Kasmet iki rugsėjo vidurio moksleiviai į savo mokyklą turi atnešti Vaiko sveikatos pažymą. Šis dokumentas sukelia galvos skausmo ir tėvams, ir vaikams, ir medikams, kai juo susirūpinama tik prieš rugsėjo pirmąją.
Kada metas geriausias?
Pasak Kauno Centro poliklinikos vyresniosios vaikų ligų gydytojos Astos Ruibienės, pažymos pradedamos rašyti balandžio mėnesį ir galioja metus. Taigi, laiko pasitikrinti sveikatą tikrai yra.
"Geriausia kreiptis į gydytojus dėl vaiko sveikatos pažymos tuomet, kai baigiasi mokslo metai – vasarą", – pataria gydytoja.
Kauno Centro poliklinikoje profilaktinei patikrai ir Vaiko sveikatos pažymai gauti taikoma išankstinės registracijos sistema, kai pacientams talonėliai pas gydytojus išduodami prieš penkias savaites. Taigi, pacientai ateina suplanuotu laiku ir nesusidaro grūstys. Gydytoja A.Ruibienė tikina, kad poliklinikos vidaus tvarka ir žmonių suinteresuotumas sveikata – tai sąlygos, kad nereikėtų laukti eilėse prie kabineto.
"Žmonės, kurie rūpinasi savo sveikata, nelaukia paskutinės dienos, kad galėtų užsiregistruoti pas gydytoją – jie jau birželio mėnesį pasiima talonėlį rugpjūčiui", – iš patirties žino A.Ruibienė.
Vėluojantieji sunkina darbą
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Šeimos medicinos klinikos administratorė šeimos gydytoja Ida Liseckienė mano, kad tėvų sąmoningumas – vienas svarbiausių veiksnių vaiko sveikatos patikrą atlikti laiku.
Vis dėlto konsultacijos neretai atidedamos paskutinėms rugpjūčio mėnesio dienoms ir dėl to nukenčia ne tik medikai, bet ir visi jų pacientai.
"Neretai šeimos gydytojus prieš rugsėjo pirmąją užplūsta prašymai atlikti apžiūrą iš anksto neužregistruotiems vaikams. Tuomet gydytojų ir slaugytojų darbo intensyvumas išauga, neretai dirbama po darbo valandų, be to, sumažėja kitiems pacientams skirtas laikas", – pastebi mokslų daktarė I.Liseckienė.
Švietimo įstaigos taip pat susiduria su įvairiomis problemomis, vaikams nepristačius pažymos tinkamu laiku.
Kauno "Aušros" gimnazijos direktorė Nerija Baltrėnienė sutinka, kad vėlavimas gali sukelti rimtų sunkumų.
"Pirmiausia, mokytojai neturi informacijos apie vaiko sveikatos būklę, neturi galimybės sužinoti, ar vaikas neserga kokiomis nors probleminėmis ligomis, pavyzdžiui, epilepsija, alergija ar diabetu, ir įvykus nelaimei nežinos, kaip tokiam vaikui padėti", – perspėja N.Baltrėnienė ir pabrėžia, kad, neturint Vaiko sveikatos pažymos, negalima nustatyti, kokį fizinį krūvį galima skirti kūno kultūros pamokose.
Laiku nustačius ligą
Šeimos gydytoja I.Liseckienė pažymi, kad laiku atliekamas profilaktinis patikrinimas leidžia nustatyti pradinius pakitimus, tokius kaip plokščiapėdystė, netaisyklinga laikysena ar antsvoris. Neretai leidžia įtarti rimtas lėtines ligas, kurių gydymą pradėjus laiku išvengiama komplikacijų.
"Nenustačius laiku sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, sutrikusio regėjimo ar klausos, sutrikdoma vaikų socializacija – mokymasis, bendravimas su bendraamžiais. Gali pakisti jų elgesys, emocijos, neretai sukeliančios ir rimtesnių psichikos sveikatos sutrikimų", – tikina I.Liseckienė.
Gydytoja tvirtina, kad būtina tikrinti sveikatą, stiprinti sveiką gyvenseną siekiant užtikrinti vaikų socializaciją.
Vyresnioji vaikų ligų gydytoja A.Ruibienė taip pat akcentuoja: jei vasaros pradžioje kreipiamasi dėl pažymos, gydytojai, identifikavę nelėtinę ligą, pavyzdžiui, padidėjusius adenoidus, pirmiausia juos išoperuoja ir tik tada išrašo pažymą. Taigi, vaikas į švietimo įstaigą rugsėjo mėnesį ateina sveikas.
Formalumas nepriimtinas
Net ir tuomet, kai eilės konsultuotis pas gydytojus yra ilgos, mokslų daktarės I.Liseckienės tvirtinimu, formalus Vaiko sveikatos pažymėjimo išdavimas kasdienėje praktikoje nebūdingas.
"Vaiko sveikatos pažymėjimo išdavimas yra tiesiogiai susijęs su gydytojo ir slaugytojos asmenine atsakomybe ir tiesioginiu darbu. Medikai supranta, kad, laiku nenustačius nukrypimų nuo normos, ateityje vaikas gali turėti rimtų sveikatos sutrikimų, – pabrėžia medikė. – Šeimos gydytojams tenka dirbti viršvalandžius ir intensyviai, todėl abejočiau, kad pažymos yra išduodamos formaliai."
Pedagogė N.Baltrėnienė taip pat tvirtina, kad medikai labai atsakingai atlieka savo darbą ir užtikrina išsamų sveikatos patikrinimą.
"Žinoma, tėvai turėtų iš anksto pradėti vaiko sveikatos patikrinimą, o ne prieš pat rugsėjo mėnesį. Tuomet bus išvengta eilių prie gydytojų kabinetų, patikrinimas bus veiksmingesnis ir skaidresnis, o mokytojai turės patikimą informaciją apie vaiko sveikatos būklę", – įsitikinusi N.Baltrėnienė.
Komentaras
Rimantė Šalaševičiūtė, sveikatos apsaugos ministrė
Vaiko teisė būti sveikam yra įtvirtinta Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymu. Tėvai ar kiti teisėti vaiko atstovai vaikų sveikata privalo rūpintis nuolat.
Jeigu vaiko sveikata nebuvo profilaktiškai patikrinta per mokslo metus, geriausia tai daryti vasaros pradžioje. Tuomet, gavus gydytojo išvadas ir rekomendacijas, vasaros atostogų metu galima laiku pasirūpinti vaiko sveikatos sutrikimų profilaktika ir sveiko gyvenimo būdo ugdymu: užtikrinti, kad vaikai sveikai maitintųsi, daugiau laiko praleistų gryname ore, o ne prie kompiuterių ar televizorių ekranų, mažiau naudotųsi išmaniaisiais telefonais, kartu su visa šeima mankštintųsi ir aktyviai leistų laisvalaikį.
Vaiko sveikatos pažymėjime nurodytos rekomendacijos svarbios ir ugdymo įstaigoms parenkant vaikui tinkamą vietą klasėje, pritaikant jo ūgiui suolą, užtikrinant tinkamos aktyvumo kūno kultūros pamokose programos parinkimą, prireikus pritaikant ugdymo įstaigos aplinką specialiesiems vaiko poreikiams ir kt.
Sveikatos apsaugos ministerija savo ruožtu imasi priemonių, skatinančių gydytojus efektyviau atlikti profilaktinius vaikų sveikatos tikrinimus, už kuriuos yra papildomai apmokama Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis. Nuo 2014 m. lapkričio 1 d. pradėta mokėti už naujas skatinamąsias paslaugas – moksleivio paruošimą mokyklai: gydytojo odontologo paslaugą ir gydytojo odontologo padėjėjo paslaugą.
Naujausi komentarai