Miesto portretas: daugybės prasmių mozaika

 • Teksto dydis:

Buvusiame garsiajame "Drobės" fabrike atidaroma vienos dienos paroda. Žinomas kauno fotomenininkas Remis Ščerbauskas savo projekte "Teritorija Kaunas" pristato gatvės fotografijos ciklą, kuriame atsiskleidžia miestas ir jo žmonės kasdienėje aplinkoje.

Kiekvienas pasaulio miestas turi savo veidą, kurį apibūdinti žodžiais yra sudėtinga, nes tai ne architektūra ir žmonės, o veiksmas, emocija ir būvis. Jeigu užsimerktumėte ir įsivaizduotumėte Kauno veidą, koks jis būtų? Prieš akis iškyla modernistinės architektūros ritmiškumas ir geometrinių detalių žaismas, senojo Laisvės alėjos grindinio plytelių raštas, Santakos ir Muzikinio teatro žalios erdvės, parduotuvių vitrinos, arkos, laiptai, stotis, gamyklos, Nemunas, kurie susipina su nepažįstamų žmonių veidais, miesto judesiu, kažkas eina, sėdi, stebi, rūko, kalba, dirba, svajoja, groja, šypsosi ar krapšto nosį... Čia verda gyvenimas!

Jeigu užsimerktumėte ir įsivaizduotumėte Kauno veidą, koks jis būtų?

Daugiau nei dešimtmetį fotografuodamas Kauno gatvėse, R.Ščerbauskas užfiksavo įvairius miesto gyvenimo momentus, kuriuose architektūrinės miesto detalės susipina su kultūriniais ir socialiniais reiškiniais.

Nors R.Ščerbausko darbus priskirti gatvės fotografijai yra sudėtinga, dėl fotografijų daugialypiškumo, prasmių ir kompozicijų įvairovės, anot kuratorės Neringos Stoškutės, galima teigti, kad jo darbai papildo ar net praplečia šio žanro ribas. Gatvės fotografija – tai visuomenės gyvenimo dokumentika, miesto socialinio konstrukto atvaizdas, perteikiamas per fotografijos mediją.

Kiekviena R.Ščerbausko fotografija – savitas pasakojimas ar momentinis miesto teatras, nors jame nieko nėra iš anksto surežisuota, niekas nėra įspėtas, o kartais net nenutuokia, kad pateko į kadrą. Ir svarbiausia, kad užfiksuota akimirka niekada nebus atkartota. "Fotografo darbuose įrašyta miesto atmintis – ryškūs žmonių tipažai, jų žvilgsniai ir emocijos, architektūrinės detalės, atspindinčios miesto ypatumus, kasdieniai įvykiai. R.Ščerbausko fotografija tampa vertinga ne tik kūrybiniu, bet ir dokumentiniu požiūriu, netgi socialiniu tyrimu", – sako N.Stoškutė.

Užsiimti gatvės fotografija gali ne kiekvienas. Tam reikia neišsemiamos ištvermės ir užsispyrimo, ištreniruoti akį, kad ši ne tik akylai stebėtų visą aplinką, bet ir akimirksniu sukomponuotų vaizdą iš daugybės kintančiųjų. R.Ščerbauskas į komponuojamus vaizdus įpina švelnios ironijos, detalių žaismo ir griežto ritmiškumo. Žiūrovai gali mėgautis fotografijų estetika, konkrečiais elementais, miesto architektūra, asmenybių bruožais, o akylesni įžvelgs akimirką sustabdytą miesto veiksmą, emociją ir būvį, fotografo akimis pamatys tikrąjį Kauno veidą.


Kas? R.Ščerbausko paroda "Teritorija Kaunas / gatvės fotografija".

Kur? "Drobės" fabrike (Drobės g. 62, 3 aukšte).

Kada? Rugsėjo 24 d. 18 val.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių