turėti vaikų, bijo darbo ir sunkumų bei atsakomybės, Kokia žmonijos ateitis?....Svieto pabaiga?
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių