Buvusiems ir būsimiems Lietuvos sportininkų varžovams jų tėvynėse dygsta paminklai, biustai, skulptūrinės kompozicijos, o mūsų atletai, netgi tituluočiausi ir tie, kurie jau vadinami legendomis, savo šalyje tokio pagerbimo tebelaukia.
Pagerbė JAV prezidentas
Praėjusią savaitę prie Bostono merijos buvo atidengtas paminklas 11 kartų NBA čempionui ir 1956-ųjų Melburno vasaros olimpinių žaidynių čempionui Billui Russellui.
Bostono "Celtics" komandai atstovavęs krepšininkas – aktyvus kovotojas su rasizmu. Atidengiant B.Russello skulptūrą, 79-erių veteraną pagerbė ir JAV prezidentas Barackas Obama.
Su B.Russello sugebėjimais krepšinio aikštėje buvo susipažinę ir Lietuvos krepšinio ąžuolai – Melburno olimpiados vicečempionai Kazimieras Petkevičius, Algirdas Lauritėnas ir Stanislovas Stonkus.
1956-ųjų olimpiados finale JAV rinktinė, vedama 208 cm ūgio B.Russello, 89:55 sutriuškino SSRS komandą, kuriai atstovavo ir trys lietuviai.
S.Stonkus savo prisiminimuose rašė, kad B.Russellas pribloškė varžovus ir žiūrovus jau per pramankštą, kai pašokęs ranka palietė krepšio skydo viršų.
Per rungtynes JAV ekipos vidurio puolėjas vieną ataką užbaigė efektingu dėjimu, o teisėjai iš pradžių neįskaitė dviejų taškų. "Tokio veiksmo dar niekas nebuvo matęs", – tvirtino S.Stonkus.
Tik kai amerikiečiai įteikė protestą Tarptautinės krepšinio federacijos (FIBA) vadovams, įspūdingasis B.Russello dvitaškis buvo įskaitytas.
Paminklai ir gyviesiems
JAV paminklais įamžinti ne vien jau anapilin išėję krepšininkai ar kitų sporto šakų meistrai, bet ir gyvieji.
Prie Los Andželo arenos "Staples Center" stūkso bronziniai NBA grandai Jerry Westas, Kareemas Abdul-Jabbaras ir Earvinas "Magicas" Johnsonas, prie Čikagos "United Center" – Michaelas Jordanas ir Scottie Pippenas, Solt Leik Sityje – Karlas Malone'as ir Johnas Stocktonas, Filadelfijoje – Wiltas Chamberlainas.
Be to, savo skulptūras Edmontone ir Los Andžele gali aplankyti vienas tituluočiausių visų laikų NHL ledo ritulininkų Wayne'as Gretzky, Bostone – Bobby Orras, Pitsburge – Mario Lemieux.
Ant postamentų taip pat įamžinti boksininkai – 71-ų Muhammadas Ali ir 40-metis Oscaras De La Hoya, 37-erių Brazilijos futbolininkas Ronaldo.
Europoje tokios pagarbos jau sulaukė Ukrainos olimpinio komiteto prezidentas, daugkartinis pasaulio šuolių su kartimi čempionas ir rekordininkas, olimpinis čempionas Sergejus Bubka,
Portugalijos futbolo rinktinės ir Madrido "Real" ekipos puolėjas Cristiano Ronaldo bei JAV rungtyniaujantis Prancūzijos futbolininkas Thierry Henry.
S.Bubkos skulptūros postamento aukštis – 6 m 15 cm. Toks yra ukrainiečiui priklausantis pasaulio šuolių su kartimi uždarose patalpose rekordas.
2008-aisiais Norvegijos miestelyje Simostrande buvo atidengtas paminklas šešiskart olimpiniam ir 19 kartų pasaulio biatlono čempionui Ole Einarui Bjørndalenui, kuris rengiasi dalyvauti ir 2014-ųjų Sočio žiemos olimpiadoje.
Išeitis – Šlovės alėja?
Pasiūlymų pastatyti Lietuvoje paminklus Virgilijui Aleknai ar Arvydui Saboniui pasigirsta beveik kasmet, tačiau kol kas tos idėjos – tik kalbų lygio.
Neoficialių šaltinių teigimu, neseniai viename privačiame sporto vadovų pokalbyje užsiminta, kad tinkamiausia vieta V.Aleknos skulptūrai būtų Kaune, prie S.Dariaus ir S.Girėno stadiono, kuriame 2000-aisiais dukart olimpinis ir pasaulio bei Europos čempionas pasiekė savo kol kas geriausią ir antrą rezultatą per visą disko metimo istoriją – 73,08 m.
Kaip žinoma, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) Kauno apskrities taryba yra parengusi Sporto šlovės alėjos projektą. Greta S.Dariaus ir S.Girėno stadiono būtų pastatytos 18 skulptūrų, skirtų žymiausiems treneriams, mokslininkams, sporto organizatoriams, be to, alėjos gražiausiose vietose būtų įamžinta per tris tūkstančius visų laikų žymiausių Lietuvos sportininkų ir sportui pasišventusių žmonių.
Kaune, šalies krepšinio lopšyje, kol kas nėra ir solidaus oranžinio kamuolio meistrų pergales įamžinančio akcento.
Naujausi komentarai