Specialistai: didelė tikimybė, kad tymai plis ir toliau

 • Teksto dydis:

Pernai Lietuvoje registruota 30 susirgimo tymais atvejų. Šiemet jų skaičius toliau didėja.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) specialistai informuoja, kad Kauno apskrityje 9 asmenims tymų diagnozė jau patvirtinta, apie 30 asmenų tiriama. Tymų diagnozė patvirtinta 6 suaugusiesiems ir trims – 11 mėnesių, taip pat vienerių ir ketverių metų amžiaus – vaikams. Atliekant tymų židinių epidemiologinę diagnostiką, nustatyta, kad serga neskiepyti vaikai ir suaugusieji, kurių skiepijimų būklė dažniausiai nežinoma.

Pasak departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjos Orinos Ivanauskienės, Kauno apskrityje skiepijimai nuo tymų nesiekia rekomenduojamo 95 proc. lygio, todėl rizika tolimesniam tymų plitimui yra didelė.

„Kiekviena šalis, kurios skiepijimo nuo tymų apimtys nesiekia 95 proc., yra rizikinga, mat specifinio gydymo nuo tymų nėra, o geriausiai apsaugo vakcinavimas. Tymų vakcina pasaulyje skiepijama jau daugiau nei 40 metų. Tai - gyvų susilpnintų virusų vakcina, skiepijama antraisiais gyvenimo metais. Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas ir imuninės atminties mechanizmai, tymų vakciną būtina įskiepyti bent du kartus“, – primena skyriaus vedėja.

Lietuvoje vaikai pagal profilaktinių skiepų kalendorių yra skiepijami 15-16 mėn. ir 6-7 m. amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų-epideminio parotito-raudonukės (MMR) vakcina. Jeigu suaugęs asmuo neskiepytas, nesirgęs arba skiepytas tik viena vakcinos doze, jam rekomenduojama pasiskiepyti viena MMR vakcinos doze. Lietuvoje nuo tymų pradėta skiepyti 1964 metais.

NVSC Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja O. Ivanauskienė atkreipia dėmesį, kad teisės aktų nustatyta tvarka kiekvienas įtariamas tymų atvejis yra tvirtinamas laboratoriniais tyrimais, atliekant juos Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje valstybės biudžeto lėšomis.

NVSC Kauno departamento pranešime išvardintos rekomendacijos sąlytį su tymais turėjusiems asmenims. Jiems po tokio sąlyčio per 72 valandas rekomenduojama viena MMR vakcinos dozė (finansuojama valstybės biudžeto lėšomis). Taip pat - ir sveikatos stebėjimas iki 18 dienų po sąlyčio, jeigu asmuo yra imlus tymams (nesirgęs, neskiepytas, nepilnai skiepytas ar nežinantis savo skiepijimų būklės). Jeigu asmuo buvo paskiepytas per 72 val., sveikatos stebėjimas rekomenduojamas iki 21 dienos.

Sveikatos būklės stebėjimo laikotarpiu pasireiškus bet kokiems būdingiems tymams sveikatos sutrikimams (ligos pradžioje pasireiškia karščiavimas, vėliau - akių uždegimas, sloga, kosulys bei 3-7 ligos dieną atsiranda bėrimai), būtina nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją ištyrimui ir diagnozės nustatymui. Privalu informuoti gydytoją, kad besikreipiantis asmuo galėjo turėti sąlytį su tymais sergančiu asmeniu.


Šiame straipsnyje: tymaiužkrečiamoji ligaliga

NAUJAUSI KOMENTARAI

Renata Sen

Renata Sen portretas
...kai mūsų vaikai važiuoja baisiu, nedezinfekuojamau ir 1 kart į mėn.plaunamu (ir ,,paluna"tik vairuotojas) viešuoju transportu, tai kitaip ir būti negali.

...

... portretas
Kai mūsų vaikai š. skiepijami, tai kitaip ir būti negali.

idomu ar

idomu ar portretas
is treciu saliu atvykstantieji ''puikus'' darbininkai su savimi atsiveza mediku pazymas kad jie sveiki t.y. neserga uzkreciamamos ligomis.neturi uteliu ir t.t. .
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių