Pereiti į pagrindinį turinį

Mažieji bėgliai atsidūrė po didinamuoju teisėsaugos stiklu: juos priglaudusi draugų mama – taip pat

2022-10-13 09:59

Kauno teisėsaugininkai, ištyrę nemažą atgarsį sukėlusio dviejų mažamečių pabėgimo šią vasarą iš namų aplinkybes, nusprendė jokios teisinės atsakomybės nei jų mamai, nei trylikametį su dešimtmete nakvoti priėmusiems asmenims netaikyti.

Asociatyvi freepik.com nuotr.

Iškalbinga chronologija

Kaip jau rašyta, brolis su seserimi pabėgo iš savo namų Kalniečių mikrorajone rugpjūčio 6-osios vakare, apie 21.30 val., po trylikamečio konflikto su jam priekaištų dėl netinkamo elgesio turėjusia mama.

Kai sūnus su jaunesniąja sesute paslapčia išėjo iš namų, mama tvarkėsi virtuvėje. O kai ši pastebėjo, kad vaikų namuose nebėra, dar ieškojo bėglių iki vidurnakčio jai žinomose sūnaus ir dukters mėgiamose vietose. Palikusi kelioms valandoms neužrakintas namų duris – jeigu dingę vaikai nuspręstų grįžti anksčiau už ją.

Asociatyvi Shutterstock nuotr.

Bėgliams negrįžus pernakt, rugpjūčio 7-ąją jų mama jau kreipėsi pagalbos į policiją. Ir, šios atstovės teigimu, jos kolegos nedelsiant pradėjo dingusių vaikų paiešką. Tiesa, kol kas – tik vidiniais policijos kanalais. Tačiau, policijos atstovės patikinimu, jeigu mažamečiai nebūtų atsiradę per artimiausią parą, jau būtų prašoma žiniasklaidos ir visuomenės pagalbos.

Bėglių mama pati pradėjo kelti į socialinius tinklus savo vaikų nuotraukas, prašydama padėti juos surasti. Ir ten apie šį įvykį sužinojo ne tik gausus būrys jai padėti norinčių žmonių, bet ir portalo kauno.diena.lt žurnalistai, pasidaliję šia žinia su savo skaitytojais nedelsiant.

Viena iš minėtų padėti mažamečių mamai panorusių žmonių buvo dingusios dešimtmetės klasės draugės mama. Sužinojusi, kad mažieji bėgliai rugpjūčio 7-ąją buvo pastebėti Sargėnuose, tačiau jiems pavyko pasprukti nuo policijos, ši moteris susisiekė su dingusių vaikų mama ir, išsiaiškinus detaliau galimą jų buvimo vietą, pati nuvyko į Sargėnus. Ir tą pačią dieną apie 21 val. bėgliai jau buvo savo namuose.

Teko aiškintis ir geradarei

Anot mažamečių mamos, sūnus ir dukra buvo parvežti į namus sveiki. Tačiau jie nelabai norėjo pasakoti apie savo nuotykius – teigė, kad nakvojo pas draugus, ten ir maitinosi. Be to, neneigė, kad žinojo, jog jų ieškoma, pasitelkus žiniasklaidą ir internetą, tačiau dar grįžti į namus neketino. Kada tai būtų padarę, nežino.

Pasitvirtino ir, kad šio pabėgimo iniciatorius buvo brolis. Na, o šis, mamai pasiteiravus, kodėl taip pasielgė, buvo linkęs kaltinti ją pačią – esą dėl per griežto elgesio su juo.

Kauno policija, iš karto po mamos pranešimo pradėjus ikiteisminį tyrimą dėl mažamečių dingimo, jį nutraukė tik šiomis dienomis. Tyrimas nutrauktas, išsiaiškinus, kad mažamečiai bėgliai netapo nusikaltimo aukomis.

Nors jie ir nebuvo labai kalbūs, nustatyta, kad tą naktį, kai pabėgo iš namų, trylikametis su dešimtmete nakvojo pas savo draugus Sargėnuose. Ši aplinkybė patikrinta išsamiai, nes Administracinių nusižengimų kodeksas numato atsakomybę už nepranešimą atitinkamoms tarnyboms apie iš šeimos ar globos įstaigos pabėgusio vaiko buvimo vietą. Už tai gresia įspėjimas arba bauda nuo 30 iki 120 eurų.

Tačiau mažųjų bėglių draugų mamai, priėmusiai tąnakt trylikametį su dešimtmete po savo pastoge, nuspręsta jokios atsakomybės netaikyti, nes apie jos svečių pabėgimą iš namų dar nebuvo pranešta policijai. O šie jai apie tai nesakė. Apie tai ji sužinojo tik kitą dieną, kai pas ją atvyko mažųjų bėglių ieškanti policija.

Maži, bet gudrūs

Tarnybinį policijos automobilį prie juos pirmąją naktį priglaudusių draugų bei šių mamos namų pastebėjo ir mažieji bėgliai. Ir daugiau jau nakvoti į šį Sargėnų adresą nebegrįžo.

Jie teigė antrąją pabėgimo naktį praleidę Šilainiuose – prie Šarkuvos gatvėje esančios J.Basanavičiaus gimnazijos. Šilainiuose, kuriuose taip pat turi draugų, jie praleido ir likusias dvi pabėgimo dienas, panašu, kad prasimaitindami iš to, ką jiems davė minėti draugai. Apie tai, kad galbūt vagiliauta iš parduotuvių, pareigūnai duomenų negavo.

Asociatyvi freepik.com nuotr.

Ši prielaida kelta, prisimenant kitas panašias istorijas, kurias teisėsaugai teko tirti. Tačiau vienas faktas su jomis visgi buvo bendras – mažieji bėgliai specialiai paliko namuose mobiliojo ryšio telefoną. Vieni per kitus jie greitai susižino, kad šių telefonų pagalba policija juos greitai suseka.

Kaip jau rašyta, iki šio įvykio trylikametis su dešimtmete, kaip ir jų mama, policijai nebuvo žinomi. Nors kitos tarnybos šiai šeimai paslaugas jau teikė.

Kadangi tai buvo pirmas kartas, kai šie mažamečiai pabėgo iš namų, kuo ilgiau tai tęsėsi, tuo labiau jie bijojo grįžti pas mamą. Pavyzdžiui, jau minėta dešimtmetės klasės draugės mama, kuriai pavyko mažuosius bėglius parvežti į namus, pareigūnams teigė įkalbinėjusi brolį su seserim važiuoti kartu su ja apie porą valandų.

Priešnuodžių dar liko

Po mažamečių bei jų mamos apklausų teisėsaugininkai padarė išvadą, kad, bėgdami iš namų, trylikametis su dešimtmete manė tokiu būdu išspręsiantys susidariusią konfliktinę situaciją. Tačiau nenustatyta, kad prieš juos namuose būtų buvęs naudotas psichologinis ar fizinis smurtas.

Ir mama tai neigė, ir jie patys apie tai nekalbėjo. Todėl nuspręsta jokios teisinės atsakomybės netaikyti ir trylikamečio bei dešimtmetės mamai. Nors Administracinių nusižengimų kodeksas taip pat numato atsakomybę už tėvų valdžios nepanaudojimą ar panaudojimą priešingai vaiko interesams.

Už pirmą tokį kartą gresia tik įspėjimas. Tačiau už pakartotinį – jau bauda nuo 10 iki 100 eurų. Be to, gali būti skirtas ir įpareigojimas dalyvauti bendravimo su vaikais tobulinimo ar smurtinio elgesio keitimo programose.

Taigi, istorijai pasikartojus, teisėsaugininkai jau gali nebebūti tokie atlaidūs. Be to, mažieji bėgliai bei jų mama jau pateko į policijos akiratį. O kitos tarnybos ir toliau teiks šiai šeimai savo paslaugas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų