Skatins daugiau judėti
Vienas iš didesnių darbų – laisvalaikio parko įrengimas Bubių kaime. "Norime paskatinti žmones daugiau judėti ir stengiamės sudaryti tam sąlygas", – sakė Batniavos seniūnas Šarūnas Pikelis.
45 a, paimti visuomenės poreikiams, bus suskirstyti į kelias zonas, iškeltos sovietinių laikų apšvietimo linijos ir įrengtas modernus apšvietimas. Vienoje iš zonų aktyviai leisti laiką galės mažiausieji seniūnijos gyventojai – čia atsiras sūpynės ir karstyklės, kitoje – mankštintis senjorai. Čia taip pat bus pastatyta ne tik keliolika treniruoklių, bet ir suoleliai poilsiui. O štai žalioji zona trauks ne tik besiilsinčių, sportuojančių ar žaidžiančių, bet praeivių akis. Nebus užmirštas ir seniūnijos jaunimas – jiems numatyta riedlenčių aikštelė.
Projektai: vienas iš didesnių darbų – laisvalaikio parko įrengimas Bubių kaime.
"Tuo pačiu sutvarkysime ir plotą, skirtą seniūnijos renginiams. Iki šiol šiltuoju metų laiku lauke neturėjome kur kartu susiburti, nebuvo vietos net Kalėdų eglei puošti. Dabar, protingai išnaudojus erdves, viskam užteks vietos", – džiaugėsi seniūnas.
Pasirūpinta dviratininkais
Nepaisant karantino, šilti orai į trasas išviliojo dviratininkus. Jie jau turėtų būti patenkinti dviračių tako nuo Kulautuvos iki Paštuvos būkle. Grunto kelias išlygintas, problemų kėlusioms vietoms sutvarkyti papildomai atgabenta žvyro. "Keliautojų patogumui įrengėme kelias naujas poilsio aikšteles su suoliukais, grilio zonomis. Stabtelėjusieji čia visada ras ne tik paruoštų malkų, bet ir degtukų. Ne vienas dviratininkas nusistebėjo, sakė: galvojome, kad patekome į gyventojų kiemą, taip atsakingai pasirūpinta. Retai kur taip svetingai sutinkami keliautojai, panašiai įrengtą aikštelę matėme tik Švedijoje", – išgirstus atsiliepimus vardijo Š.Pikelis.
Dialogas: Batniavos seniūnas Š.Pikelis džiaugėsi pasidalijęs bažnyčios užbaigimo darbų planais pasidalijęs su Kauno rajono meru V. Makūnu (kairėje) – savivaldybė prie jų taip pat prisidės finansiškai.
Dar labiau seniūnas džiaugėsi menininko Tado Vosyliaus iniciatyvomis. Jo dėka Bubiuose prie Batniavos seniūnijos išdygo įspūdinga šimtmečio skulptūra, o pernai ant šios ir Kulautuvos seniūnijos ribos įkurdintas įspūdingas šernas. Netrukus netoli įspūdingo garsiai kriuksinčio žvėries sustos ir autobusas. Jis turėjo keliauti į tarptautinę skulptūrų, instaliacijų ir performansų parodą "ArtVilnius". Tačiau dėl pandemijos paroda perkelta į rugsėjį, tad ir autobusas, simbolizuojantis gyvenimo kelionę, su keleiviais į Batniavos seniūniją atriedės vėliau, nei planuota.
Įamžinimas: pirmoji menininko T.Vosyliaus sukurtu ženklu pažymėta Batniavos seniūnijoje, Virbaliūnų kaime esanti Kulautuvos senovės gyvenvietė.
Dar šiemet abipus dviračių tako turėtų atsirasti T.Vosyliaus sukurti stilizuoti angelai. Menininko sumanymu, jie vienoje pusėje bus balti, o kitoje – juodi ir simbolizuos nuolatinę gėrio bei blogio kovą. "Tai išties įspūdingas darbas. Dar tiksliai nežinau, kiek tokių angelų nusileis prie dviračių tako, viskas priklausys nuo surinktų lėšų", – pasakojo seniūnas.
Turistų patogumui, išlaikant vieningą stilių, jau ženklinamos istorinės seniūnijos vietos: senovės kapinės ir gyvenvietės, piliakalniai. 2 m aukščio rūdinto metalo stulpus T.Vosylius papuošė konkrečiam objektui pritinkančiais ornamentais. Pirmoji pažymėta Batniavos seniūnijoje, Virbaliūnų kaime esanti Kulautuvos senovės gyvenvietė. Tokių meniškų stulpų seniūnijoje atsiras dar mažiausiai šeši.
Po Velykų dar daugiau judesio atsirado ir prie pastato, kuriame po vienu stogu yra įsikūrusios seniūnijos administracija, bendruomenė, medicinos punktas. "Vienu šūviu nušausime kelis zuikius. Pirmiausia, labai brangiai kainavo pastato šildymas, o ir estetinis vaizdas buvo ne koks, nepuošė gyvenvietės centro. Stogą sutvarkėme jau anksčiau, o dabar iš išorės apšiltinsime sienas", – pasakojo Š.Pikelis.
Sutvarkys ir varpinės bokštą
Dėl sutelktų pastangų iš pelenų prikelta Paštuvos Šv.Barboros bažnyčia šiemet jau minės veiklos penkmetį. Jei leis pandemija, rugsėjo 20 d. ketinama surengti sukakčiai skirtas iškilmes.
Sukaktis: sutelktų pastangų dėka iš pelenų prikelta Paštuvos Šv. Barboros bažnyčia šiemet jau minės atstatymo penkmetį.
"Iki šiol liko neužbaigti varpinės bokšto darbai. Dar trūksta metalinių žaliuzių. Jos ne tik pagerintų varpinės bokšto vaizdą, bet ir neleistų išsklisti varpo garsui. Anksčiau jį girdėjome ir Bubiuose, o dabar jau nebe. Galvojome, kad varpinės bokšto darbus užbaigsime seniūnijos ir bendruomenės pastangomis, tačiau, įvertinęs situaciją, padėti pažadėjo ir Kauno rajono savivaldybės meras Valerijus Makūnas. Žaliuzės turėtų atsirasti iki penkmečio iškilmių", – džiaugėsi Š.Pikelis.
Įtraukė į kultūros vertybių registrą
Neseniai atnaujinta ir šventoriuje esanti koplytėlė. Prieš metus ji įtraukta į Lietuvos respublikos kultūros vertybių registrą. Kultūros vertybių registre paminėtos liturginės priemonės: medinis tabernakulis, metalinis pastatomas altoriaus kryžius, siuvinėti paveikslai "Švč.Jėzaus Širdis" ir "Švč.Mergelės Marijos Širdis", du mediniai stovai skulptūroms su sunkiai įskaitomais įrašais.
Vieta: bažnyčios šventoriuje esančiose kapinėse palaidoti abu broliai Vailokaičiai.
Manoma, kad tašytų rąstų kulto statinys suręstas apie 1850 m. Senieji vietos gyventojai mena, kad čia šv.Mišias laikydavo ir slaptai vaikus ruošdavo pirmajai komunijai kunigas Juozas Vailokaitis. Į Lietuvą 1953 m. iš tremties grįžęs Lietuvos nepriklausomybės akto signataro Jono Vailokaičio brolis iki mirties (1955 m.) klebonavo Paštuvos Šv.Barboros bažnyčioje. Bažnyčios šventoriuje esančios kapinės tapo abiejų žinomų brolių amžinojo poilsio vieta.
Teisingumas: į atnaujintą koplyčią geradaris sugrąžino išsaugotus paveikslus.
Sovietmečiu koplytėlė buvo paversta sandėliuku ir paleista. "Kai pats pradėjau domėtis koplytėlės istorija, kalbėtis su gyventojais, ir kilo mintis ją atnaujinti, nes pasirodo, kad ši vieta jiems labai brangi", – prisiminė Batniavos seniūnas.
Surinktus žmonių prisiminimus Š.Pikelis užrašė, įdomesnes mintis užsakė išgraviruoti lentelėje ir ją pakabino ant koplytėlės fasado. Žinoma, prieš tai koplytėlės lauko sienos, skardinis stogas, durys, langų rėmai buvo perdažyti. "Iškuopėme ir jos vidų. Tuomet ir atsivėrė altorėlis, jis unikalus, autentiškas, išlikęs nuo pat pastatymo prieš maždaug pusantro šimto metų", – pasakojo seniūnas.
Vertinimas: pernai koplytėlė įtraukta į Lietuvos respublikos kultūros vertybių registrą.
Autentiškos ir molinės Jėzaus bei Marijos skulptūrėlės. Sienos koplytėlėje buvo išklijuotos jau sutrūnijusiais tapetais ir laikraščiais, kuriuos teko nuplėšti. Tačiau likusios šviesesnės dėmės liudijo, kad kadaise tose vietose kabojo paveikslai. Jų tvarkant koplytėlę rasti nepavyko.
Nors būta pasiūlymų atnaujintą koplytėlę rakinti, seniūnas juos atmetė. "Man atrodė, kad tikrai neverta to daryti, nes niekas nedrįs tokios vietos niokoti, ar ką nors iš čia išnešti. Taip koplytėlė ir liko nerakinta. Ir kokia nuostaba buvo, kai vieną dieną į ją užėję radome pakabintus paveikslus. Tiksliai tose vietose, kur jų būta anksčiau. Kažkas iš vietinių gyventojų sovietmečiu juos išsaugojo ir grąžino į sutvarkytą koplytėlę. Kas tas geradarys, taip ir niekam nepavyko išsiaiškinti", – sakė Š.Pikelis.
Buvo ir kitas įdomus nutikimas. Užsukęs pažiūrėti, ar viskas tvarkoje, Š.Pikelis prie koplytėlės durų rado maišelį. "Iš pirmo žvilgsnio atrodė, kad jame – senos, suvytusios ir po žiemos morkos. Pagalvojau: ir kas gi čia taip pokštauja. Tačiau iš tikrųjų maišelyje buvo senoviškos namų sąlygomis lietos vaško žvakės. Padėjau jas tabernakulyje, per Vėlines vis po kelias uždegame ant žinomų žmonių kapų", – pasakojo seniūnas.
Sovietmečiu prie koplytėlės stovėdavo dėžutė, į kurią žmonės dėdavo nuo sutręšusių kryžių nuimtas mūkeles. Tokia tradicija Paštuvoje egzistuoja iki šiol. Skirtumas tik toks, kad atneštos mūkelės dabar nebesaugomos dėžėje, o kabinamos prie sienos koplytėlės viduje.
Naujausi komentarai