Sukrėtė skandalas
"Kauno diena" rašė, kad pirmasis skandalas kilo, kai tapytojas, VDA Kauno fakulteto dėstytojas Pranas Griušys nutapė paveikslą pavadinimu "Jų ieško policija". Jame prie beždžionių portretų buvo pavaizduoti trys dailės klasikų stiliumi nutapyti moterų aktai. Trys nuogalės turėjo tapytojo kolegių dailininkių Jovitos Aukštikalnytės-Varkulevičienės, Aušros Barzdukaitės-Vaitkūnienės ir Jūratės Jarulytės portretinių bruožų.
Pirmoji apie priekabiavimą dėl lyties išdrįso prabilti dėstytoja J.Jarulytė, kuri kreipėsi į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą (LGKT). Praėjusių metų birželį tarnyba pripažino galimus sisteminius etikos pažeidimus ir priekabiavimą dėl lyties. Po tokių pareiškimų norą palikti akademiją pareiškė Tekstilės katedroje dirbusi Vita Gelūnienė.
Prieš ją iš fakulteto pasitraukė penkios dėstytojos, dirbusios skirtingose katedrose: J.Jarulytė, Auksė Petrulienė, Vilūnė Grigaitė, Arūnė Ščiupokaitė ir Greta Grendaitė. Dauguma jų išėjo paskatintos ne tiek įvykusio seksualinio skandalo, jau ne vienus metus fakultete tvyrančios konfliktiškos atmosferos ir nesiskaitymo su darbuotojais.
"Visos mes buvome įdarbintos pagal terminuotas metines darbo sutartis. Tokių darbuotojų balsas fakultete buvo negirdimas, jie nebuvo įtraukiami formuojant studijų programą, patirdavo nuolatinę atskirtį. Metinis įdarbinimas sukuria sąlygas susidoroti", – gilesnę mokslo įstaigos problemą anksčiau įvardijo J.Jarulytė.
Išėjo architektas
Atrodo, kad VDA Kauno fakultete dirbti nebėra malonu ir vyrams. Neseniai savo socialinio tinklo "Facebook" profilyje prašymu išeiti pasidalijo žymus architektas Linas Tuleikis. Jis įvardijo ir priežastį – nebeįmanoma pakęsti neteisybės bei prarastas vadovybės padorumas.
Viskas prasidėjo, kai keli L.Tuleikio studentai gavo skolą ir pasiskundė. Buvęs dėstytojas sakė, kad toks procesas savaime nėra blogas ir netgi būdingas įvairiuose Europos universitetuose, nes visada vertinama, ar studentų gautas įvertinimas yra svarus.
"Dėl manęs buvo pasiskųsta, o Kauno fakulteto vadovas turėjo išankstinę nuomonę apie mane. Aš dažnai nesutikdavau su jo nuomone, tad jau ne vienus metus turime idėjų priešpriešą. Mano manymu, vadovas pakurstė merginas ir parašytame skunde radau daug nebūtų dalykų, kurių negalėjo įrodyti specialiais tyrimais", – komentavo architektas.
Nebeliko prasmės
L.Tuleikis tikino, kad viskas buvo pateikta taip, kad dėstytojas kaltas, o studentės teisios. Tuomet architektas nenusileido ir akademinis ginčas pasiekė VDA rektorių. Tačiau visi dėstytojo argumentai atsisuko prieš jį patį.
"Gal rektorių ir dekaną sieja bendri interesai, nes objektyvius dalykus jie ignoravo ir pasielgė vėl neteisėtai, nes grąžino pažymius ne tokius, kokius buvau parašęs aš ir visa katedra, bet tokius, kokius patys susigalvojo", – nusivylimo neslėpė L.Tuleikis.
Pasak jo, apeliacinė komisija buvo sudaryta gerokai pavėluotai ir nustatyti neaiškūs pažymiai. Todėl neliko nieko kita, tik pasitraukti.
Jaunimo nepaliks
Po to, kai architektas L.Tuleikis socialiniuose tinkluose paskelbė žinutę apie išėjimą, sulaukė audringos reakcijos. Tiek kolegos, tiek buvę studentai dalijosi įrašu ir aktyviai komentavo sakydami, kad akademija praranda vieną geriausių dėstytojų.
Pats L.Tuleikis neslėpė, kad VDA sutiko įvairių žmonių, tačiau kiekvienas suteikė tam tikro žavesio ir gyvenimo pamokų. "Čia sutikau talentingų menininkų, su kai kuriais iš jų patyriau didžiulį kūrybinį džiaugsmą, iš kai kurių nemažai išmokau. Buvo didžių žmonių, bet buvo ir menkystų – tuo pasaulis ir įdomus, kad jis margas", – rašė architektas.
Buvęs dėstytojas patikino, kad tikrai pasiilgs studentų, nes iš jų jis taip pat mokėsi, tad dabar, išėjus iš akademijos, jaunuoliai su juo galės bendrauti kitose veiklose. Specialisto teigimu, jo gyvenimas labai nepasikeis, tik pasikeis naudingumo koeficientas, nes kai esi dėstytojas, užkrauni žmones konkrečiais darbais. Dabar jis tikisi fragmetiškesnio bendravimo ir kiek jauni žmonės norės, tiek iš architekto ir pasisems išminties.
"Aš bendrauju ir su baigusiais mokslą studentais. Kartais kartu dalyvaujame projektuose, kūrybinėse dirbtuvėse ar visuomeninėje veikloje, todėl manau, kad surasiu tokių formų, kurios man leistų su jaunais žmonėmis būti ir kurti bei dalytis išgyvenimais", – garantavo L. Tuleikis.
Nesusišnekama
VDA rektorius prof. Audrius Klimas "Kauno dienai" sakė, kad naujienos nėra džiugios, kai akademiją palieka kompetentingi specialistai. Jo teigimu, jie mokslo įstaigą neretai palieka dėl per mažo atlyginimo, kuris nesiekia bendro Lietuvos vidurkio. Taip pat dėstytojai išeina dėl nesusikalbėjimo. L.Tuleikio atvejis tai ir patvirtina.
"Dažnai būna sudėtinga susikalbėti su žmonėmis, dėl to belieka apgailestauti. Su L.Tuleikiu esame daug kartų dėl įvairių problemų, kurios kyla Architektūros katedroje, kalbėję, taip pat dėl santykių su studentais ir pan. O dėl išėjimo, tai tiesiog gavau jo prašymą ir tiek", – komentavo A.Klimas ir pridūrė, kad derėtis, kad šis pasiliktų, net nebandė, nes architektas apie išėjimą jau buvo visiems pranešęs socialiniame tinkle "Facebook".
Kol kas VDA akademijos vadovybė dar neieškojo, kuo pakeis išėjusį architektą, tačiau mano, kad surasti specialistą nebus labai skunku. Panašios nuomonės A.Klimas laikosi ir apie anksčiau išėjusius dėstytojus ir tikisi, kad naujuosius mokslo metus pradės su atsinaujinusia ir stipria komanda.
"Patikėkite, tikrai atrasime. Lietuvoje yra daug parengta architektūros specialistų, tad neprarandu vilties. Atvirai sakant, mes dar neieškojome, bet sprendžiant iš to, kad jau 20 metų kalbame apie tai, jog Lietuvoje architektų yra per daug, – turėtų atsirasti žmonių, kurie norės savo dėmesį skirti jaunimui", – sakė VDA rektorius.
Komentaras
Profesorius
Jonas Audėjaitis
Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto dekanas
Pirmiausia apie tai, kad jau seniai VDA Kauno fakulteto Architektūros katedros kolektyvas sunkiai suranda bendrą kalbą, spręsdamas bet kokius studijų ar kitokio pobūdžio klausimus. Priešprieša katedroje – turbūt viena iš priežasčių, kodėl ši katedra pastaraisiais metais nesurenka studentų.
Doc. Lino Tuleikio metodai dėstant savo dalyką studentams šį semestrą šokiravo studentes bei dekanatą ir rektoratą, kai jos kreipėsi ir įteikė peticiją. Tai labai nepatiko dėstytojui ir jis visa tai priėmė kaip šmeižtą.
Kadangi į mane, kaip fakulteto dekaną, buvo kreiptasi raštiškai, aš atlikau tik du veiksmus: kartu su prodekane K.Daubaryte pakvietėme studentes pokalbio, per kurį jos pasakė dar daugiau faktų apie joms nepriimtiną dėstytojo elgesį per paskaitas. Po pokalbio sudariau komisiją, kad būtų išsiaiškinta apie vertinimo procedūros atitikimą pagal galiojančius akademijoje dokumentus. Tai viskas. Visa kita – tai doc. L.Tuleikio interpretacija. Labai gaila, kad imamasi pačių bjauriausių būdų tiek su studentais, tiek su kitais asmenimis, kurie jam neįtinka.
Jo išėjimas – tai jau iš nesantaikos paskandinto laivo. Katedra, kurioje per visus keturis bakalauro kursus liko tik dešimt studentų, dėstomojo krūvio nebelieka, todėl į jo vietą nebus niekas priimtas. Rektorius įsakymu yra sustabdęs dėstytojų atestaciją į katedras, kurios neturi studentų. Turbūt doc. L. Tuleikis suprato, kad artimiausiais metais jam nebus pakankamo kurso ir dėstomų valandų, tad nusprendė garsiai trenkti durimis, siekdamas pakenkti man asmeniškai, fakultetui bei visai akademijai.
Pažymius pakėlė Architektūros katedros vedėjas niekam apie tai nepranešęs. Rektorius tai įvertino kaip procedūros pažeidimą ir sudarė apeliacinę komisiją iš Vilniaus fakulteto specialistų. Jie darbus įvertino ne neigiamais pažymiais, o tokiais pačiais kaip ir kitiems architektūros programos III kurso studentams – teigiamais. Apeliacinė komisija teigė, kad visi pateikti projektai labai panašūs, t.y. lygiaverčiai.
Tiesa tokia, kad doc. L.Tuleikis visuomet yra nusistatęs prieš mane. Tokį nusistatymą išsako net studentams. Todėl aš stengiuosi, kiek galima mažiau dalyvauti tuose renginiuose, kuriuose dalyvauja doc. L.Tuleikis.
Naujausi komentarai