Istorinėse nuotraukose – pirmųjų emigrantų gyvenimai

 • Teksto dydis:

Nacionalinis M.K.Čiurlionio dailės muziejus kviečia susipažinti su Fototekos ir dokumentacijos skyriuje saugomomis istorinėmis fotografijomis iš Aleksandro Mykolo Račkaus rinkinio. Jose užfiksuotas XX a. JAV lietuvių išeivių gyvenimas.

Prasminga dovana

A.M.Račkus (Čekiškė, 1893–1965, Čikaga) – žinomas kaip gydytojas, numizmatas, visuomenininkas, kolekcininkas. Muziejuje saugoma per 1 700 fotografijų iš jo rinkinio, kurio daugiausia sukaupta gyvenant Amerikoje. Muziejaus pristatomus eksponatus galima išvysti virtualiojoje parodoje (ją rasite čia).

Anot muziejaus Fototekos ir dokumentacijos skyriaus vadovės Vaidos Sirvydaitės-Rakutienės, gavęs Lietuvos Vyriausybės kvietimą dalyvauti Pirmajame pasaulio lietuvių kongrese Kaune, 1935 m. kolekcininkas į Lietuvą atvežė Lietuvių numizmatikos ir istorijos muziejaus (Lietuvoje pristatytas kaip Dr. A.M.Račkaus muziejus) kolekciją. Padedamas Užsienio lietuviams remti draugijos, Vytauto Didžiojo muziejuje A.M.Račkus atidarė dvi parodas bendru pavadinimu "Kaip lietuviai Amerikoj gyvena?" Joms pasibaigus, apie 80 tūkst. eksponatų perdavė Lietuvai už simbolinę 100 tūkst. litų sumą.

1935 m. spalio 31 d. sudaryta A.M.Račkaus eksponatų rinkinio ir bibliotekos dovanojimo sutartis. Po metų deponuoti A.M.Račkaus muziejaus eksponatai priimti nuolat saugoti į Vytauto Didžiojo kultūros muziejų (toliau – VDKM). Čia A.M.Račkus pradėjo dirbti naujai įsteigto Istorinio skyriaus vedėju ir vadovavo jam iki 1938 m. gegužės 12 d.

Šių fotografų nuotraukose įamžinti menininkai, sportininkai, visuomenės veikėjai, esama ir pavienių architektūros nuotraukų.

Istorinė medžiaga

Kaip pastebi V.Sirvydaitė-Rakutienė, gyvendamas Amerikoje A.M.Račkus rinko lituanistinę ikonografinę medžiagą ir jos kontekstą atspindinčią medžiagą.

Fotografijose vaizduojama lietuvių išeivių gyvenamoji, darbo, organizacinė, religinė aplinka, pati įvairiausia veikla, kuria lietuviai užsiėmė emigracijoje. Nuotraukos rinktos iš visų Amerikos Valstijų, kur gausiau gyveno emigrantai iš Lietuvos.

Šioje kolekcijoje savo dydžiu ir preciziškai sutvarkytomis nuotraukomis išsiskiria fotografo Jono A.Kubiliaus fotografijų rinkinys, kurį sudaro 384 fotografijos. Mažesnes grupes A.M.Račkaus rinkinyje sudaro kitų lietuvių fotografų, kaip V.J.Stankūno, P.Conrado, V.Velžio, P.Pučkoriaus, J.A.Mickeliūno, J.Baltrušio (Baltrušaičio) fotografijos.

Lietuvius išeivius ir jų aplinką taip pat fotografavo amerikiečiai fotografai bei fotostudijos: Herbertas Rebmanas, Jackas Thammas, J.M.Macas Fadyenas, "Precin Studio", "Wyoming Studio" ir kt. Kai kurios nuotraukos kitoje pusėje pažymėtos antspaudu: Pasaulio lietuvių I Kongreso spaudos parodos eksp. eilės Nr., bylojančiu apie konkrečios fotografijos dalyvavimą minėtoje parodoje Kaune 1935 m.

Įamžinta veikla ir buitis

Anot V.Sirvydaitės-Rakutienės, didesniu nuotraukų skaičiumi ir įvairesne tematika išsiskiria V.J.Stankūnas ir P.Conradas. Jie specializavosi fotografuoti lietuvių bendruomenę, fiksavo ne statišką aplinką, o gyvenimą, sukosi įvairių renginių centre. Šių fotografų nuotraukose įamžinti menininkai, sportininkai, visuomenės veikėjai, esama ir pavienių architektūros nuotraukų.

J.A.Kubilius fotografavo lietuvių išeivijos aplinką. Tai valstijų, išsidėsčiusių JAV šiaurės rytų, rytų ir pietryčių dalyse, miestai. J.A.Kubilius apsilankė ir fotografavo dešimtyje valstijų ir 70-yje miestų. J.A.Kubiliaus fotografijų rinkinyje galima išskirti ciklus įvairiomis temomis: bažnyčių ir vienuolynų aplinka, architektūra, interjerai. Bažnyčioms ir vienuolynams priklausantys pastatai – klebonija, mokykla, svetainė. Daug dėmesio fotografas J.A.Kubilius skyrė žiniasklaidai ir leidybai (dienraščių redakcijos, spaustuvės, leidyklos). Visuomeninė lietuvių išeivijos veikla pristatoma susivienijimų ir draugijų nuotraukomis.

Dar vienoje gausioje nuotraukų grupėje pristatomi lietuvių verslai paslaugų teikimo, aptarnavimo sferoje (bankai, degalinės, salonai, maisto ir buitinių prekių parduotuvės, kepyklos, restoranai, kavinės / užkandinės, aludės, klubai ir kt.). Pramonės sritį iliustruoja fabrikų nuotraukos.

J.A.Kubilius įamžino ir kultūros įstaigas: svetaines-lietuvių sales, teatrus. Lietuviai taip pat teikė medicinos ir farmacijos paslaugas. J.A.Kubilius fotografavo ne tik konkrečius pastatus, bet ir lietuviškumu pasižyminčias gatves. Neįsivaizduojama lietuvių veikla be ūkininkavimo, todėl J.A.Kubilius užfiksavo ir lietuvių ūkius.

"Nacionaliniame M.K.Čiurlionio dailės muziejuje saugomos fotografijos yra vertinga lietuvių išeivijos aplinkos ikonografinė medžiaga, galinti pasitarnauti įvairioms studijoms apie lietuvių išeivių gyvenseną JAV XX a. 3–4 deš. ir jų įvaizdinimui", – teigia V.Sirvydaitė-Rakutienė.NAUJAUSI KOMENTARAI

Jonas

Jonas portretas
Taip nepatogiai pateikti nuotraukas dar reikia pasistengt. Matosi, kad valdiška kontora dirba..

minde

minde portretas
isi dikaduoniai laikos i s mokesciu moketoju .pabosta zmn moket ir islaikyt dikaduonius valdiskus tai emigruoja taip buvo visalaik.

Tai ką \\\\\.../////

Tai ką  \\\\\...///// portretas
ir lianzbbirkai išdavikai.Neįžeidinėkit 'iškilių' žmonių. ?????????????????
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių