Akcija „Darom“ atgimė išmani, o šiukšlintojų palikimas – spalvingas: padėvėtos kaukės, prezervatyvai

Po metų pertraukos vykstanti akcija „Daroms“ grįžo su nauju šūkiu „Darom iki galo. Surink. Rūšiuok. Priduok“. Kita naujovė – akcijoje kviečiami dalyvauti išmaniuoju formatu.

Motyvuotas jaunimas

„Laba diena. Ar čia galiu gauti maišą?“ – savanorės Deimantės Šilainių mikrorajone paklausė moteris. Vėliau ji pasakojo, kad šeštadienį naršydama internete perskaitė Aplinkos ministro raginimą daryti gerus darbus ir pati sugalvojo prisidėti.

„Seniau esu dalyvavusi. Parsisiunčiau programėlę, pasižiūrėjau nurodytus taškus ir atėjome su dukra. Mūsų darželis yra už VIII forto. Kasdien einame ir skaudu matyti, koks ten šiukšlynas. Ir lauke pabūsime, ir pavyzdys vaikams, kad reikia saugoti gamtą“, – pasakojo Gintarė, kurios mintims tylomis pritarė 5-erių dukrelė Aistė.

Tačiau įspūdžių apie aktyvų miestiečių dalyvavimą nepavyko pasisemti. Tankiai apgyvendintame Šilainių mikrorajone savanoriavusios Deimantės per beveik 2 val. nuo skelbtos akcijos pradžios vos trys žmonės paprašė maišų šiukšlėms. Kitose Kauno vietose taip pat nepavyko pamatyti desanto su maišais rankose.

Eitvydo Kinaičio nuotr.

Galima manyti, kad pagal organizatorių rekomendacijas laikytis Vyriausybės nurodymų dėl karantino, žmonės tiesio darbavosi pavieniui.

Tačiau savanorė Deimantė turėjo nepaprastą palaikymo komandą. „Mus pusseserė pakvietė, – į Deimantę sužiuro 13-kos Taja ir tęsė: „Mes netoli gyvename ir prisidedame prie aplinkos švarinimo“.

Kartu į akciją atėjusi 7-erių Vakarė buvo griežta šiukšlintojams: „Šiukšlinti yra negražu“. Pati sakė niekuomet nešiukšlinanti. Trimis metais vyresnis Dovydas nė kiek nesutriko paklaustas apie atliekų rūšiavimą.

„Rūšiuodami mes padedame darbuotojams ir jiems nebereikia rūšiuoti. Mes namie rūšiuojame popierių, plastiką, stiklą, atskirai bendras atliekas. Suvalgę jogurtą išplauname indelį“, – pasakojo berniukas.

Pasimetė išmanume?

„Darom“ organizatoriai kvietė jungtis į komandą savanorius, kurie dalintu dalyviams maišus šiukšlėms dėti. O kad nuotaika būtų geresnė, pasirinkta ne juoda maišų spalva, o rožinė.

Eitvydo Kinaičio nuotr.

„Aš seniai norėjau prisidėti prie šios akcijos. Pernai „Darom“ nevyko, tai nusprendžiau šiais metais sudalyvauti. Man rūpi gamta, todėl noriu prisidėti prie aplinkos gražinimo. Šiukšlių problema pasaulyje yra labai didelė“, – savo dalyvavimo akcijoje motyvus dėstė Deimantė.

Kadangi eilė šiukšlių maišų dalinimo punkte nenusidriekė, tai mergina su kompanija patys ėmė rinkti šiukšles. Iš pirmo žvilgsnio gražiai sutvarkyta Šilainių žalioji zona neatrodė prišiukšlinta, tačiau smulkių popierėlių akcijos dalyviai sakė esant apsčiai.

Gerokai didesniu šiukšlių laimikiu džiaugėsi VIII forte darbavęsi Šarūnas su draugu. Vyrukai išsyk rinkdami rūšiavo kažkieno paliktus turtus – vienas maišas buvo pilnas spygliuotos vielos, kiti įvairių kartono, plastiko atliekų.

„Toks įspūdis, kad prieš mus kažkas šiek tiek aprankiojo, tai mes užbaigėme“, – šyptelėjo Šarūnas. Vyrukai sutiko, kad masinio švarinimosi mieste lyg ir nesimato. „Seniau, kai organizuodavo mokykla, tai daug žmonių susirinkdavo. Dabar gal pagal išmanią programėlę savarankiškai pasklido ir nesimato“, – svarstė jaunuoliai.

Eitvydo Kinaičio nuotr.

Kilo painiava

Kad akcijos „Mes darom“ naujovės sukėlė painiavos pastebėjo ir Kauno rajono gyventoja Daiva. Ji „Kauno dienai“ pasakojo, kad savanoriauti akcijoje užsiregistravo jos dukra. Nuo pat ryto mergaitė skambino akcijos puslapyje nurodytais telefonai aiškindamasi, kur galėtų pasiimti dalinimui skirtų maišų, tačiau išsiaiškinti nepavyko.

„O ir vietos mūsų, Ringaudų apylinkėse, nurodytos tokios, kurios nėra taip jau šiukšlinamos. Kad geri norai nenueitų perniek, patraukėme švarinti ten, kur žinojome esant šiukšlyną“, – pasakojo Daiva.

Nesuprantu, kam į maišelį surinkti šuns kakaliukus, jei tą maišelį po to pakibini ant krūmo šakos.

Moteris taip pat stebėjosi šiukšlintojų palikimu – dažniausia šiukšlė buvo padėvėta kaukė, plastikiniai buteliai, nuorūkos, prezervatyvai. „Nesuprantu, kam į maišelį surinkti šuns kakaliukus, jei tą maišelį po to pakibini ant krūmo šakos“, – išskirtines šiukšles minėjo Kauno rajono gyventoja.

Sąmoninga savanorystė

Iki šiol akcija „Darom“ vykdavo senovišku principu – kiekvienas miestas turėjo koordinatorių, vietos savivalda arba akcijos organizatoriai dalyvius aprūpindavo maišais ir surinktų šiukšlių išvežimu. Praėjusiais metais „Darom“ teko atidėti dėl tuo metu galiojusių griežtų karantino sąlygų.

Šiais metais „Darom“ organizatoriais kvietė nepamiršti Vyriausybės reikalavimų dėl saugumo ir jų laikytis. Pagal šiuo metu galiojančius Vyriausybės nustatytus pandemijos reikalavimus, lauke buriuotis galima ne daugiau kaip dviem šeimos ūkiams. Taigi, šiemet visi buvo kviečiami skatinti kolegas ar klasės draugus  prisijungti prie akcijos su savo šeima.

Eitvydo Kinaičio nuotr.

Viena iš naujovių, kad akcijos dalyviai turėjo parsisiųsti programėlę „Mes darom“, kurioje sužymėtos tvarkytino vietos. Kauno tvarkytinų vietų žemėlapyje įdomiai išsiskyrė Žaliakalnio teritorija nuo Savanorių prospekto į Jonavos gatvės pusę ir Kalniečių mikrorajonas. Šiose teritorijose tik kur ne kur pažymėtos tvarkytino vietos.

Kita vertus, akcijos organizatoriai skelbė, kad neprivaloma laikytis pažymėtų tvarkytinų vietų žemėlapio, galima rinktis patiems žinomą apleistą, prišiukšlintą teritoriją ir pasirūpinti jos švarinimu.

Programėlėje taip pat nurodytos vietos, kuriose savanoriai dalina akcijos maišus, tačiau prasčiau jaustis ne su akcijos, o savo maišu nereiktų – svarbu ne į kokį maišą šiukšlę meti, o kiek jų surenki.

Vis dėlto pagrindinė akcijos „Darom“ naujovė – ne tik surinkti šiukšles, o jas surinkti, surūšiuoti ir pačiam priduoti į miesto Atliekų tvarkymo aikšteles. Jos taip pat nurodytos išmanioje programėlėje.

„Jei neturite galimybės pasirūpinti šiukšlių išvežimu – jos per didelės, sunkios ar specifinės, kviečiame pasinaudoti galimybe ir pažymėti „šiukšliną vietą“ mobiliojoje aplikacijoje“, – ragina akcijos organizatoriai.

Jie taip pat informavo, kad jei atliekų tvarkymo centrai nepriima kai kurių surinktų šiukšlių ar mišrių atliekų, jomis reikia pasirūpinti taip, kaip tai darytumėte įprastą dieną.NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
kame tas išmanumas ir tvarumas? Sėdžiu prie kompo ir šiukšlės pačios susirenka?

Anonimas

Anonimas portretas
gal pakalbėkit apie degantį metalą Petrašiūnuose?

as tai

as tai portretas
kasdien dalyvauju akcijoj,,darom,,kai tik prabundu ir nueinu i wc
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių