Šventinę vakarienę Rokų bendruomenė valgys iš savo pasigamintų „šimto indų“

  • Teksto dydis:

Kartais reikia tiek nedaug – gabalėlio molio ir tinkamos erdvės, kad šalia gyvenantys, bet mažai bendraujantys žmonės imtų kalbėtis ir susidraugautų.

Kauno rajono Rokų bendruomenė, tapusi „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ projekto „Šiuolaikinė seniūnija“ dalimi, ėmėsi ieškoti Rokų tapatybės išraiškų, mokėsi vietos istorijos, pažino molio paslaptis ir galias. Pasak šio projekto organizatorių ir dalyvių, tapatybės ieškoti ilgai nereikėjo.  Rokų tapatybė – tai molis, kurio čia apstu, o dar visai neseniai veikė didelė ir žinoma „Rokų keramika“.  Pažintyje su moliu gimė  projektas „Molio kelias“, uždegęs, sujungęs ir suvienijęs vietos gyventojus.

Rokų tapatybė – molis

Pasak Samylų kultūros centro Rokų laisvalaikio salės kultūrinių renginių organizatorės Justės Vasilionytės-Stašaitienės,  bendruomenės vieninjimąsis prasidėjo jau nuo pat projekto ištakų, kai bendruomenė ėmėsi rengti paraišką „Šiuolaikinės seniūnijos“ projektui laimėti. Tada imtasi galvoti idėją bei temą.

„Paaiškėjus, kad mes esame tarp 7 seniūnijų nugalėtojų, su bendruomene ėmėme gilintis, kaip galėtume atrasti miestelio tapatybę. Ją išgryninome lengvai, supratome, kad Rokai – tai molis. Todėl nusprendėme šiuo molio keliu ir keliauti, prie mūsų prisijungė ir menininkė Ieva Bertašiūtė-Grosbaha, papasakojusi apie skirtingas molio rūšis ir ką su juo galima nuveikti“ – projekto pradžia dalinasi J. Vasilionytė-Stašaitienė.

Pasak renginių organizatorės, pradėję eiti molio keliu, Rokų gyventojai tyrinėjo vietovę,  keliavo Jiesios pakrante,  žengė senųjų karjerų keliais. Prie ekskursijų prisijungė ir vyresni Rokų gyventojai, papasakoję įdomių miestelio istorijų. Viena iš šios istorijų dalių – dabar jau nebeveikianti „Rokų keramika“, neatsiejama miestelio ir jo tapatybės dalis, kurioje bendruomenė pamatė vienintelę Lietuvoje žiedinę krosnį.

Susipažinę su molio savybėmis, jie nusprendė pasimokyti, ką būtų galima iš molio nulipdyti.  „Šį etapą mes pavadinome „Vieni Rokai – šimtas bliūdų“, o visą rugsėjo mėnesį vyksta menininkės Ievos vedamos šešios dirbtuvės – lipdymo užsiėmimai,  kuriose kviečiame žmones sukurti arba svajonių varpelį, arba pasigaminti patį gražiausią indą, iš kurio valgysime šventinės vakarienės metu. Vėliau vyksime į Vilniaus universiteto Keramikos ir porceliano katedrą, kur savo pasigamintus indus išdeginsime ir glazūruosime, kad jie būtų tinkami naudojimui“, – pasakoja organizatorė.

Pagrindinis nuopelnas – bendravimas

Nors Rokų bendruomenės finalinis projekto renginys – bendruomenės vakarienė bus iš tiesų įspūdingas renginys, kuriame ant stalo puikuosis 100 pačių gyventojų nulipdytų ir glazūruotų indų, ant svajonių medžio puikuosis 200 vaikų ir suaugusiųjų nulipdytų varpelių, o šventės dalyvius stebins ugnies šou bei deganti molio skulptūra, pagrindinis šio keliavimo molio keliais rezultatas yra žmonių įsitraukimas ir bendravimas.

Manau,  per šį indų lipdymą  vyksta bendruomenės susivienijimas.

„Man pačiai buvo labai maloni staigmena tada, kai į keramikos dirbtuves atėjo 13 metų viena šalia kitos gyvenusios, bet buvusios nepažįstamos kaimynės. Nors jos gyveno viena šalia kitos daug metų, susipažino tik prie darbo stalo. Tai galėtų būti gražus bendruomeniškumo pavyzdys. Manau,  per šį indų lipdymą  vyksta bendruomenės susivienijimas. Svarbiausia yra tai, kad prie vieno stalo  sėda skirtingi žmonės ir skirtingos kartos. Šventės pagrindinis akcentas - šventinė vakarienė iš savo pagamintų indų, o ant stalo turi tilpti ne tik maistas, bet ir visų žmonių rankų ir širdžių šiluma“,– žmonių bendravimu džiaugiasi J. Vasilionytė-Stašaitienė.

Svarbiausias procesas vyksta dabar

„Molio keliu“, sulaukusiu entuziastingo bendruomenės įsitraukimo, rokiškius vedė menininkė Ieva Bertašiūtė Grosbaha. Projektas iš tiesų tapo keliaujančiu, nes dirbtuvės vyko kiekvieną kartą kitoje gyvenvietėje ar sodyboje, o norinčiųjų įsitraukti buvo daug. 

„Žmonės labai buvo aktyvūs ir domėjosi tiek savo miesteliu, tiek moliu, buvo  smagu tą susidomėjimą jausti. Su žmonėmis apkeliavome visas vietas, kuriose tas molis yra. Dirbtuvės keliauja, prisijungia vis  kiti žmonės, stengėmės įtraukti žmones ir iš Rokų miesto, ir kaimo dalies. Užsiėmimus bendruomenėje vesti yra nesunku, nes tie, kurie lipdyti moka, moko kitus, reikia tik koordinuoti procesą‚ – pasakoja I. Bertašiūtė- Grosbaha.

Pasak menininkės, nors šventinio renginio pavadinimas „Vieni Rokai – šimtas bliūdų“, pagamintų indų jau dabar yra daugiau. „Prie šimto jau galėtume prirašyti vieną nulį, nes žmonių aktyvumas yra didžiulis. Nors jie lipdo indus šventiniam renginiui, šis projektas yra ne apie lipdymą. Lipdymo metu vyksta nebendravusių kaimynų vienas kito atradimas, bendruomenės kūrimas ir plėtojimas. Tai yra svarbiausias tikslas. Tikiuosi, kad žmonės po projekto įsitrauks ir į tolimesnes veiklas“ – sako menininkė.

„Šiuolaikinių seniūnijų“ projektas įtraukė ir mokyklas – Rokų mokyklos-darželio, lopšelio-darželio „Rokutis“ ir Kauno Rokų gimnazijosmokiniai nulipdė svajonių varpelius, kurie papuoš svajonių medį šventinio Rokų renginio metu.

Šventinis renginys „Vieni Rokai – šimtas bliūdų“ vyks spalio 5 d. 19 val. Rokų laisvalaikio salės kiemelyje (Nemuno g. 14, Rokai), jo metu vyks bendruomenės pagamintų indų ekspozicija, svajonių varpelių medis,  keramikos ir ugnies tramdymo dirbtuvės, ugnies šou., degančios molio skulptūros atidarymas.  Šventės režisierė – Eglė Valadkevičiūtė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių