Pereiti į pagrindinį turinį

Kauno politikai posėdžiaus ir naktį?

2014-11-06 03:00

Šiandien į posėdį susirinkę Kauno miesto tarybos nariai turės apsvarstyti rekordiškai daug – 115 klausimų. Dėl to gali tekti ne tik posėdžiauti iki išnaktų. Jau kyla įtarimų, ar tarp gausybės klausimų nėra paslėpta abejotinų sprendimų projektų.

Suktis teks greitai

"Belieka pasveikinti merą sudarius rekordinę darbotvarkę. Paskui nereikėtų stebėtis priimtų sprendimų kokybe. Akivaizdu, kad darbas planuojamas netolygiai, ir tai nenormalu", – vakar rėžė opozicijoje dirbančios Darbo partijos frakcijos seniūnas Gintaras Jonas Furmanavičius.

Anksčiau rekordiniu vadintas gegužę vykęs posėdis. Tuomet darbotvarkėje buvo 110 klausimų, nes visos savivaldybei pavaldžios bendrovės ir viešosios įstaigos turėjo pristatyti savo ataskaitas.
Šiandien 9 val. ryto į posėdį susirinkę politikai darbui turės septynias valandas. Nesunku paskaičiuoti, kad tarybos nariams per valandą vidutiniškai reikės išspręsti šešiolika klausimų. Vienam klausimui apsvarstyti turės pakakti šiek tiek daugiau nei trijų su puse minučių.

Vargiai galima tikėtis, kad per tas kelias minutes Kauno politikai suspės apsispręsti dėl "Girstučio" kultūros ir sporto rūmų pramoginės dalies valdymo ir naudojimo koncesijos reikalų, dėl galimybės savivaldybės lėšomis kompensuoti dalį mokesčio tėvams, kurių vaikai lanko privačius darželius, nes nepakako vietų savivaldybės ikimokyklinio ugdymo įstaigose, dėl mero Andriaus Kupčinsko komandiruotės į Australiją.
"Gal vertėtų kas dvi savaites rengti posėdžius, ypač dabar, kai daug klausimų susiję su euro įvedimu ir kainų perskaičiavimu. Dabar tarp jų įsiterpę kiti miestui svarbūs ir rimti klausimai nukenčia", – svarstė G.J.Furmanavičius.

Katė maiše?

"Tuos rekordus geriname nuo tada, kai buvo paskelbtos pačios ilgiausios vasaros atostogos ir tarybos posėdžiai nevyko du mėnesius, nes meras tuo metu savanoriavo kariniame poligone", – ironizavo kitas opozicijos atstovas, Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Simonas Kairys.

Jam daugiausia nerimo kelia tai, kad skubotai balsuojant nebus įsigilinta į sprendimų projektus, tad vėliau jie gali ir nustebinti. "Kai tokia gausybė klausimų, nebėra kada įsigilinti, ar tai tik kainų perskaičiavimas, ar prisidengiant tuo keičiama ir dar kas nors, ar net pabranginame paslaugas", – grėsmę įžvelgė S.Kairys. Jis jau pastebėjo, kad, perskaičiuojant paslaugų kainas į eurus, Vinco Kudirkos viešojoje bibliotekoje brangs kopijavimo paslaugos.

"Pagal tarybos veiklos reglamentą klausimai į posėdžio darbotvarkę gali būti traukiami tik tada, jeigu bent pusė juos svarsčiusių komitetų pritarė. Dabar meras penktadienį pasirašo darbotvarkę, nors komitetai klausimų dar net nesvarstė. Negi manoma, kad poros dienų prieš posėdį pakaks svarstymams ir jau galima balsuoti?" – svarstė liberalas.

Užtrunka plepėdami

"Vieningo Kauno" frakcijos seniūnas Povilas Mačiulis pastebėjo, kad ne kartą buvo siūlyta posėdžiuose atsisakyti nereikalingų diskusijų. "Jei tarybos nariai visais klausimais diskutuotų komitetuose, o posėdyje liktų galimybė tik pasisakyti ir balsuoti, tuomet negaištume brangaus laiko ir galėtume per 3–4 val. apsvarstyti 100 ar dar daugiau klausimų", – įsitikinęs P.Mačiulis.

Pasiteiravus, ar pavyks ketvirtadienį įveikti visus 115 darbotvarkės klausimų, P.Mačiulis juokavo: "Reikėtų pasižiūrėti į horoskopą ir mėnulio fazę, nes nuo to bene labiausiai priklauso tarybos narių noras pasisakyti per posėdžius pačiomis keisčiausiomis temomis."

Kad tarybos nariai mėgsta per daug plepėti, įsitikinusi ir partijos "Tvarka ir teisingumas" frakcijos lyderė Aušra Ručienė. "Kauno miesto taryba ypatinga tuo, kad jos nariai labai mėgsta būti matomi ir filmuojami. Jei netyčia per posėdį kameros išsijungtų ir politikai būtų apie tai informuoti, manau, posėdis baigtųsi gerokai greičiau", – pareiškė A.Ručienė. Tiesa, ji pati nėra iš tyliųjų ir gan dažnai posėdžiuose mėgsta diskutuoti su kolegomis.

Atskiro posėdžio nerengs

Tarybos sekretorius Mindaugas Šivickas tikino kol kas jokių priekaištų iš tarybos narių dėl tokios ilgos darbotvarkės nesulaukęs, tačiau pripažino, kad tai, ko gero, ilgiausias politikams svarstyti pateiktų klausimų sąrašas.

"Posėdis rugsėjį vyko įtemptai ir baigėsi nebelikus kvorumo, todėl ir klausimų prisikaupė. Dauguma jų susiję su euro įvedimu ir kainų perskaičiavimu. Labai aštrių diskusinių klausimų nėra. Kelių tokių šį kartą net neįtraukėme, kad darbas vyktų sklandžiau. Manau, kad posėdis neturėtų ilgai užtrukti", – bandė raminti M.Šivickas.

Rugsėjį po vasaros atostogų susirinkę politikai bandė reikšti nepasitikėjimą merui A.Kupčinskui, tačiau trapi riba tarp mero šalininkų ir opozicijos tuomet pakrypo valdančiųjų pusėn ir klausimas dėl mero atleidimo net nebuvo įtrauktas į darbotvarkę.

Interpeliaciją merui parėmusiam vicemerui Vytautui Vasilenkai savo posto išsaugoti nepavyko, o jo vietą užėmė per naktį savo nuomonę pakeitęs Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Kazimieras Nausėda. Po tokio kėdžių perstumdymo iškrikus kvorumui, dauguma darbotvarkės klausimų liko nepaliesta.

Kaip tik tame posėdyje kai kurie politikai siūlė visus su euro įvedimu susijusius klausimus svarstyti atskirame posėdyje, tačiau, pasak tarybos sekretoriaus, nuspręsta specialaus posėdžio nerengti, o dėl kainų perskaičiavimo balsuoti eiliniuose posėdžiuose.

Gyrė administraciją

Apie rekordiškai ilgą darbotvarkę pakalbintas Kauno meras A.Kupčinskas to visai nesureikšmino ir bandė šmaikštauti: "Nors kai kas sako, kad vengiame priimti sprendimus, darbotvarkė rodo, kad administracija dirba ir kepa sprendimo projektus."

Pasak mero, šis posėdis – niekuo neišskirtinis, tik jame reikės patvirtinti nemažai mokyklų nuostatų ir balsuoti už kainų perskaičiavimą į eurus.

"Tikrai yra buvę sudėtingesnių posėdžių. Šį kartą matau gal dešimt klausimų, dėl kurių gali kilti daugiau diskusijų. Kitus greičiausiai pavyks priimti bendru sutarimu", – posėdžio išvakarėse vylėsi meras.

Klaipėda ir Vilnius rekordų nesiekia

Klaipėdos tarybos nariai kas mėnesį vykstančiuose posėdžiuose išsprendžia vidutiniškai 32–40 klausimų. Rugsėjį, kai bene pusę jų sudarė sprendimai dėl kainų perskaičiavimo į eurus, darbotvarkėje buvo 72 klausimai.

Vilniaus miesto politikai posėdžiauja kas dvi savaites. Paprastai darbotvarkėje būna 33–75 klausimai. Politikai daugiausia diskutuoja tarybos komitetų posėdžiuose, o į tarybos posėdį susirenka balsuoti ir negaišta laiko ginčydamiesi tarpusavyje. Klausimai, susiję su euro įvedimu ir kainų perskaičiavimu, į posėdžių darbotvarkes traukiami pagal sudarytą grafiką ir žymimi specialiu euro ženklu.
 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra