TKS astronautai atliko manevrą, kad išvengtų kosmoso šiukšlių

 • Teksto dydis:

Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) dirbantys astronautai ir kosmonautai atliko „vengimo manevrą“, kad užtikrintų, jog į kosminę stotį neatsitrenks kosmoso šiukšlė, pranešė NASA, ragindama geriau valdyti Žemės orbitoje skriejančius objektus.

Rusų ir amerikiečių TKS astronautai kartu atliko kiek daugiau nei 2 minučių trukmės operaciją, kad pakeistų stoties orbitą ir išvengtų galimai katastrofiško susidūrimo su kosmoso šiukšlėmis.

Šiukšlės praskriejo pro TKS maždaug 1,4 km atstumu, teigė NASA. Kosmoso masteliais tai yra itin mažas atstumas.

Pradedant manevrą trys įgulos nariai – du rusai ir amerikietis – persikėlė arčiau savo erdvėlaivio „Sojuz“, kad galėtų evakuotis iš TKS, jei to prireiktų, teigė NASA. Tokio žingsnio esą reikėjo dėl „didžiausio atsargumo“.

NASA teigimu, po sėkmingo manevro astronautai sugrįžo prie savo įprastos veiklos.

„Manevras „Burn“ užbaigtas. Astronautai sugrįžta iš saugaus prieglobsčio“, – tviteryje rašė NASA vadovas Jimas Bridenstine'as.

Kosmoso šiukšlė, kuri galėjo susidurti su TKS, yra dalis 2018 m. paleistos Japonijos raketos, teigė astronomas Jonathanas McDowellas. Vėliau tais metais raketa sulūžo į 77 dalis.

TKS įprastai skrieja maždaug 420 km virš Žemės paviršiaus, o vidutinis stoties greitis siekia 27 000 km/h. Skriejant tokiu greičiu, net ir nedidelis objektas per susidūrimą gali smarkiai apgadinti vieną iš stoties įrenginių.

Tokie manevrai nėra retenybė: NASA patvirtino, kad 1999–2018 m. TKS atliko 25 tokius manevrus. Tiesa, šiemet tai buvo jau trečias toks manevras.

Šios operacijos, tikėtina taps reikalingos vis dažniau, nes Žemės orbitoje skrieja vis daugiau kosmoso šiukšlių – neveikiančių palydovų, raketų ar kitų į kosmosą paleistų objektų dalių.

Susidūrimai kosmose suskaldo objektus į daugybę mažų dalių, kurios savo ruožtu kelia pavojų veikiantiems palydovams. Prie kosmoso šiukšlių problemos prisideda ir palydovams numušti skirtų raketų bandymai, kuriuos 2019 m. įvykdė Indija, o 2007 m. – Kinija.

„Šiukšlių situacija vis blogėja. Pats laikas Kongresui skirti Prekybos departamentui 15 mln. dolerių Kosmoso komercijos tarnybos įsteigimui“, – tviteryje rašė J. Bridenstine'as.

Kosmoso komercijos tarnyba yra civilinė organizacija, kuri, rėmėjų teigimu, turėtų rūpinti kosmoso šiukšlių stebėsena. Šiuo metu šį darbą atlieka kariuomenė.NAUJAUSI KOMENTARAI

Čiubaka

Čiubaka portretas
O maskas tūkstančiais tų Starlinkų siunčia į kosmosą ir visiem kolkas gerai

Anonimas

Anonimas portretas
Ne tik prisiukslinom zeme, bet jau ir kosmosas tampa siukslynu..
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių