Pereiti į pagrindinį turinį

Mieliausios stovyklos vaikams – toliau nuo namų

2016-07-12 18:00

Poilsis pajūryje, prie Dzūkijos ežerų, išgyvenimo žygiai ir cirko abėcėlė. Savivaldybės remiamas vaikų vasaros programas su šiomis veiklomis pakaunės vaikams siūlo mokyklos.

Mokėsi oro akrobatikos

Daugiausia – iš viso šešias vaikų vasaros poilsio programas – parengė Kauno rajono sporto mokykla. Gimnastikos trenerės Ingos Gliožaitienės surengtoje sportinėje turistinėje stovykloje "Vasara su cirku" dalyvavo mažosios gimnastės iš Zapyškio ir Ežerėlio. Gimnastikos treniruotes lankančios šių miestelių pradinukės penkias dienas mokėsi cirko pradmenų. Šio paslaptingo meno užkulisius joms atskleidė Šakių cirko studijos "Šypsena" treneriai ir sportininkai. "Mergaitės treniravosi su cirko įranga: pakabinamaisiais lankais, ant kabančių virvių, audinio juostų, mokėsi oro akrobatikos triukų. Tai buvo ne tik įdomi pramoga – mergaitės išmoko ir daug naujų elementų, kuriuos panaudos gimnastikos treniruotėse", – sakė I.Gliožaitienė.

Tokią stovyklą trenerė suorganizavo antrus metus iš eilės. Norinčiųjų joje dalyvauti buvo daugiau, nei galimybių priimti. "Teko daryti dalyvių atranką. Kadangi stovyklos programa – įtempta, vaikams tenkantis fizinis krūvis – didelis, atliekami sudėtingi pratimai, siekdami išvengti traumų atrinkome stipresnes mergaites", – užsiminė trenerė.

Stovykloje gimnastės ne tik sportavo: pramogavo Lukšių parke bei Gelgaudiškio ir Zyplių dvaruose, domėjosi etnografinio Ginto ir Linos Čekauskų muziejaus eksponatais, stebėjo, kaip spaudžiamas sėmenų aliejus, kepė šventinį šakotį Lekėčių kulinarinio paveldo namuose.

Važiuos prie jūros

Dvi vasaros stovyklas parengė trenerė Rita Urnikienė. Žinomos moterų rankinio komandos, Kauno rajono HC "Garliava SM-CASCADA" vyriausioji trenerė treniruoja ir vaikus Kauno rajono sporto mokykloje. Rankinio treniruotes lankantiems moksleiviams skirtos dvi trenerės surengtos vasaros stovyklos. "Mažesnieji stovykloje jau buvo, vyresnieji jos dar laukia – rugpjūtį važiuosime prie jūros, į Šventąją. Į stovyklą važiuoja dalis vaikų iš socialiai remtinų šeimų. Kai kuriems jų tai – vienintelis šansas pamatyti jūrą", – atkreipė dėmesį R.Urnikienė.

Trenerė pastebėjo, kad socialiai remtinų šeimų vaikai išsiskiria didesne motyvacija sportuoti. "Jie neturi visų tų išmaniųjų telefonų, planšetinių kompiuterių, kurie dažnai trukdo sportuoti vadinamųjų normalių šeimų vaikams. Mes einame į mokyklas, kviečiame vaikus į treniruotes, matome: pakelia vaikai galvas nuo telefonų ir siūlo eiti sportuoti mums patiems", – jaunosios kartos nesuinteresuotumą sportuoti pastebi pašnekovė.

Pasak trenerės, vaikai iš socialiai remtinų šeimų dažnai yra ne tik motyvuotesni, bet ir fiziškai stipresni. "Juk jie gyvena gatvėje", – pastebi trenerė. Stovyklose vaikai ne tik sportuoja – eina į kiną, piešia, kuria puokštes.

Ilsėjosi prie Lavyso

Garliavos A.Mitkaus pagrindinės mokyklos moksleiviai antrus metus iš eilės stovyklavo prie Lavyso ežero. "Daug lengviau surengti dieninę stovyklą mokyklos stadione, kur vaikai paspardytų kamuolį, pažaistų, pasportuotų ir išsiskirstytų – mokytojui taip tenka daug mažesnė atsakomybė. Nei vaikai maudytis eina, nei nakvoja atskirai nuo tėvų. Tačiau vaikai stovyklų gamtoje, toliau nuo namų, labiausiai laukia, – paskatą rengti išvažiuojamąsias stovyklas gamtoje įvardija Garliavos septintokams-aštuntokams penkių dienų stovyklą prie Lavyso ežero parengusi mokyklos socialinė pedagogė Birutė Morkūnaitė. – Vaikai labai nori išvažiuoti su nakvyne, nakvoti palapinėse, pasimokyti gyvenimo gamtoje." Pašnekovės žodžiais, su tėvais jie taip išvažiuoja retai. Kadangi norinčiųjų važiuoti būna daugiau, nei mokytojai gali vežtis, daroma atranka. "Jau rugsėjį vaikai žino: į stovyklą važiuos tik tie, kurie per visus mokslo metus to nusipelnys. Vaikų, kurių elgesys kelia problemų, nesivežame", – užsiminė socialinė pedagogė.

Stovykloje vaikai patys gamino maistą, virė jį ant laužo, dalyvavo tinklinio, kvadrato varžybose, ėjo į naktinius ir orientacinius žygius. Stovyklauti su 40 moksleivių vyko penki pedagogai ir trys tėvai. "Mokytojams, kuriems stovyklose tenka didžiulė atsakomybė, už šį darbą nemokama. Džiaugiuosi, kad tokiomis sąlygomis į stovyklą važiavo ir su vaikais dirbo kūno kultūros mokytojos Daiva Paužaitė ir Gintarė Poškevičienė, geografijos mokytoja Irena Jonelienė ir pradinių klasių mokytoja Rūta Jackūnienė, – vardijo B.Morkūnaitė. – Važiuojame prie vandens – niekada nežinai, kas gali atsitikti. Tiesa, per dvejus stovyklavimo metus jokių, net minimalių, traumų ar nelaimingų atsitikimų mūsų stovyklose nebuvo."

Pirmą dieną patvirtinamos stovyklos taisyklės, kurių viena – neiti maudytis po vieną, tik grupėje. Pernai, kai stovyklauti vyko ketvirtokai ir penktokai, pasak stovyklos vadovės, iškilo daugiau problemų dėl drausmės. Šiemet stovyklavo septintokai ir aštuntokai. "Jie – vyresni, su jais jau galima susitarti kaip su suaugusiaisiais. Išleisdami vaikus į stovyklą, tėvai pasirašo sutikimus, kuriuose įrašyta: stovyklos taisyklėms nepaklususį vaiką tėvai turi pasiimti. Tačiau anksčiau laiko namo nereikėjo išsiųsti nė vieno", – džiaugėsi B.Morkūnaitė.

Išgyvenimo žygiai miške

Neseniai iš dvi savaites trukusios stovyklos grįžo Vilkijos gimnazijos vaikų ir jaunimo teatro "Vizija" nariai ir jų draugai. Vilkijiečiai teatro mylėtojai vasarą stovyklavo šešioliktus metus iš eilės. "Kai tik pradėjome rengti tokias stovyklas, į jas važiuodavo tik teatro nariai. Dabar stovyklauti vyksta, kaip mes sakome, ir teatro draugai", – užsiminė stovyklos ir teatro vadovė režisierė Irena Štilpaitė.

Kūrybinėje, edukacinėje-turistinėje stovykloje daugiausia dėmesio vis dėlto buvo skirta kūrybai, teatrui. Stovykloje viešėjo aktorius Eimutis Kvoščiauskas, teatrologė Gintarė Kazakevičienė – "Vizijos" išugdyti teatro žmonės. Muzikos užsiėmimus vedė Rimvydas Markevičius. Iš sodybos Kėdainių rajone, kur buvo iškilusi bazinė stovykla, vaikai ne kartą leidosi į žygius, išvykas po garsias apylinkių vietas. "Išgyvenimo žygius miške surengė šaulių sąjungos narys. Vaikai nakvojo po atviru dangumi, mokėsi pasislėpti, užsimaskuoti, atpažinti augalus, įvairias žoleles – žodžiu, išgyventi gamtoje. Grįžo purvini, bet laimingi", – apibendrino stovyklos vadovė.

Mankšta, pusryčiai, kūrybinės dirbtuvės, pietūs, maudynės, vakarienė, vakaro pasaka – tokiu ritmu, jei nevažiuodavo į išvykas, gyveno stovyklautojai. "Mūsų stovyklos tradicija – vakaro pasaka prieš miegą. Jas, būtinai ilgas ir sekamas monotonišku balsu, pradėjome sekti tam, kad vaikai lengviau užmigtų. Dabar vakare jie sulenda į miegmaišius ir prašo pasakos – net aštuntokams, stovyklos vyriausiems, jos reikia", – šyptelėjo stovyklos vadovė.

Baigiantis stovyklos laikui vaikai skirstosi su ašaromis akyse ir iš karto pradeda laukti kitų metų stovyklos. "Šiemet pabandėme pasiimti kelis darželinukus, penkerių ir šešerių metų vaikus. Galvojome, sunku jiems bus ištverti be tėvų. Tačiau, kai reikėjo važiuoti namo, būtent jie labiausiai verkė – nenorėjo palikti draugų", – prisiminė I.Štilpaitė.


Komentaras

Regina Šležienė

Kauno rajono savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė

Vaikų vasaros poilsio programoms iš savivaldybės biudžeto šiemet skirta 9,5 tūkst. eurų. Savivaldybė kofinansuoja 38 švietimo įstaigų parengtas vaikų vasaros poilsio programas. Jose bus užimti 1127 vaikai, 656 iš jų – socialiai remtinų šeimų vaikai. Organizuojamos įvairių krypčių stovyklos. Daugiausia parengta pažintinių-edukacinių stovyklų projektų – devyni, taip pat septynios sveikos gyvensenos ir socialinių įgūdžių stiprinimo programos, dvi meninės-kūrybinės, keturios turistinės-patyriminės, penkios turistinės-sportinės, keturios laisvalaikio užimtumo ir dvi jaunimo organizacijos skautų stovyklos.

Vaikų vasaros poilsio stovyklos šiemet vykdomos bendradarbiaujant su Kauno rajono policijos komisariato prevencijos poskyriu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra