Koks bus kauniečiams įgrisusio vaiduoklio likimas?

Dienraščio „Kauno diena“ rašinys

Pas Kauno merą Andrių Kupčinską apsilankę verslininkai neneigia besidomintys "Respublikos" viešbučiu, tačiau kol kas apie savo planus kalba tik puse lūpų. Meras viliasi, kad jų užmojai rimti, ir monolitinis siaubūnas nebeterš Kauno vaizdo.

Pas Kauno merą Andrių Kupčinską apsilankę verslininkai neneigia besidomintys "Respublikos" viešbučiu, tačiau kol kas apie savo planus kalba tik puse lūpų. Meras viliasi, kad jų užmojai rimti, ir monolitinis siaubūnas nebeterš Kauno vaizdo.

Nelinkę atvirauti

"Matydami norą, kad miestas gražėtų, tiesiog atėjome mero paklausti, kaip galime prie to prisidėti ir kokius namų darbus galime padaryti. Mes gi verslo žmonės", – po susitikimo savivaldybėje vakar nebuvo linkęs atvirauti "Vėtrūnos" generalinis direktorius Rolandas Baškys.

Kartu su R.Baškiu pas miesto merą apsilankė buvęs lenktynininkas ir verslininkas Marius Budrikis, vadovaujantis įmonei "MB projektai", taip pat architektas Gintautas Natkevičius.

Praėjusį penktadienį pasklidus žiniai, kad "Vėtrūna" minima kaip viena iš dviejų naujųjų apleisto pastato investuotojų, bendrovės valdybos pirmininkas Vytautas Banys nei paneigė, nei patvirtino šios informacijos. Kortų iki galo nelinkęs atskleisti ir "Vėtrūnai" vadovaujantis R.Baškys. Neoficialiomis žiniomis, sandorio vertė – 2 mln. eurų.

Sandoris dar neužbaigtas

"Nesame mes jokie naujieji savininkai. Sandoris neįvykęs. Atėjome pas merą išgirsti, ką čia galima padaryti. Kai mes padarysime namų darbus, tada ir galėsime ką nors komentuoti nieko nenuslėpdami. Dar truputį palaukite. Išgirdome keletą variantų ir galimybių miesto plėtros planuose su esamais užsibuvusiais vaiduokliais. Yra įvairių dalykų, kuriuos turime derinti ir su paveldo specialistais, ir miesto savivaldybe, ir tada jau priimti galutinius sprendimus", – dėstė R.Baškys.

Jis stengėsi abstrakčiais pasvarstymais išsisukti nuo klausimų apie tai, kiek bus investuota į miesto veidą darkantį statinį, kas jame įsikurs ir kada jau galima tikėtis akivaizdžių permainų.

Pasiteiravus, ar ketinama griauti apleistą nebaigtą statinį, ar bus mėginama jį rekonstruoti, "Vėtrūnos" generalinis direktorius darsyk paragino palaukti galutinių sprendimų. "Griauti lengviausia. Bus rekonstrukcija su daliniu griovimu", – prasitarė verslininkas.

Pasak R.Baškio, apie konkrečias sumas ir investicijas bus galima kalbėti, kai bus parengtas techninis projektas.

"Mes į svetimą piniginę nelendame", – kalbą apie pinigus juokais nuleido A.Kupčinskas.

Tiki žadamomis permainomis

Kauniečiai jau ne vienus metus girdi verslininkų pažadus, kad nebaigtas statyti "Respublikos" viešbutis atgims, tačiau iki šiol tai ir likdavo kalbomis. Ar verslininkų apsilankymas pas merą teikia bent kiek daugiau vilties nei ankstesni pažadai?

"Bent jau vienas iš šitų žmonių ("Vėtrūnos" generalinis direktorius – aut. past.) rūpinosi "Žalgirio" arenos statyba. Visko buvo, bet objektas stovi. Kažkoks pasitikėjimas yra. Galutinio techninio projekto dar nėra, bet jie nori darbus pradėti šiais metais", – tikino A.Kupčinskas.

Jis neslepia, kad naujieji investuotojai jau yra pasirašę ketinimų protokolą su dabartiniais pastato vaiduoklio valdytojais, tačiau prieš padėdami lemiamus parašus norėjo išsiaiškinti daug konkrečių dalykų.

"Matau gana daug konkretumo. Tokie dalykai neišsprendžiami per dieną. Dabartiniai savininkai yra susiderėję. 99 proc., kad iš tikrųjų tai bus naujieji investuotojai, kurie susidomėjo šiuo objektu", – kalbėjo Kauno meras.

Spręs techninius klausimus

Pasak A.Kupčinsko, verslininkams rūpi daug techninių ūkinių klausimų, kuriais ankstesni pastato valdytojai visiškai nesidomėjo. "Pasidėjome ant stalo detalųjį planą ir svarstėme. Planuojama pastato rekonstrukcija, dalinis griovimas, požeminė automobilių aikštelė, komunikacijos – visa tai reikia išspręsti. Norint gauti statybos leidimą, reikia nemažai derinimų, nes tai Naujamiesčio zona. Ta erdvė bus tikrai gražesnė, negu dabar yra", – optimistiškai nusiteikęs A.Kupčinskas.

Verslininkai domėjosi ir žemės nuomos sąlygomis. "Dabar ten taikomas tas vaiduokliškas 3 proc. žemės nuomos mokestis. Žemės nuomos tarifą tvirtiname kasmet iki birželio 1 d. Jeigu iki to laiko matysime, kad reikalai juda ir dedamos pastangos, o ne vien susitikinėjame ir kavą geriame, tada taryba galės patvirtinti atitinkamus tarifus", – aiškino A.Kupčinskas.

Naujiesiems investuotojams reikės kreiptis į įvairias institucijas ir gauti leidimus, kad darbai prasidėtų. "Bus atidaryta Spaustuvininkų g., erdvės taps daug gražesnės, nugriovus dalį viešbučio atsivers Sveikatos mokslų universiteto pastatas. Mažinsime miesto vizualinę taršą. Jie nusiteikę padėti", – tikino Kauno vadovas.

"Britanika" pokyčių nesulaukia

"Tikrai nieko nežinau. Vyksta juridiniai dalykai. Girtis ir sakyti, kad kažkas jau vyksta, negaliu. Kol nėra raštu pasirašyti susitarimai, plepėti negalima. Čia jau buvo kalba, kad griaus, bet niekas nieko dar nesiruošia griauti, vyko tik derybos. Tai didelis objektas ir greitai niekas nedaroma", – paklaustas apie Kęstučio g. stūksantį apleistą viešbučio pastatą kalbėjo architektas Gintautas Natkevičius.

Ne vienus metus kalbėta apie planus rekonstruoti šį apleistą monstrą. Bendrovė "Natkevičius ir partneriai" 2011 m. aukcione nusipirko 20 proc. viešbučio akcijų, priklausiusių savivaldybei. Už jas sumokėjo 2,73 mln. litų.

"Kauno diena" rašė, kad pernai rugpjūtį G.Natkevičius prabilo apie tai, jog viskas labai stipriai juda į priekį ir dar 2014 m. pastato vaiduoklio nebeliks – griovimo darbams gauti visi reikiami leidimai. Po šių skambių pažadų prabėgus pusmečiui, "Britanikos" viešbučio teritorijoje tvyro įprasta ramybė.

Skaičiuota, kad nugriauti šį monstrą prireiks apie 3 mln. litų, o pastato rekonstrukcija atsieitų dar brangiau. Žadėta vietoj 46 m aukščio vaiduoklio statyti 26 m naują statinį, jį išskaidant dalimis: ketinta įrengti biurų pastatą su butų korpusu ir požemine automobilių stovėjimo aikštele.

Keturiolikos aukštų, 500 vietų viešbutis Kęstučio g. pradėtas statyti 1986 m.

Dar 1998 m., kai Kaunui vadovavo konservatorius Henrikas Tamulis, dėl nebaigto viešbučio statybos su bendrove "Britanika" savivaldybė pasirašė jungtinės veiklos sutartis. "Britanikos" atstovai žadėjo ne tik baigti įspūdingo tūrio keturiolikos aukštų statinį, bet ir nudažyti Kauno rotušę.

Per daugiau nei dešimtmetį nebuvo įvykdytas nė 1 proc. įsipareigojimų, "Britanika" ėmė valdyti 80 proc. puikioje vietoje esančio objekto akcijų, o savivaldybei liko vos 20 proc.

Savivaldybėje būta bandymų teisiniais keliais susigrąžinti nebaigtą statyti viešbutį, bet viskas netikėtai nutrūko. 2007 m. paskelbta, kad su "Britanika" pasirašyta taikos sutartis mainais į įsipareigojimus, jog pastatas bus atnaujintas iki 2010–2011 m. Tačiau ir šis planas netapo realybe. Savivaldybei aukcione už 2,73 mln. litų pavyko parduoti likusias 20 proc. akcijų. Nežinia, kiek savivaldybė prarado milijonų, neaiškiais būdais atidavusi 80 proc. akcijų.NAUJAUSI KOMENTARAI

stt

stt portretas
Aptvertoje teritorijoje respublikos viesbucio pastato kieme skasta duobe 20 m ilgio ir 15 m plocio ir 7 m gylio pozeminio garazo statybai nuo 2000 m metu kelia pavoju greta esantiems pastatams kauno medicinos universiteto pastatui ir spec tyrimu tarnybai kurie mato per savo kabinetu langus savivaldybes politiku ir valdininku korupcija ir nieko negali pakeisti...

Taduks

Taduks portretas
Idomu,kad tokia "didelė" statybos imonė oficialiai turi tik 17 darbuotoju. Rekvizitai.lt 2015 02 05

to Na Na

to Na Na portretas
Taikos sutartį su UAB "Britanika" inicijavo meras A. Kupčinskas ir jo dėka šis savivaldybės nuosavybėje buvęs pastatas atiteko UABui,kuris niekada nnevykdė jokios veiklos.
VISI KOMENTARAI 9

Galerijos

Daugiau straipsnių