Pereiti į pagrindinį turinį

Festivalis "Iš arti": nuo šnabždesių iki padūkimų

2014-11-08 03:00

Jau šiandien savaitės renginių maratoną pradeda XIX tarptautinis šiuolaikinės muzikos festivalis "Iš arti". Atidarymą paskelbs Kauno dailininkų paroda "Šnabždesys" ir simfoninės muzikos koncertas.

Jau šiandien savaitės renginių maratoną pradeda XIX tarptautinis šiuolaikinės muzikos festivalis "Iš arti". Atidarymą paskelbs Kauno dailininkų paroda "Šnabždesys" ir simfoninės muzikos koncertas.

Pagarba "aukso fondui"

Kartu su festivalio atidarymu surengtoje parodoje pristatomi Gintauto Vaičio, Aušros Andziulytės, Aistės Juškevičiūtės, Eva Pohlke, Jolantos Galdikaitės, Gvido Latako, Audriaus Šumsko kūriniai vizualizuos koncerte nuskambėsiančias baltiškąsias gaidas – Jeano Sibeliaus, Broniaus Kutavičiaus, Zitos Bružaitės muziką. Pastarąją atliks pirmą kartą festivalyje dalyvausiantis Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras (LVSO), diriguojamas maestro Martyno Staškaus.

Parinkta pradedamojo koncerto programa, regis, pasirengusi subtiliai sujungti nueinančio didingo simfonizmo (J.Sibelius), unikalaus lietuviško skambesio (B.Kutavičius) ir koncertinio su kino muzikos ar džiazo prieskoniais elementus – tuo pretenduojanti į festivalio auditorijos muzikinių skonių įvairovę.

Skambėsiantys kūriniai perteiks festivalio credo – pristatant ne tik naujausią šiuolaikinę muziką, bet ir atsigręžiant į praėjusio šimtmečio aukso fondą, ypač aktualų jaunajai klausytojų kartai. B.Kutavičiaus "Epitafija Orleano mergelei" – tai autoriaus kurtos muzikos Carlo Theodoro Dreyerio nebyliojo kino juostai "Žanos d’Ark aistra" (1928 m.) orkestrinė versija.

2009 m. Europos šalių kino forume "Scanorama" parodytą filmą gyvai įgarsino Šv.Kristoforo kamerinis orkestras, diriguojamas prof. Donato Katkaus. B.Kutavičius atrinko individualiausius, mažiau iliustratyvius ir jam brangius fragmentus, kuriuos pritaikė simfoniniam orkestrui, kad toji muzika, anot autoriaus, nepasiliktų tik garso takeliu filmui, o turėtų ir gana savarankišką – grynosios muzikos pavidalą.

Panirti ir pabusti

Z.Bružaitės Koncertą altui "Pabudimas" inicijavo altininkas Rolandas Romoslauskas (LVSO koncertmeisteris ir kamerinio ansamblio "Vilniaus arsenalas" vadovas bei atlikėjas) kartu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru.
Pasak kompozitorės, šiame kūrinyje stilistiškai gretinami iš pažiūros tarsi skirtingi dalykai, jiems surandant panašybių pustonius: barokiškai vingrus alto reljefas ir džiazinės girliandos, asketiška choralinės faktūros aliuzija ir galantiško klasicizmo figūriškumas.

"Nors koncertas ir turi programinę užuominą – labiau jį priskirčiau prie numerinio ar opusinio (nieko nesakančio apie turinį) tipo, – sako autorė. – Norėtųsi, kad klausytojai nespręstų pavadinimo rebuso, bet kiekvienas trumpai panirtų į tekančią garsų magmą, o kūrinio pabaigoje ramiai iš jos pabustų." Koncertą šiais metais jau girdėjo Lietuvos ir Ukrainos sostinių gyventojai ir svečiai, tad trečiasis jo atlikimas skambės festivalyje "Iš arti".

Kamerinės muzikos debiutai

Festivalyje tęsiama tradicija ypatingą dėmesį skirti kameriniam muzikavimui, suteikiant galimybes tiek pripažintiems, tiek jauniems atlikėjams parodyti savo meistriškumą, ansamblio darną, kartu – supažindinti publiką su naujausiais ir įdomiausiais kūriniais kameriniams ansambliams.

Lapkričio 11 d., antradienį, 18 val. Nacionalinėje M.K.Čiurlionio dailės galerijoje bus galimybė iš arti susipažinti su slovėnų klarnetininko Jože Kotaro ir italų pianisto Lucos Ferrini duetu bei trio "Color".

Abu menininkai gerai žinomi pasaulio muzikos erdvėse: J.Kotaras – solistas, kamerinių ansamblių dalyvis, Liublijanos muzikos akademijos profesorius, meistriškumo kursų dėstytojas. L.Ferrini – italų pianistas, klavesinininkas ir vargonininkas, grojantis senosios bei šiuolaikinės muzikos ansambliuose, orkestruose, pasirodantis kaip solistas, įrašęs 20 kompaktinių plokštelių, interpretavęs per šimto kūrinių premjerinius atlikimus.

Kaunietė kompozitorė Giedrė Dabulskienė specialiai šiam duetui sukūrė "Žaismą" klarnetui ir fortepijonui, kurio pasaulinę premjerą išgirsime festivalyje. "Miražas… Šešėliai… Žvilgsniai… Paslaptys… Laukiu… " – taip autorė apibūdino savo naująją kompoziciją.

Festivalį aplankys ir charizmatiškasis anglų kompozitorius bei pianistas, gyvenantis daug metų Airijoje ir kuriantis ne tik akademinės muzikos žanrus, bet ir muziką kino filmams, mėgstantis prisistatyti tik pavarde – Parker. Tris pjeses, kurios šiuolaikinės muzikos liteartūroje jau yra tapusios bravūriškais koncertiškumo klarnetui ir fortepijonui pavyzdžiais, atliks dažnai jo muziką propaguojantys J.Kotaras ir L.Ferrini.

Instrumentinis trio "Color" – Ugnius Dičiūnas (obojus), Robertas Šidiškis (fagotas), Ugnė Peištaraitė (fortepijonas) – susibūrė prieš trejus metus, o savo vardui pasirinko kompozitorės Z.Bružaitės kūrinio, kurį patys ir atliko, pavadinimą.

Jauni ir veržlūs atlikėjai jau yra pelnę "Grand Prix" tarptautiniame "Giovani Musicisti Citta di Treviso" konkurse (Italija), kamerinės muzikos kategorijoje, bei tapę laureatais XII tarptautiniame Lietuvos kompozitorių kamerinės muzikos atlikimo konkurse.

Sulėtėjęs laiko peizažas

Lapkričio 13 d., ketvirtadienį, 18 val. Kauno valstybinėje filharmonijoje svečiuosis Lutoslawskio kvartetas iš Vroclavo. 2007 m. susibūręs kolektyvas muzikos kritikų vadinamas vienu kūrybiškiausių ir profesionaliausių instrumentinių ansamblių pasaulyje. Žaižaruojantys styginių kvarteto tembrai, atlikėjų gebėjimas aukštoje įtampoje išlaikyti klausytojus ir aukšta griežimo kultūra – tik dalis savybių, prikaustančių muzikos mylėtojų dėmesį.

Kvartetas daugiausia atlieka XX a. ir šiuolaikinę muziką, ir tai atlieka efektingai, įtaigiai net skeptiškai nusitekusio šiuolaikinės muzikos klausytojo adresu. Ypatingą dėmesį kvartetas skiria lenkų kompozitorių Witoldo Lutosławskio, Gražynos Bacewicz ir Karolio Szymanowskio kūrybos sklaidai.

Kvartetas nevengia paįvairinti savo repertuarą įdomiausiais klasikiniais ir romantiniais bei džiazo muzikos opusais. Festivalyje "Iš arti" kvartetas atliks dviejų lenkų – Pawelo Mykietyno ir W.Lutosławskio, čekų kompozitoriaus Erwino Schulhoffo kūrinius bei V.Bartulio naują kvartetą, tęsiantį kompozitoriaus "peizažų" seriją. Šįkart "The Sorrowofan Everstretching Landscape" – tarsi sulėtėjusiame laike, kitoje erdvinėje dimensijoje liūdnai tįstantis peizažas.

Paskutinė banga

Baigiantis festivaliui, lapkričio 15 d., 17 val. Kauno valstybinėje filharmonijoje paskęs akademinės ir world muzikos jūroje.

festivalyje debiutuosiantis VDU kamerinis orkestras (meno vadovas ir dirigentas Robertas Bliškevičius) pirmoje koncerto dalyje atliks su Kaunu susijusių kompozitorių muziką. Tai – keturios dedikacijos Mokytojams – Eduardui Balsiui ir Juliui Juzeliūnui, pas kuriuos kompozicijos paslapčių sėmėsi kauniečiai kompozitoriai V.Bartulis, Dalia Kairaitytė, G.Kuprevičius ir Algirdas Brilius, skambės ir Kaune pirmąsias muzikos žinias įgijusių bei muzikų kelią pasirinkusių Ramintos Šerkšnytės bei Mariaus Salyno kompozicijos.

Premjerinis M.Salyno kūrinys "Jei/Jai" paremtas dviem muzikiniais sluoksniais: styginių instrumentų tęstiniais garsais, kurie perauga į trumpų melodinių segmentų pynę, ir visame kūrinyje girdimu tolimų balsų šauksmu, lydimu pasikartojančių duslių smūgių.

Antroji vakaro dalis siejama su indiškomis refleksijomis. Muzikos istorijoje galime rasti ne vieną opusą, pažymėtą "Metų laikų" vardu (Antonio Vivaldi, Piotras Čaikovskis), tačiau kiekvienas kompozitorius geba savaip pažvelgti į gamtos ir žmogaus sugyvenimo darną. Smuikininkė Jyotsna Srikanth – unikali atlikėja, savo veikloje kūrybiškai derinanti tradicinės indų muzikos (rãgų) ir vakarietiškos smuikavimo mokyklos specifinius bruožus. Kartu su tautiečiu pianistu Shadrachu Solomonu ji pateiks šios tematikos savąją versiją.


Kas? XIX tarptautinio šiuolaikinės muzikos festivalio "Iš arti" atidarymas.

Kur? Kauno valstybinėje filharmonijoje.

Kada? Lapkričio 8 d. 16

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra