Paroda, alsuojanti meile žirgams

  • Teksto dydis:

Vasario 20 d., ketvirtadienį, 16 val. Kauno miesto muziejaus Rūsio galerijoje pristatoma stiklo menininkės Sigitos Grabliauskaitės autorinė paroda „Myliu x I love you x Люблю x Amo x Ich liebe“.

Ši paroda atspindi naują menininkės pamėgtą žirgų temą, kurią ekspozicijoje dailininkė kaip visuomet išradingai suderina su praeityje jau atrastais vaizduojamaisiais motyvais ir formomis.
Pasak menotyrininkės dr. Raimondos Simanaitienės, S. Grabliauskaitė dažniausiai kuria ciklais. Dar kūrybos pradžioje ji įgyvendino optinių akcentų seriją „Mano žaislai“, įvairių „Ženklų“ plaketes. Vėliau gimė plokštės su „Kaukių“, „Tulpių naktyje“ motyvais. Net kelis metus buvo dirbama ties skulptūrinėmis veidų atliejomis. Taip sukurtos stiklo skulptūrų grupės „Miegantys laike“ ir „Balti veidai“. Taip pat daryti reljefiniai vyrų ir moterų torsai bei kiti ciklai.

Šį kartą parodoje išvysime įdomią ekspoziciją, kurią sudaro apie dvidešimt stiklo plokščių, o taipogi skulptūriniai reljefiniai darbai. Pagrindinė parodoje atspindėta tema yra susieta su žirgo motyvu bei jo interpretacija. Žirgais dailininkė domisi jau keleri metai, fotografuoja juos, turi sukaupusi įvairiausių meno kūrinių su jų atvaizdu. Menininkė sako, kad meilė žirgams atkeliavo iš šeimos (jais žavėjosi ir jos senelis), o gal net iš žirgo vertinimo tautoje tradicijos, lietuvių liaudies dainų ar stilizuotų ornamentų stebėjimo.

Parodoje matomi skulptūriški arkliukai-sūpuoklės, plokštės su daugybe nutapytų žirgų. Čia vaizduojami ir kresni žemaitukai, ir grakštūs išlakūs trakėnai, ir mažieji poniukai. Menininkė atskleidžia jų charakterį, amžių, fizinį būvį, linksmą jaunųjų žirgų laigymą, subrendusiųjų poilsį ar nuovargį. Plokštėse pavaizduoti arkliai nepaprastai skirtingi. Vieni akivaizdžiai energingi, plevėsuojančiais karčiais ir visu kūnu šokantys jausmų šokį, kiti laisvi, šuoliuojantys neaprėpiamoje erdvėje, treti ramiai nuleidę galvą ir rupšnojantys nematomą žolę.

Kaip teigia menotyrininkė dr. R. Simanaitienė, dailininkės tapyba ant stiklo dažniausiai lengva, šiek tiek eskiziška, vietomis tarsi neišbaigta, padedanti išgauti įvairius nuotaikų niuansus. Tačiau kai kuriuose vaizdiniuose piešinys įgyja preciziškumo, pabrėžiamas materialumas, fizinės gyvūnų savybės – žirgų oda, kailio šiurkštumas. 

Visgi visa parodos ekspozicija nėra vienaplanė, joje matysime ne vien tik žirgus. Čia į vientisą pasakojimą susipina ir kiti menininkės kūriniai: jau nebe pirmi metai dailininkės pamėgti piešti ir lieti rankų, tūriniai delnų motyvai, melsvo atspalvio angeliukų skulptūrėlės, skaidrios spiralės, moterų torsai, kurie čia ypač vaizdingi: tarsi lediniai varvekliai, apjungę matinį stiklo faktūringumą ir perregimą blizgumą. Visi šie menininkės kūriniai ir pasitelkti elementai parodoje sukuria itin skaidrią, pasakišką nuotaiką, romantikos, svajonių ir meilės viziją.

S. Grabliauskaitės autorinė paroda Kauno miesto muziejaus rūsio galerijoje veiks iki kovo 30 d. NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių