Dėl LGBT eitynių Kauną spraudžia į kampą: žygiuos Laisvės alėjoje ar ne?

 • Teksto dydis:

Kauno apygardos administraciniam teismui nusprendus, kad LGBT eitynės gali vykti Laisvės alėjoje ir Kauno miesto savivaldybė neturėjo pagrindo renginiui nesuteikti leidimo, miesto valdžios atstovai dar kartą išdėstė argumentus ir atsakė į klausimą, kuriose Kauno vietose tokio pobūdžio eitynės vis dėlto galėtų vykti. 

Į laidos „Labas vakaras, Lietuva“ žurnalistų klausimus atsakė Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Eglė Andriuškienė. 

– Iki rugsėjo 1 d. teismas įpareigojo suderinti eitynių maršrutą, bet per 30 dienų sprendimą galite apskųsti. Sakėte, kad sprendimo apimtis yra pakankamai didelė, kiek laiko dar gali užtrukti, kol su sprendimu susipažinsite ir galiausiai nuspręsite – skųsti ar neskųsti?

– Sunku pasakyti, kadangi tik penktadienį gavome teismo sprendimą. Susipažįstame su pateikta argumentacija. Kauno miestui, kaip ir minėjome anksčiau, svarbiausias dalykas yra Kauno miesto gyventojų saugumas. Buvome išdėstę argumentus, dėl ko manome, kad tokios eitynės nėra saugios.

– Galite pakartoti argumentus?

– Tai ir pradėti rekonstrukcijos darbai tiek senamiestyje, tiek Laisvės alėjoje. Taip pat lauko terasų išplėtimas ir kitos aplinkybės, kurios sąlygoja, kad didelės, masinės eitynės gali būti nesaugios tiek miesto gyventojams, tiek patiems eismo dalyviams. 

– Galbūt galite pasiūlyti analogišką maršrutą – ne per Laisvės alėją?

– Kadangi pagal susirinkimo įstatymą yra nustatyta labai konkreti tvarka, kaip yra kreipiamasi ir kaip dėstomi argumentai, ir ką gali tiek viena, tiek kita pusė, tai, be jokios abejonės, diskutavome ir siūlėme kitas alternatyvas, bet eitynių dalyviai pateikė mums tokį maršrutą, kurį mes turėjome arba suderinti,  arba atmesti.

– Jeigu vis dėlto reikės tenkinti teismo sprendimą ir derinti maršrutą iki rugsėjo 1-osios, ką darysite su tais ruožais, kur šiuo metu vyksta rekonstrukcija?

– Ieškosime palankiausių ir saugiausių sprendimų tiek miesto gyventojams, tiek eismo dalyviams. 

– Ar galite truputį konkretizuoti? Ar jau yra planas B, ar esate dar jam nepasiruošę?

– Sprendimus priimti yra dar šiek tiek anksti, nes teismo sprendimas yra priimtas tikrai labai neseniai – praėjusį penktadienį.

– Viešojoje erdvėje galima pamatyti ne vieną nuomonę, kad Kaunas bijo LGBT eitynių. Ar Kaunas bijo?

Kaunui visi – tiek miesto gyventojai, tiek svečiai yra vienodai svarbūs. Kaunas nieko nebijo.

– Kaunui visi – tiek miesto gyventojai, tiek svečiai yra vienodai svarbūs. Kaunas nieko nebijo. Kaunas nori, kad tiek miestiečiai, tiek jo svečiai jaustųsi saugūs ir nori būti atsakingai pažvelgęs į susidariusią situaciją.

– O kodėl jūs taip bijote, kad LGBT eitynės gali būti nesaugios tiek svečiams, tiek miesto gyventojams? Kuo argumentuojate? Ar nebūtų galima čia tiesiog pasitelkti policijos pajėgų, kurios budėtų tuo metu ir užtikrintų, kad visi jaustųsi saugūs?

– Galėčiau pasakyti, kad eitynių dalyvių teisės ir jų teisėti interesai turėtų būti derinami su kitų asmenų teisėmis, tai, kaip ir paminėjau, lauko terasos, dviračių takai. Iš esmės miesto gyvenimas pagrindinėje miesto gatvėje – Laisvės alėjoje, pagrindinėje vietoje, kur aktyviausiai vyksta miesto gyvenimas, iš esmės yra išsiplėtęs ir pakankamai aktyvus, numatytas dalyvių skaičius, nurodytas prašyme, rengti eitynes yra tikrai pakankamai didelis. Darbai dar iki galo nėra baigti todėl suabejojome, ar tai yra saugu ir ar tai yra tinkamiausia vieta vykdyti tokio pobūdžio eitynes. 

– Mačiau Kauno miesto gimtadienį – ten ėjo ir orkestras, ir šokėjos, ir svečių eisena. Toks renginys kažkodėl buvo saugus – netrukdė remontai, terasos. 

– Nei vieno orkestro ir nei vieno pasirodymo su tūkstantine minia nebuvo organizuojama, kadangi tai buvo ir pandemijos laikas ir kiti dalykai, tai negalėčiau atsakyti, apie kurį laikotarpį kalbate, bet paskutiniu metu tikrai tokio masto žmonių susibūrimo vienoje vietoje Kaunas neorganizavo.

– Jūs sakote, kad renginio maršrutas buvo nurodytas renginio organizatorių. Teismas jus įpareigojo iki rugsėjo 1-osios eitynių maršrutą per Laisvės alėją suderinti, ir jūs sakote, kad norite užtikrtinti tiek miesto svečių, tiek miesto gyventojų teises. Kodėl jūs negalite su LGBT atstovais diskutuoti apie tai, kad galbūt maršrutas galėtų būti kitoks ir pasiūlyti kažkokias alternatyvas?

Eglė Andriuškienė/Vilmanto Raupelio nuotr.

– Diskusijos vyko, buvo susitikta su atstovais ir tikrai buvo bandome kalbėtis dėl tam tikrų sąlygų, bet jų pateiktas prašymas buvo toks, koks pateiktas. Ir skundas dėl Kauno miesto savivaldybės atsakymo į jų prašymą buvo nagrinėtas teisme.

– Ar gerai suprantu, kad eitynių organizatoriai į diskusijas dėl maršruto pakeitimo nesileido?

– Iš dalies leidosi nurodydami dvi alternatyvas. Galima sakyti, kad ir iš jų pusės buvo atsižvelgta į situaciją, bet tai vis tiek, mūsų nuomone, nebuvo saugus maršrutas.

– Kokios tos dvi alternatyvos?

– Pirmoji alternatyva buvo eiti Kauno senamiesčiu, kuris šiuo metu yra rekonstruojamas, kita alternatyva buvo eisena nuo Nepriklausomybės aikštės per Laisvės alėją. Tiek viena, tiek kita gatvė yra remontuojamos. Vienur darbai yra ką tik pradėti, kitur nėra pilnai užbaigti. Taip pat buvo prašymas sustabdyti eismą tam tikrose miesto vietose. Ir tai, mūsų nuomone, kenkia kitų miesto gyventojų saugumui.

– Tai jūs sakote, kad abu maršrutai Kaune būtų nesaugūs? Ar Kaune yra saugus maršrutas LGBT eitynėms, jūsų nuomone?

– Be jokios abejonės.

– Koks tai galėtų būti maršrutas?

– Negalėčiau pasakyti, koks tai galėtų būti maršrutas. Bet koks maršrutas Kauno miestui būtų tinkamas, jeigu juo einant netrukdytų kitų gyventojų saugumui ir būtų užtikrintas eitynių dalyvių saugumas. Kauno mieste tikrai yra neremontuojamų gatvių ir ne tokių aktyviai lankomų, ir ne tokio didelio eismo gatvių, kuriose būtų galima saugiai organizuoti eitynes.

Justinos Lasauskaitės nuotr.

– Jus taip pat neramina ir eismo uždarymas. Ar Kaune yra kitų renginių, kurių metu būtų uždaromas eismas? Tarkime, maratonai, įvairūs bėgimai per centrą. 

– Visais atvejais yra derinama ir atsižvelgiama, kiek tai trukdys kitų miesto gyventojų normalioms gyvenimo sąlygoms ir jų saugumui. Visada yra vertinamos aplinkybės, ar vieno renginio organizavimas nesutrukdys didesnio kiekio žmonių saugiam judėjimui ir gyvenimui Kauno mieste. 

– Taip, bet jūs esate turėję tokių renginių, nes, tarkime, sostinėje būna tokių savaitgalių, kai visas centras būna uždarytas, kad ir dviem dienoms, jei žmonės, tarkime, nori miesto centre bėgti maratoną. 

– Dar kartą kartoju, prašymas buvo organizuoti renginį uždarant tam tikras gatves, kuriose yra ir troleibusų laidai, ir kitos aplinkybės, kurios iš tikrųjų trikdo ne tik viešojo transporto eismą, bet tam tikra atributika, nešama eitynių dalyvių, gali kliudyti ir Kauno mieste esančią įrangą.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

aš portretas
o kiaušinių Kaunas ar turi??????

Rima

Rima portretas
Pėdomis ir lesbas galima palyginti su tranais. Normalūs žmonės dauginsis o jie mūsų darbo vaisius naudos savo malonumui

T

T portretas
Matijošaitis kris
VISI KOMENTARAI 134
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių