Spektaklyje „Avinai“ – biografiniai motyvai ir savo šaknų paieškos

  • Teksto dydis:

Kaip dažnai jaučiamės it avinai, sekantys piemens nurodymus ir neturintys valios? Kada, gimę laisvoje visuomenėje, išties įgyjame pasirinkimo laisvę? Prigimtinius ryšius nagrinėjanti režisieriaus Justo Tertelio ir dramaturgo Raimondo Klezio pjesė „Avinai“ kviečia tyrinėti asmeninės biografijos vingius, o teatrą mato kaip priemonę pokalbiams.

Subtilios temos

Pasitelkdamas biografinius faktus, R. Klezys siūlo ieškoti savo tapatybės. Žiūrovų klausiama, ar jie žino savo vardo istoriją ir kitus faktus, kurie lemia tai, kas jie yra šiandien, koks jų ryšys su jais ir artimaisiais.

Pasirodyme biografinės detalės įsilieja į pasakojimą, o žiūrovams suteikiama proga prisiliesti prie apmaudo, pykčio, liūdesio ir atleidimo. Temų, kuriomis įprastai jaunimui nedrąsu kalbėti, o mainais jie dažnai apsiginkluoja šviečiančiais telefonų ekranais.

Ūždamas nuo patiriamų emocijų, nuasmenintas, tarsi avingalvis, personažas blaškosi savo jausmuose ir išgyvenimuose... Kaip elgtumėtės jūs, jie jūsų gyvenimą apleidęs žmogus vėl užmegztų ryšį? Apie ką kalbatės su savo atžalomis? Kokios tradicijos puoselėja jūsų šeimos vakarus?

Užgniauždamas kvapą ir akimirkomis leisdamas spėlioti, kas gi tuoj nutiks, monospektaklis nepalieka abejingų. Jaunimas leidžiasi į interaktyvią kelionę, o savo atžalas jau auginantys vos tramdo ašaras ir juoką. Neatsitiktinai spektaklį kūrėjai rekomenduoja ne tik jaunam, bent keturiolikos metų sulaukusiam žmogui, bet ir jo tėvams, kurie po teatre praleisto vakaro su atžalomis pakalbėtų dar neaptartomis temomis.

G. Žaltauskaitės nuotr.

Identitetas ir jo paieškos

Pjesės autorius ir atlikėjas R. Klezys prisipažįsta, kad būdamas jau studentas susidūrė su didele dilema ieškant savo autoriteto. Jis suprato tokių žmonių nesutikęs, o atsitiktinis negali atstoti tikro artimo žmogaus.

Dabar, keliaujant per ugdymo įstaigas ir paklausus jaunuolių, koks jų autoritetas, atsakymo dažnai tenka laukti labai ilgai. Tai ir tapo viena iš priežasčių, kodėl atsirado spektaklis „Avinai“.

„Kita priežastis – jauniems žmonėms teatras dažnai būna neatrasta patirtis. Tačiau jie turi teisę į profesionalaus meno patyrimą, nepaisant jų finansinės, socialinės ar demografinės padėties“, – atkreipia dėmesį R. Klezys.

Jis pabrėžia, kad teatras jam tampa priemone kalbėtis, draugauti ir analizuoti. Tai padaryti įmanoma tik vienu būdu – būnant čia ir dabar.

„Mokykloje dažnai pasikartoja imitavimo kultūra, o vaidinant, kad tam tikri dalykai nėra matomi (pavyzdžiui, visad per pamokas kalbantis ar vėluojantis mokinys), susiformuoja tam tikra to žmogaus elgesio norma. Todėl, rodydamas spektaklį mokykloje, įtraukiu į gyvą veiksmą, įvertinęs, kas vyksta čia ir dabar. Taip stengiuosi panaikinti tą imitaciją ir sukurti tokią erdvę, kurioje jaunas žmogus yra matomas, girdimas ir vienodai svarbus”, – savo darbo metodais dalijasi dramaturgas.

G. Žaltauskaitės nuotr.

Nutraukti ydingą praktiką

Monospektaklio pavadinimas „Avinai“ kilo iš dalies dėl to, kad dažnai mokiniai jaučiasi kaip bendra masė, už kurią jau priimti sprendimai. Posakiai „kvailas kaip avis” arba „kaip avių banda”, anot R. Klezio, ypač dažnai transliuojami mokyklose. Dėl to ir pats dažnai jautiesi kaip avinas, darantis kasdien tuos pačius rutinos darbus: keliesi, prausiesi, valgai, dirbi ar mokaisi, važiuoji, miegi ir vėl viską kartoji.

Gali pasijusti kaip tikras avinas, gyvenantis avinų bandoje. Toks, už kurį nusprendžia piemuo, kurio atitikmuo gyvenime gali būti bet kas – likimas, Dievas, bosas.

„Gali pasijusti kaip tikras avinas, gyvenantis avinų bandoje. Toks, už kurį nusprendžia piemuo, kurio atitikmuo gyvenime gali būti bet kas – likimas, Dievas, bosas ar kt.“, – sako R. Klezys. Tad šiame spektaklyje jis sako norįs supurtyti jauno žmogaus smegenis ir užduoti klausimą, ar tu tikrai darai, mokaisi, veiki tą, ką norėtum savo gyvenime.

„Ar tai vėl ta pati imitavimo kultūra, kad darai dalykus tik tam, kad reikia juos daryti? Tik tam, kad tokios taisyklės ir taip darė tavo proseneliai, seneliai ar kiti artimieji?“ – pavadinimo potekstę aiškina pjesės autorius.

Jaunimui – jaunimo kalba

Režisierius J. Tertelis atvirauja, kad jį sudomino galimybė dirbti kartu su R. Kleziu. „Buvau matęs jo ankstesnį darbą „Dulkėti veidrodžiai” ir man pasirodė, kad Raimondas, kaip dar jaunas teatro kūrėjas, turi labai aiškią savo kūrybinę-teatrinę kryptį, vertybes ir norą dirbti“, – pastebi J. Tertelis.

Režisieriui patiko noras teatrą kurti būtent jaunimui ir vežti jį į mokyklas. „Tai – būdas kalbėti su jaunąja karta, kuri, galbūt, neateina iki teatro, pasiekti tuos, kuriems teatras yra visai neįdomus. Mano galva, tai sąmoningas ir brandus požiūris į teatrą, o ir aš pats savo ne tik teatrine veikla stengiuosi prisidėti prie to, jog šiandien mokyklose būtų kuo daugiau kultūros ir kūrybingumo“, – apie kūrybinės bendradarbystės prasmę pasakoja režisierius.

Kuriant spektaklį, dirbo ir kompozitorius Matas Saladžius, scenografė Indrė Pačėsaitė, vizualiniais sprendimais rūpinasi Ramūnas Nėnius. Režisierius J. Tertelis džiaugiasi visų kūrėjų indėliu ir tuo, kaip jie puikiai pagavo atmosferą ir kūrė nuotaiką. „Šio spektaklio kūrybiniame procese turėjome staigesnių posūkių ir juos galėjome lengvai daryti tik dėl atvirumo ir profesionalumo“, – kūrybiniais vingiais ir malonumu drauge dirbti dalijosi teatralas.


Kas? Spektaklis „Avinai“.

Kur? Kauno miesto kameriniame teatre.

Kada? Birželio 2 d. 18 val.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

  • Gegužė – su poezijos žiedais
    Gegužė – su poezijos žiedais

    Tradiciškai Kaune šį savaitgalį jau 60-ąjį kartą prasidės tarptautinis poezijos festivalis „Poezijos pavasaris 2024“, kurį rengia Lietuvos rašytojų sąjunga (LRS), Rašytojų klubas. Seniausio Lietuvos poezijos k...

