Abejojantys, ar GPM permoka jiems priklauso, gyventojai tai sužinoti gali paprastai - prisijungę prie VMI Elektroninio deklaravimo sistemos (toliau – EDS, http://deklaravimas.vmi.lt). Permokos suma nurodyta jiems suformuotoje preliminarioje metinėje 2018 m. pajamų deklaracijoje.
„Esama situacijų, kai gyventojai neprivalo pateikti metinės pajamų deklaracijos, tačiau turi teisę susigrąžinti dalį sumokėto GPM. Raginame gyventojus atkreipti į tai dėmesį ir nepraleisti progos susigrąžinti permokėtus pinigus. Prisijungus prie EDS deklaracijas pateikti ir koreguoti galima už praėjusius 5 metus. Mokesčio permoka gyventojams grąžinama ne vėliau kaip per 90 kalendorinių dienų nuo deklaracijos pateikimo datos“, - sako Kauno AVMI viršininkė Judita Stankienė.
Anot jos, GPM permoka gyventojams susidaro dėl įvairių priežasčių. Viena pagrindinių – pritaikytas mažesnis nei priklauso Neapmokestinamųjų pajamų dydis (NPD). Mokesčio permoka gali susidaryti ir dėl taikomų GPM lengvatų (pvz., dėl mokėtų įmokų už studijas, įmokėtų gyvybės draudimo įmokų ar įmokų į pensijų fondus).
VMI taip pat pažymi, kad yra ir tokių gyventojų, kurie turėjo pareigą pateikti pajamų deklaraciją už praėjusius metus, tačiau net ir mokesčių administratoriaus raginami, to nepadarė. Daugiau nei 2 tūkst. tokių „užmaršių“ kauniečių VMI suformavo pakaitines pajamų mokesčio deklaracijas ir savo iniciatyva apskaičiavo mokėtiną GPM sumą, apie tai jie šiuo metu informuojami asmeniniais pranešimais. Valstybės biudžetą skolingi gyventojai turėtų papildyti apie 213,9 tūkst. eurų. Pateikti deklaraciją ir sumokėti apskaičiuotą mokėtiną GPM sumą gyventojai turi nedelsiant, nes mokesčius sumokėti reikėjo iki gegužės 2 d. ir po šio termino skaičiuojami delspinigiai.
Visiškai užpildytas preliminariąsias pajamų mokesčio deklaracijas, kurias, patikrinus duomenų teisingumą, reikėjo tik pateikti VMI šiems gyventojams suformavo dar šių metų kovą. VMI iš trečiųjų šaltinių (bankų, kredito įstaigų, gyvybės draudimo bendrovių, aukštųjų mokyklų, formaliojo ir neformaliojo profesinio mokymo įstaigų ir kt.) kasmet gauna vis daugiau ir vis tikslesnius duomenis. Tai leidžia mokesčių administratoriui vis tiksliau išskirti gyventojus, kurie privalo deklaruoti pajamas ir sumokėti mokesčius, bei apskaičiuoti jų mokėtinas GPM sumas. Taigi, gaunamų gausesnių ir tikslesnių duomenų dėka vien pernai beveik 1,9 tūkst. Kauno miesto ir rajono gyventojų buvo suformuotos deklaracijos su mokėtinomis GPM sumomis.
„Visada džiaugiamės ir dėkojame, kai gyventojai pateikia pajamų deklaracijas ir mokesčius sumoka patys ir laiku, o vėluojantiems, pirmiausia, primename ir taip pat skatiname juos pareigą atlikti savarankiškai, lengvai ir paprastai. Visgi, kasmet turime grupę tokių gyventojų, kurie VMI prašymų neišgirsta. Jiems mokėtinas GPM sumas jau trečius metus apskaičiuojame savo iniciatyva. Tokiu būdu siekiama lygiateisiškumo pareigingų ir savarankiškai mokesčius sumokančių gyventojų atžvilgiu“, - teigia J. Stankienė.
Pranešimą apie apskaičiuotą mokėtiną GPM sumą gavęs gyventojas turi sumokėti skolą, priešingu atveju VMI įgyja teisę ją išieškoti iš gyventojo lėšų. VMI primena, jei sumokėti GPM gyventojas šiuo metu negali dėl finansinių sunkumų, jis turėtų nedelsdamas kreiptis į Mokesčių inspekciją, kad sudarytų mokestinės paskolos sutartį ir atidėtų įsiskolinimą ar jį išdėstytų dalimis.
Visą aktualią informaciją mokesčių klausimais mokesčių mokėtojai gali sužinoti paskambinę Mokesčių informacijos centro specialistams telefonu 1882 ar apsilankę VMI interneto svetainėje www.vmi.lt. VMI Mokesčių informacijos centro trumpuoju telefonu 1882 teikiamos konsultacijos įrašomos ir yra lygiavertės rašytinėms.
Naujausi komentarai