Baltarusija pareiškė, kad vandens lygio kritimui Nemuno upėje įtakos turėjo sumažėjęs kritulių kiekis, tačiau Lietuvos ekspertai įtaria statomos Gardino hidroelektrinės poveikį.
„Baltarusijos atsakyme pažymima, kad Nemuno lygio kritimui įtakos turėjo gamtinės sąlygos: mažesnis vidutinis kritulių kiekis šios vasaros sezono metu, sumažėjęs nuo praėjusio rudens ir žiemos susikaupusių gruntinių vandenų kiekis ir kitos“, – sakoma Lietuvos Užsienio reikalų ministerijos (URM) pranešime spaudai.
Tokį atsakymą pateikė Baltarusijos aplinkos apsaugos ministerija, atsakydama į Lietuvos notą, kurioje prašyta paaiškinti, kodėl ties Druskininkais kritiškai krito Nemuno vandens lygis.
„Lietuvos ekspertų vertinimais, šį reiškinį sukėlė ne natūralūs, o žmogaus veiklos sąlygojami veiksniai. Ekspertų teigimu, pavojingas Nemuno vandens lygio kritimas galėjo kilti baltarusiams pradėjus pildyti šiuo metu statomos Gardino hidroelektrinės tvenkinį“, – teigia Lietuvos URM.
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Hidrologijos skyriaus vedėjas Aleksandras Kajutis trečiadienį sakė, kad vandens nuotėkis daugumoje upių buvo didesnis už normą, ir manoma, kad vanduo galėjo būti paimtas ūkio subjektų.
„Visose absoliučiai upėse, išskyrus Akmenės-Danės, nuotėkis didesnis už normą. Baltarusijoje – jie mums siunčia apžvalgas – liepos mėnesį kai kuriuose baseinuose buvo didesnis. Kitame Baltarusijos krašte – didesnis už normą, o Nemune, jie rašo, kad buvo liepą mažesnis už normą – tokios neva klimato sąlygos“, – sakė A.Kajutis.
Kaip jau skelbė portalas 1kaunodiena.lt, dėl nusekusio Nemuno smarkiai sumažėjo vandens lygis ir Kauno mariose. Nors liepos, rugpjūčio mėnesiais vanduo nusekdavo kasmet, tačiau taip katastrofiškai nusekusių Kauno marių kaip šią vasarą nesimatė seniai.
Atsitraukdamas vanduo kai kur apnuogino net 40 metrų kranto ruožą, nusėtą dumblių sankaupų, dvokiančių dumblino vandens balų.
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Hidrologijos skyriaus vedėjas A.Kajutis priminė, kad stipriai kritęs vandens lygis gali pakenkti žuvims.
„Kai vandens lygis žemas, o temperatūra aukšta, vandenyje sumažėja deguonies. Kai žuvims trūksta deguonies, jos būna vangios, nesimaitina, neauga. Tiesiog būna kur nors susimetusios ir tarsi apdujusios“, – kalbėjo hidrologas.
Nusekęs Nemunas apsunkino Vandens vidaus kelių direkcijos darbą. Būtent ši direkcija turi užtikrinti, kad laivai upe praplauktų be problemų.
Vandens vidaus kelių direkcijos generalinis direktorius Gintautas Labanauskas pabrėžė, kad 20 ir daugiau metų įmonėje dirbantys žmonės tokio seklaus Nemuno, kaip šiemet, nepamena.
Naujausi komentarai