    1
  • Baimę mirti užgožė žmogiškumas
    Baimę mirti užgožė žmogiškumas

    Žydus gelbėjusių žmonių garbei tradiciškai kasmet Kaune surengiama vakarienė, persmelkta prisiminimų, dėkingumo ir džiaugsmo pabendrauti, pasimatyti. ...

  • Jau gegužės 24 dieną Kaune vyks didžiausia diskoteka Baltijos šalyse
    Jau gegužės 24 dieną Kaune vyks didžiausia diskoteka Baltijos šalyse

    Pasak renginio organizatorių, į 90-tųjų festivalį „90‘s Disco Fest“ „Žalgirio“ arenoje, kuris įvyks gegužės 24 dieną, jau dabar yra parduota virš 10 tūkst. bilietų, o prekyboje liko tik beveik 1 tūkst. biliet...

    4
  • Pianistė M. Lozinskienė: miškas Kanadoje pilnas čiurlioniško misticizmo
    Pianistė M. Lozinskienė: miškas Kanadoje pilnas čiurlioniško misticizmo

    Mikalojaus Konstantino Čiurlionio drąsa būti kitokiu, novatorišku, jo talentas žvelgti į meną skirtingais rakursais, gebėjimas neriboti savo kūrybinių galių – šios Lietuvos genijaus savybės įveikia dešimtmečius, kultūri...

    1
  • „Romuvą“ užliejo mielumas
    „Romuvą“ užliejo mielumas

    Kawaii mados karalius Sebastianas Masuda savo kolekcijos pristatymui pasirinko neįprastą formatą ir modelius – „Romuvos“ kino teatro scena žengė mielumą įkūniję „Auros“ šokėjai. ...

    3
  • VDU ŽŪA 100-mečio Gegužinė-piknikas: nemokamos pramogos, koncertas ir staigmenos
    VDU ŽŪA 100-mečio Gegužinė-piknikas: nemokamos pramogos, koncertas ir staigmenos

    Šiais metais 100-mečio veiklos sukaktį mininti Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija (VDU ŽŪA) visus, norinčius švęsti kartu, gegužės 18 d. kviečia dalyvauti 100-mečio Gegužinėje. Tai vienos dienos festivalis, kuris v...

  • Kauno miesto simfoninis orkestras sezoną uždarys su Niujorko „Metropolitan Opera“ žvaigždėmis
    Kauno miesto simfoninis orkestras sezoną uždarys su Niujorko „Metropolitan Opera“ žvaigždėmis

    2022 metų gegužę operos gerbėjai Lietuvoje turėjo nuostabią galimybę kino teatrų ekranuose stebėti tiesioginę Niujorko „Metropolitan Opera“ transliaciją, kurioje pagrindinį vaidmenį G. Puccini operoje „Turandot“ atliko Ukra...

    5
  • KMN programa kvies mąstyti ir kurti
    KMN programa kvies mąstyti ir kurti

    Rytoj Kauno menininkų namai (KMN) pakvies į Žygimanto Kudirkos parodą, kuri veiks neįprastoje vietoje – prie Kauno traukinių stoties, bare „O kodėl ne?“. Čia bus rodoma menininko, atlikėjo, rašytojo Ž. Kudirkos autorinė vide...

  • Santykis, atvedęs į meną
    Santykis, atvedęs į meną

    Prie šviesaus paveikslo, pastatyto ant molberto, prieina austras. Jo akys sminga į paveikslą. Viena, dvi, gal net trys minutės, kol pakelia akis ir taria: „Apie ką tai?“ Apie mūsų jausmus, apie išgyvenimus ir apie gamtą. &bdquo...

    2
  • NKDT ir I. Franko teatro draugystė
    NKDT ir I. Franko teatro draugystė

    Nacionalinis Kauno dramos teatras (NKDT) pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Ukrainos Nacionaliniu akademiniu Ivano Franko dramos teatru. ...

Daugiau straipsnių