Mokykloje saugu?
Garliavos J.Lukšos gimnazijoje bendrovė "Avona" renovaciją baigė prieš ketverius metus, tačiau iki šiol nėra pasirašytas Statybos užbaigimo aktas. Šis dokumentas turėjo būti suderintas ir priduotas Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI), o darbai įregistruoti Nekilnojamojo turto registre. Apie tai sužinojusi inspekcija pradėjo patikrinimą, kurio rezultatai dar nėra žinomi, tačiau pažeidimai akivaizdūs. VTPSI pranešė, kad bus surašytas pažeidimų protokolas.
Regis, kad prieš penkerius metus turėjusio įvykti ekspertų patikrinimo nė neketinta organizuoti – procesas pajudėjo tik tada, kai rekonstrukcija susidomėjo "Kauno diena". Šią savaitę savivaldybė išplatino pranešimą, kad rekonstrukcijos istoriją nagrinės speciali darbo grupė, kuri išvadas pateiks iki gruodžio 14 d. Po jos išvadų bus sprendžiama, ar inicijuoti "Avonos" įtraukimą į Nepatikimų tiekėjų sąrašą. Tai reikštų, kad bendrovė net iki trejų metų negalės dalyvauti viešuosiuose pirkimuose.
Savivaldybės atstovų teigimu, tuo pačiu metu stengiamas kuo greičiau suburti Valstybinę komisiją, kuri vertins pastato tinkamumą naudoti. Nepaisant to, kad Statybos užbaigimo aktas nepasirašytas, savivaldybė mokinių iš gimnazijos iškeldinti neketina.
"Mokykla dirba, nes jie turi higienos leidimą. Naujų statybviečių ten nebuvo, o vyko patalpų rekonstrukcija. Dabar nėra sutvarkyti tik popieriai, o darbai jau nevyksta, nėra statybos aikštelių, todėl mokykloje yra saugu", – bandė aiškinti rajono savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėja Irena Marcinkevičienė.
Statybos nematė
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas (NVSC Kauno departamentas) yra viena iš daugybės institucijų, kurios reguliariai rengia patikrinimus švietimo įstaigose, tačiau centro specialistai sugebėjo nepastebėti, kad objektas iki šiol nėra pripažintas tinkamu naudoti.
"Nei gimnazija, nei Kauno rajono Kultūros, švietimo ir sporto skyrius neinformavo NVSC Kauno departamento apie vykdomą gimnazijos rekonstrukciją ir neužbaigtą statybą. Vykdomos valstybinės visuomenės sveikatos saugos kontrolės metu yra vertinama mokyklos veiklos atitiktis Lietuvos higienos normos reikalavimams. Požymių, kad mokykloje vykdomi rekonstrukcijos darbai, patikrinimo metu nebuvo nustatyta", – tikino NVSC Vidaus administravimo skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Mikalauskienė.
Pasak specialistės, higienos pasas mokyklai išduotas dar 2005 m. birželį, o neterminuotas leidimas-higienos pasas Kauno rajono Garliavos J.Lukšos gimnazijai buvo išduotas 2012 m. lapkritį. Todėl prieš kelias savaites planinio patikrinimo metu stebėta, ar laikomasi galiojančių higienos normų, tačiau visai nesidomėta, ar sutvarkyti visi reikiami dokumentai, įrodantys rekonstrukcijos pabaigą.
Sudomino ministeriją
"Bet kokiu atveju mokyklos steigėjas, šiuo atveju Kauno rajono savivaldybė, turi užtikrinti mokinių saugumą ir sklandų ugdymo procesą, kad renovacijos darbai netrukdytų mokytis, dalyvauti būreliuose ir kitoje įprastoje veikloje. Steigėjas atsako už mokyklose vykdomą renovaciją", – sakė laikinai einanti švietimo ir mokslo ministrės pareigas Audronė Pitrėnienė.
Ji aiškino, kad mokyklos steigėjas sprendžia, ar mokiniai gali likti mokykloje, ar turi būti laikinai perkeliami į kitą įstaigą. Steigėjas planuoja, užsako darbus, stebi jų eigą ir priima darbo rezultatus.
"Jei darbo kokybė, atlikimo terminai netenkina, steigėjas gali reikšti pretenzijas darbus atlikusiai bendrovei, kraštutiniu atveju – kreiptis į teismą. Kauno rajono Garliavos J.Lukšos gimnazijos renovacijos darbams Švietimo ir mokslo ministerija lėšų neskyrė ir apie vykstančią renovaciją informacijos neturėjo. Susidariusia situacija pasidomėsime nuodugniau", – žadėjo laikinoji švietimo ministrė.
Naujausi komentarai