Ruošiantis griauti "Britanikos" viešbutį, antrojo Kauno vaiduoklio – viešbučio "Respublika" ateitis lieka miglota. Šių metų pavasarį buvo patvirtintas detalusis planas, tačiau daugiau – jokių žinių.
Vienas "Respublikos" savininkų Gintaras Kviliūnas pavasarį tikino, kad statybos gali prasidėti jau šiais metais, tačiau tuo mažai kas tiki – daug metų pažadai liejosi lyg iš gausybės rago, tačiau realių veiksmų nematyti.
"Labai tikiuosi, kad darbai pagaliau prasidės, tai prilygs pasaulio stebuklui. Na gerai, gal ir ne pasaulio, bet vietiniam stebuklui – tikrai", – tuomet ironizavo Kauno meras Andrius Kupčinskas.
Bene paskutinė "Respublikos" atstovų vizija – monolitinis monstras turėtų skilti į du pastatus: vidurinę dalį ketinama išgriauti, o likusius du dešimties aukštų bokštus paversti viešbučiu ir studentų bendrabučiu.
Pernai kalbėta, kad savivaldybė galėtų išpirkti pastatą, tačiau savininkai pareiškė, kad realios derybos galėtų prasidėti, jei savivaldybė būtų pasiruošusi pakloti bent 13 mln. litų. Pastato išpirkimo idėja jokiais realiais veiksmais nevirto. Kilo abejonių, ar atsiras norinčiųjų už šį monstrą pakloti bent 5 mln. litų.
"Per daugybę metų pristatyti keli skirtingi rekonstrukcijos projektai, gal dešimt kartų žadėta, kad jau tuoj prasidės statybos, tačiau niekas nepajudėjo. Kodėl turėtume kažkuo tikėti po 11 kartą duodamo pažado?" – tuomet skeptiškai "Respublikos" savininkų planus vertino architektas Gintaras Balčytis.
"Juk vieną vasarą jau buvo iškilmingai paskelbta statybų pradžia, kažkoks traktorius ėmė važinėti, bet pasirodo, kad ten tebuvo parodomoji akcija – traktorius kažką pakapstė ir išvažiavo", – priminė miesto meras.
"Tai yra akių dūmimas, nes pastatas neatitinka dabartinių reikalavimų, jį reikia visą griauti. Jie kalba apie neeilinius investuotojus, bet net tvoros nesugeba pastatyti. Visos tos pasakos sekamos tik todėl, kad tikimasi išsisukti nuo baudų ", – kategoriškai kalbėjo "Respublikos" savininkų oponentas architektas Algimantas Kančas.
Juodų dėmių netrūksta ir istorijoje, kaip "Respublika" atsidūrė privačiose rankose.
Kai prieš dešimtmetį nebaigtą statyti viešbutį valdžiusiai bendrovei "Respublika-Falkenhorst" buvo iškelta bankroto byla, bankroto administratoriumi buvo tas pats G.Kviliūnas. Viešbutis daugiau nei už 5 mln. litų buvo perleistas įmonei, kurios akcininku ir valdybos nariu vėliau tapo pats bankroto administratorius.
"Buvo viešas aukcionas, dukart skelbta laikraštyje, bet niekas nepirko, nes nebuvo nei detalaus plano, nei inventorizacijos. Galiausiai "Respubliką" nupirko mano pažįstami žmonės, bet aš santykių su jų įmone tuomet jokių neturėjau", – tikino G.Kviliūnas.
Aferą primenanti istorija
1988 m. viešbutį pradėjo statyti lenkų bendrovė "Budimex".
1990 m. viešbučio statyba pradėjo rūpintis įregistruota valstybės įmonė "Respublika". Po dvejų metų ji tapo viena iš bendros Lietuvos ir Šveicarijos įmonės "Respublika–Falkenhorst" steigėjų.
1993 m. statybos užkonservuotos.
1998 m. Kauno miesto savivaldybės taryba nusprendė likviduoti valstybinę įmonę "Respublika". Dėl to iš privatizavimo lėšų buvo skirta beveik 728 tūkst. litų firmos nuostoliams padengti.
2001 m. sutarta, kad savivaldybė firmai "Falkenhorst AG" visas savo akcijas parduos už 2,8 mln. litų, tačiau miestas negavo nė lito ir prarado visas teises į viešbutį.
2002 m. iškelta bankroto byla. Parduoti akcijų neliko galimybių.
2004 m. viešbutį įsigijo bendrovė "Kauno verslo rūmai".
2006 m. "Kauno verslo rūmai" kartu su bendrove AAA viešbučio valdymui įkūrė "AAA Respublika". Steigėjai kalbėjo, kad viešbutis duris pravers 2007 m. Į viešbutį žadėta investuoti 100 mln. litų.
2009 m. vietoje bendrovės "AAA Respublikos" atsiranda "Kauno arka".
Naujausi komentarai