Pereiti į pagrindinį turinį

Daugiabutis primena apie Kauno ponių nuopuolį

2016-10-14 15:00

Ne taip seniai Kaunas ūžė svarstydamas, kiek ir kam kyšių davė  verslininkės Laima Baranauskienė ir Birutė Jablonskienė, kad Laisvės alėjoje iškiltų stiklinis daugiabutis. Dabar aiškėja, kad šis verslo planas joms pelno neatnešė. Gresia varžytinės.

Laima Baranauskienė ir Birutė Jablonskienė Laima Baranauskienė ir Birutė Jablonskienė Laima Baranauskienė ir Birutė Jablonskienė Laima Baranauskienė ir Birutė Jablonskienė Laima Baranauskienė ir Birutė Jablonskienė Laima Baranauskienė ir Birutė Jablonskienė

Veikia, nors negali

Dar visai neseniai "DNB būstas" skelbė parduodantis 29 butus garsiajame Laimutės ir Birutės vardu pramintame daugiabutyje Laisvės al. 35. Pirmame aukšte įsikūrusio "Rytų miesto" dienos atrodė irgi suskaičiuotos, nes buvo skelbtas ir šių komercinės paskirties beveik 800 kv. m patalpų pardavimas. Tačuiau kinų šedevrų prekyba verda ir toliau, o balkonuose džiūstantys skalbiniai, sustatyti dviračiai tarsi sufleruoja apie butuose gyvenančius žmones.

Laužyta lietuvių-rusų-anglų kalba prabilusi "Rytų miesto" direktorė nesileido į kalbas, kokiomis sąlygomis prestižinėje Kauno gatvėje nuomojasi komercines patalpas. Moteris neatskleidė, kam ir kiek moka už patalpų nuomą.

Tačiau dažniau į "Rytų miestą" užsukantieji "Kauno dienai"  tvirtino: esą atsiimti nuomos mokesčio ateina liūdnai pagarsėjusio Kauno verslininkės.

Prestižinio daugiabučio rakinamos laiptinės durys atsivėrė be jokių kodų. Tvarka laiptinė nespindėjo, aplinka atrodė tiesiog neprižiūrėta ir apleista, skambučiai prie butų durų neveikė. Pagal kilimėlius prie butų durų buvo galima spėti čia esant gyventojų. Pasibeldus į vienas duris, jas atvėrė studentai iš Vokietijos. Vyrukai pasisakė nuomojantys butą. Jie papasakojo paprasčiausiai paskambinę vienu telefonu ir sutarę dėl nuomos.

Paaiškėjo, kad esant reikalui butą galima išsinuomoti ir dabar. Studentų duotu telefonu atsiliepęs vyras galėjo pasiūlyti dviejų kambarių 75 kv. m butą už 380 eurų. "Jeigu reikia trijų kambarių, tai atsilaisvins lapkričio pabaigoje. Nuoma 500 eurų, bet galėtume pasitarti", – maloniai nuteikė galimas tarpininkas.

Įdomiausia tai, kad visas didžiulis pastatas yra areštuotas ir jokia veikla jame šiuo metu negalima.

"Kauno diena" primena, kad 2007–2008 m.  pradėjus rekonstruoti  buvusį "Lietuvos" viešbutį, šį projektą lydėjo įvairūs nesklandumai. Galiausiai būtent šio pastato rekonstrukcija sukėlė vieną garsiausių korupcijos skandalų Kaune.

Pirmas korupcijos skandalas

Namas stikliniu fasadu Laisvės alėjoje žiniasklaidos dėmesio sulaukė ne mažiau nei jo statytojos – L.Baranauskienė ir B.Jablonskienė. Šį namą ir po juo esančius žemės sklypus galima vadinti kaltininkais, išstūmusiais anuomet politikos viršūnėje buvusį Viktorą Muntianą iš Seimo pirmininko pareigų. Stiklinės architektūros pastatas atsirūgo ir kadaise Kauno apskrities viršininko pavaduotojo pareigas ėjusiam Virginijui Vizbarui.

Ne be teistumų liko ir anuomet verslo elite žibėjusios L.Baranauskienė ir B.Jablonskienė. Į politinį užribį buvo nublokštas tuomet tarpininkauti moterims perduodant kyšį ėmęsis įtakingas konservatorius, Kauno miesto tarybos narys, buvęs vicemeras Adolfas Antanas Balutis.

Šio penketuko veiksmuose teisėsaugininkai įžvelgė įvairių nusikalstamų veiksmų – nuo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, siekiant asmeninės naudos, iki didelės vertės kyšio davimo ir priėmimo bei dokumentų klastojimo, dėl ko buvo padaryta didelės žalos. Vieno pirmųjų korupcijos skandalų Kaune tyrimas buvo pradėtas 2007 m.

Priverstinis išieškojimas

Ką reiškia skelbimai apie parduodamus butus įvairiausių istorijų turtingame pastate? Ar tik tiek, kad vis dar gali nusipirkti butą? Dar rugsėjį pirkinys atrodė ranka pasiekiamas. Tačiau labai greitai vienuose portaluose prie šio skelbimo atsirado prierašas, kad jis nebegalioja. "DNB būstas" skelbia, kad prieiga uždrausta.

"DNB banko" Komunikacijos vadovas Valdas Lopeta paaiškino, ką reiškia pasirodęs skelbimas apie parduodamus butus Kauno ponių daugiabutyje: "Įstatymų numatyta tvarka turto pardavimą vykdo antstoliai, "DNB būstas" tik viešina informaciją apie turto pardavimą pirkėjams. Šių patalpų pardavimas nėra nutrauktas, tik laikinai sustabdytas dėl teisinių procesų."

Banko atstovas patvirtino ir tai, kad turto Laisvės al. 35 pardavimas vykdomas priverstine tvarka. Dėliojasi ganėtinai liūdnas paveikslas – už skolas išparduodamas nekilnojamo turto magnatėmis kartais vadintų Kauno ponių turtas. Kadaise L.Baranauskienė ir B.Jablonskienė garsėjo nerealiomis galimybėmis gauti milijoninius kreditus vienokiai ar kitokiai veiklai.

Paaiškėjo, kad butų ir komercinių patalpų pardavimas Laimutės ir Birutės name tėra teismo nutarties vykdymas. Dar 2011 m. Kauno apylinkės teismas priėmė nutartį pagal kreditoriaus "DnB NORD" banko prašymą dėl priverstinio skolos išieškojimo.

Neatidavė kredito

Į Kauno apylinkės teismą kreipėsi kreditą B.Jablonskienei ir Rolandui Jablonskui, L.Baranauskienei ir Vytautui Baranauskui išdavęs "DnB NORD" bankas, prašydamas išieškoti beveik 7 mln. eurų skolą bei 133 eurų žyminį mokestį iš skolininkų.

Bankas nurodė, kad 2008 m. moterims ir jų sutuoktiniams buvo suteiktas beveik 8 mln. eurų kreditas. Galutinis kredito grąžinimo terminas – 2010 m. gruodžio 26 d. Skolininkai laiku neįvykdė prisiimtų sutartinių įsipareigojimų. Buvo apskaičiuota, kad 2010 m. gruodžio 31 d. garsiųjų ponių ir jų sutuoktinių skola kreditoriui sudarė beveik 6,8 mln. eurų.

Įsipareigojimų įvykdymui užtikrinti B.Jablonskienė ir L.Baranauskienė su sutuoktiniais įkeitė tuo metu rekonstruojama namą Laisvės alėjoje, beveik arą žemės, kiemo statinius, taip pat kitoje Laisvės alėjos pusėje kiemuose esančią kavinę "Žalias ratas" ir žemės sklypą.

Kauno apygardos prokuratūros kieme veikianti kavinė, panašiai kaip ir bankui įkeistas ponių namas, klientus kviečia ir dabar. Prie įėjimo pakabintas meniu, nosį kuteno gaminamo maisto kvapai. Teismas buvo įspėjęs skolininkus ir įkeisto turto savininkus, kad, negrąžinus skolos per vieną mėnesį nuo nutarties įteikimo dienos, turtas bus parduotas iš varžytinių.

Po banko kreipimosi išieškoti pasiskolintus milijonus įkeistas turtas buvo areštuotas. Verslininkės skundė teismo nutartį, tačiau aukštesnės instancijos teismai jų nepasigailėjo. Skolininkių argumentai, kad gražu būtų atsižvelgti į pasaulinę ekonominę krizę ir strėlė beveik 8 mln. eurų kreditą suteikusiam bankui, kad jie patys kalti, nes neįvertino rizikos, nebuvo priimti. Ponių turtas imtas pardavinėti varžytinių.

Varžytinių peripetijos

Tačiau net ir varžytinės nevyksta sklandžiai. Teismo nutartį vykdantis antstolis neslėpė žinantis, kad butuose gyvena žmonės. "Mano turimais duomenimis – taip. Tačiau tie žmonės jokiais pagrindais ten negali būti. Teisėtumo ten nėra nė lašelio", – keblią situaciją patvirtino 2011 m. teismo nutartį vykdantis antstolis Raimundas Stanislauskas. Tačiau nuo išsamesnių komentarų antstolis susilaikė paaiškinęs, kad byla dar nebaigta.

Kreditą L.Baranauskienei ir B.Jablonskienei suteikęs bankas laikėsi panašios pozicijos. "Kauno miesto apylinkės teismo nutartimi visos daugiabučio namo patalpos areštuotos, uždraudžiant šiuo turtu disponuoti, įskaitant ir jo nuomą. Butai parduodami iš varžytinių be jokių gyventojų, kadangi turto nuoma yra draudžiama ir turto savininkai nėra gavę nei teismo, nei įkaito turėtojo, t. y. banko sutikimo nuomoti", – aiškino DNB Komunikacijos vadovas Valdas Lopeta.

Su L.Baranauskiene ir B.Jablonskiene "Kauno dienai" nepavyko susisiekti. Iki korupcijos skandalo nevengusios viešumo ir dalijusios šypsenas fotografams, jau keleri metai moterys tarsi  pogrindyje.

Šokdino politikus

Ganėtinai išdidžiai L.Baranauskienė ir B.Jablonskienė laikėsi, kai ėmėsi žygių įsigyti 3,85 arų žemės miesto centre. Kai kurie Kauno politikai miesto tarybos posėdyje įtariai pasižiūrėjo į ponių prašymą dėl žemės įsigijimo. 2008 m., sužinojusios, kad detaliojo plano svarstymas Mickevičiaus g. 34 išbrauktas posėdžio dienotvarkės ir jų norimos žemės klausimas nesvarstomas, verslininkės pratrūko.

"Į politikus kreipiamės antrą kartą, bet kartu atkreipiame ir visuomenės, ir verslininkų dėmesį į apgailėtinas tendencijas, kurios pastaruoju metu įsigalėjo Kaune", – tuomet rėžė B.Jablonskienė ir L.Baranauskienė.

Tąsyk moterys vardijo savo nuopelnus miesto vaikų globos namams ir nedviprasmiškai leido suprasti, kad toks miesto tarybos narių žingsnis gali būti užuomina apie laukiamą vadinamąjį otkatą.

Tačiau įsisiūbavus korupcijos skandalo tyrimui, moterų balsai darėsi vis tylesni, o galiausiai patirtas fiasko leido daryti prielaidas, kad verslininkių minimos apgailėtinos tendencijos Kauno valdžioje galėjo būti nuostaba, kad jau net už kyšius negali nusipirkti garantijų.

Bylų virtinė

Viena paskui kitą į teismus keliavo bylos dėl žemės pirkimo teisėtumo, pastato nugriovimo ir garsioji korupcijos byla. Pirmas teismo smūgis verslininkėms – pripažinta, jog žemė prie rekonstruojamo buvusio "Lietuvos" viešbučio, kuris vėliau buvo pristatomas kaip unikalios architektūros daugiabutis, parduota neteisėtai.

Lietuvos apeliacinio teismo sprendimu L.Baranauskienei ir B.Jablonskienei parduoti du sklypai miesto centre turėjo būti grąžinti valstybei, o verslininkėms turėjo būti grąžinta beveik 50 tūkst. litų (apie 15 tūkst. eurų). Už tiek moterys buvo įsigijusios minėtus sklypus.

Pinigus verslininkėms turėjo grąžinti Kauno savivaldybė. Paradoksalu, kad buvo valdininkų, vertinančių, jog sandoris dėl valstybinės žemės pardavimo ponioms savivaldybei buvo palankus ir netgi pelningas, o dabar teks gražinti pinigus, tačiau pagrindinio – žemės pardavimo teisėtumo klausimo – niekas neginčijo.

Gindama viešąjį interesą Kauno apygardos prokuratūra teismo prašė pripažinti negaliojančiais sandorius, susijusius su Laisvės al. 35-uoju numeriu pažymėto namo projektavimu ir statyba. Prašydami taikyti restituciją prokuratūros atstovai reikalavo šį pastatą nugriauti.

Tačiau civilinę bylą išnagrinėjęs teismas paskelbė, kad detaliai planuojant minėto pastato teritoriją įstatymams nebuvo nusižengta. Prokuratūros reikalavimas taikant restituciją nugriauti, kaip buvo teigiama 27 mln. litų (beveik 8 mln. eurų) vertės pastatą, pripažintas nepagrįstu.

Nubausti už kyšininkavimą

Tuo pačiu metu Kauno apygardos teisme vyko baudžiamoji byla, kurios vienas epizodų glaudžiai susijęs su minėtais sklypais. Generalinė prokuratūra įrodinėjo, kad dėl sklypų pirkimo ir dokumentų tvarkymo daug vargo turėjusios verslininkės, tarpininkaujant buvusiam Kauno miesto tarybos nariui A.A.Balučiui, davė kyšį buvusiam Kauno apskrities viršininko pavaduotojui V.Vizbarui. Po to sklypų pirkimo reikalai esą pajudėjo stebėtinai sparčiai.

Prokurorai rėmėsi Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) agentų surinkta medžiaga, kad už palankų Kauno miesto savivaldybės tarybos ir Kauno apskrities viršininko administracijos sprendimą prie pastato prijungti 3,58 arų valstybės žemės sklypą, verslininkės davė 100 tūkst. litų kyšį.

Klausantis V.Vizbaro telefoninių pokalbių užkliuvo ir tuometis Seimo pirmininkas V.Muntianas. Šį politiką teismai išteisino. Likusiems korupcijos bylos herojams galutinis nuosprendis įsigaliojo tik 2014 m. Vien apeliaciniame teisme bylos narpliojimas užtruko dvejus metus.

Galutiniai rezultatai: buvęs Kauno apskrities viršininko pavaduotojas V.Vizbaras pagal viena skrapsnį išteisintas dėl senaties. Verslininkė L.Baranauskienė buvo nubausta dvejiems metams ir šešiems mėnesiams laisvės atėmimo, bausmę atidedant dvejiems metams, verslininkė B.Jablonskienė – dvejiems metams, bausmę atidedant tam pačiam laikotarpiui, o buvęs Kauno vicemeras ir buvęs įtakingas konservatorius A.A.Balutis – vieniems metams, bausmę irgi atidedant.

Susipyko ir nutilo

Verslo sėkmės viršūnėje žibėjusios L.Baranauskienė ir B.Jablonskienė, daugelio akimis, atrodė neišskiriamos draugės. Korupcijos bylos pradžioje į teismo posėdžius atėjusios draugės sėsdavo viena šalia kitos, kuždėdavosi ir teismo rūmus visada palikdavo drauge.

Nežinia ar viena po kitos užklupusios nesėkmės lėmė, kad verslininkių draugystė akivaizdžiai ėmė blėsti. Paskutiniuose teismo posėdžiuose Kauno poniomis tituluotos moterys rinkdavosi vietas priešingose salės pusėse, po posėdžių nelaukdamos viena kitos palikdavo teismo pastatą.

Tai, kas nutiko 2010 m. vasaros pabaigoje prestižiniame Kauno rajone, Žaliakalnyje, buvo lyg dar vienas patvirtinimas, kad greičiausiai tarp draugių perbėgo juoda katė. Dviejų namų langai buvo išpiešti nerimą keliančiais raudonais kryžiais, įtartiną skardinę su laidais, panašią į sprogmenį, nuo balkono tvoros išdrįso nuimti tik "Aro" pareigūnai.

Pareigūnų duomenimis, nukentėjusieji Baranauskai šiais išpuoliais įtarė Jablonskus. Anuomet policija neslėpė, kad mažiausiai suinteresuoti ikiteisminio tyrimo eiga patys nukentėjusieji esą parodymus davė vangiai ir tikrai nesistengė atvirauti.

Prie balkonėlio tvorelės prikabinto maišelio turinį išstudijavę Antiteroristinių operacijų rinktinės pareigūnai nuramino, kad jis visiškai nepavojingas. Būta tik dėžutės ir laidų. Sprogmenų neaptikta.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų