Mokyklų bendruomenių atstovai, iki šiol galėję vertinti pretendentus, norinčius vadovauti jų švietimo įstaigai, procesą turės stebėti tik iš šalies. Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis užsimojo tėvus išmesti iš konkursų komisijų.
D.Pavalkis prieš bendruomenes?
"Paprastai bendruomenės nariai yra mokyklos užslėptų interesų gynėjai. Jeigu mes renkame mokyklos vadovą, jis turi vadovauti, bet ne jam turi vadovauti mokyklos bendruomenė. Turėjome vienokį vadovų skyrimo variantą, pažiūrėkime kitokį. Niekas nėra amžina. Galbūt taip bus daug paprasčiau", – paklaustas apie planuojamus pokyčius, aiškino švietimo ir mokslo ministras D.Pavalkis.
Kaune jau pasklido žinia, kad ministras parengė įsakymo projektą, pagal kurį mokyklų direktoriaus konkurse bendruomenės atstovai nebeturės sprendžiamojo balso, kaip buvo iki šiol.
Kandidatus vertins du savivaldybės skirti komisijos nariai, vienas bus atitinkamos švietimo įstaigos ar vadovų asociacijos deleguotas, atestuotas. Dar du komisijos narius atsiųs pati ministerija. Mokyklos taryba tegalės deleguoti tris narius į konkurso komisijos posėdį tik stebėtojų teisėmis. Numatyta, kad naujoji tvarka įsigalios kovo 2 d.
D.Pavalkis tikina, kad tokių pataisų iniciatorius yra jis pats. "Kol kas įsakymo projektas tikrai nepasirašytas ir neįsigaliojęs, o išsiųstas derinti ir pastaboms. Jeigu nebus esminių pastabų, ko gero, aš jį pasirašysiu, jeigu bus daugiau pastabų, svarstysiu", – aiškino politikas, bet leido suprasti, kad tokios permainos yra būtinos.
"Kadangi šis klausimas jau svarstytas ir Seimo Švietimo komitete, ir su mokytojais, ir su profsąjungomis, ir su premjeru sudarytoje darbo grupėje, mes jau per ilgai diskutuojame apie tas tvarkas", – pridūrė ministras.
Nepageidauja viešumo
"Kauno diena" ne kartą rašė apie "Saulės" gimnazijos ir Dainavos pagrindinės mokyklos direktorių konkursus. "Saulės" gimnazijos bendruomenė buvo sunerimusi, kai šios mokyklos direktoriaus posto nusprendė siekti savivaldybės Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjo Antano Bagdono žmona Ilmantė Bagdonė. Konkurso komisijoje buvusių mokyklos tarybos atstovų balsai, viešumas, žurnalistų dalyvavimas komisijos posėdyje nulėmė, kad konkursą laimėjo "Saulės" gimnazijos direktoriaus pavaduotoja iki tol dirbusi Sonata Drazdavičienė.
Dainavos pagrindinės mokyklos direktoriaus konkurso rezultatus anuliavo pats švietimo ir mokslo ministras D.Pavalkis. Komisijoje buvusį savivaldybės Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėją A.Bagdoną tuomet papiktino mokyklos bendruomenės atstovų vertinimai, buvę palankūs šioje mokykloje dirbančiai pretendentei į vadovo pareigas, tad savivaldybės atstovas kreipėsi į ministeriją dėl rezultatų anuliavimo, nors tokia praktika itin reta.
Ar tik nebando švietimo ir mokslo ministras atsikratyti mokyklų bendruomenių atstovų, kurie per konkursus trukdo direktorių postus užimti tam tikriems asmenims? D.Pavalkis kategoriškai neigė, kad naujoji mokyklų direktorių konkursų tvarka gali būti susijusi su skandalingais atvejais Kaune.
"Jeigu ne bendruomenė, kaip "Saulės" gimnazijos atveju, kurį jūs minėjote, greičiausiai nieko ir nebūtų. Tvarka, apie kurią kalbame, pradėta diskutuoti, ko gero, dar mūsų pirmininkavimo ES metu. Yra kai kurių tėvų, kurie truputėlį keistai per aktyvūs, bet visuomenės ir bendruomenių įtaka yra reikalinga. Klausimas tik kur. Bendruomenė turi žinoti, kas ir kaip vyksta, bet ji neatsakinga nei už mokymosi rezultatus, nei už mokytojų darbo krūvius, nei už mokinių pasiekimus", – savo poziciją dėstė ministras.
Netrukus, kai buvo anuliuoti direktoriaus konkurso rezultatai, D.Pavalkis lankėsi Dainavos pagrindinėje mokykloje. "Kauno dienos" žiniomis, bendraudamas su pedagogais ministras teisinosi nebuvęs pakankamai informuotas apie situaciją, negailėjo kritikos Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjui A.Bagdonui, bet dabar tikino nieko nežinantis apie tolesnę šios mokyklos direktoriaus konkurso eigą.
"Supraskite mane teisingai – nesu aš Kauno švietimo skyriaus gerbėjas. Anaiptol. Gal net priešininkas. Bet kai kreipiasi su aiškiais kaltinimais kitai komisijos daliai tie žmonės, kurie pagal pareigas turi prižiūrėti, negaliu nereaguoti. Kažkaip išsispręsime", – teisinosi ministras.
Kandidatams bus lengviau
Dar kartą priminus tėvų atstovams paliktas tik stebėtojų teises, D.Pavalkis bandė aiškinti, kad esą bendruomenės ir toliau lieka svarbios.
"Mokyklos administracija turėtų būti atsakinga už administracinę ir valdymo funkciją, o bendruomenė turėtų bendrų krypčių bei tikslų, kartu tai derindama su mokyklos administracija. Kad jis (direktorius – aut. pastaba) turi su bendruomene dirbti, niekas dėl to nesiginčija, dėl to ir paliekame stebėtojų teisėmis tiek bendruomenę, tiek profsąjungas", – aiškino ministras.
Buldozeris supykdė
D.Pavalkio siūlomos permainos papiktino Lietuvos tėvų forumą. "Ministras tylomis ir vėl važiuoja buldozeriu per garsiai deklaruojamą demokratiją, pedagogus, moksleivius ir jų tėvus – vėl bando prastumti visiškai politizuotą ir galimai korupcinę ugdymo įstaigų vadovų skyrimo tvarką. Kaip ir dauguma jo įsakymų, šis projektas nebuvo derintas su pagrindiniais socialiniais partneriais ir mokesčių mokėtojais, išlaikančiais patį ministrą – mokinių tėvų, mokinių bei pedagogų organizacijomis", – "Kauno dienai" sakė Lietuvos tėvų forumo pirmininkas Audrius Murauskas.
Pasak jo, pagal naują mokyklų vadovų skyrimo tvarką išbraukiami pagrindiniai švietimo sistemos dalyviai: tėvai, mokiniai, pedagogai. "Visus sprendimus pagal šį įsakymą "demokratiškai" priims tik Švietimo ir mokslo ministerija bei savivaldybių paskirti tarnautojai. Mokyklos bendruomenė, kurios lūkesčius ir tikslus turėtų padėti įgyvendinti naujasis mokyklos vadovas, paliekama už borto – jai paliktos tik bebalsio stebėtojo teisės. Mes drįstame teigti, kad naujoji vadovų skyrimo tvarka yra galimai korupcinė, o švietimo ir mokslo ministras D.Pavalkis galimai vykdo kažkieno politinį ar asmeninį užsakymą", – viešai išplatintame laiške teigė Lietuvos tėvų forumo pirmininkas.
Pasak A.Murausko, į darbo grupes ar konsultacijas rengiant naują vadovų skyrimo tvarką socialiniai partneriai ne tik nebuvo kviečiami, bet stengtasi jų neprileisti prie vykstančių procesų ir informacijos. Tėvų forumui nei ministras, nei niekas kitas iš ministerijos taip ir neatsakė, kuo bloga dabartinė vadovų rinkimo tvarka. A.Murauskas stebisi, kodėl taip skubiai diegiamas vadovų skyrimo tvarkos keitimas.
Antanas Bagdonas: ne sau žmoną renkamės
Pokalbis su Kauno savivaldybės Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėju A.Bagdonu:
– Ar jums jau žinoma švietimo ir mokslo ministro siūloma naujoji direktorių konkursų tvarka?
– Taip, žinoma.
– Ar jūs čia taip pasistengėte ir ministras jūsų klauso?
– Malonu, kad ministras klauso, reiškia ne kvailai darome.
– Inicijavote tokias pataisas?
– Mes nieko neinicijavome. Yra kam inicijuoti. Yra Nacionalinė mokyklų vertinimo agentūra (joje vadovaujančiąja vertintoja dirba A.Bagdono žmona I.Bagdonė – aut. pastaba). Mano supratimu, mokyklos tarybos pirmininką toje komisijoje galėjo palikti, bet kad susirinktų žmonės, kurie nežiūri, kas bus, svarbu, jog savas, irgi netvarka. Gerai, kad bus Vadovų asociacijos atstovas. Gal dar bus įvairiausių pasiūlymų. Kalbant apie mokyklos atstovus, manau, kad jie turėjo būti, bet tai tik projektas. Ne ministras jį rengė, o darbo grupė. Aš jai nepriklausau. Atsiuntė, tai perskaičiau.
– Ar teiksite kokių nors pasiūlymų?
– Mes jau pateikėme seniai savivaldybių asociacijos atstovui.
– O dėl bendruomenių atstovų nesiūlėte nieko?
– Nieko, tiesą sakant, neparašėme, bet diskutuojame.
– Jums turbūt patogiau, kad jų nebūtų?
– Nei patogiau, nei nepatogiau. Juk ne sau žmoną renkamės, renkame vadovą, kuris turi tikti mokyklai ir pritapti.
– Jūsų žmona irgi pretendavo į direktorius.
– Kuo čia dėtas aš, kad ji pretendavo? Ką aš bendra turiu?
– Tai gal dabar pretenduos į kurią nors kitą mokyklą, kai bendruomenės nebegalės sutrukdyti?
– Aš nežinau. Paklauskite jos. Kuo čia aš dėtas? Negaliu nuspėti, kur ji dalyvaus. Tokios spėlionės man nelabai patinka. Noriu pasakyti, kad galbūt grįžęs pasiūlysiu, kad bendruomenių atstovus reikia įtraukti. Bent vienas turėtų būti mokyklos atstovas.
Naujausi komentarai