Milijonine afera kaltintas klebonas – išteisintas Pereiti į pagrindinį turinį

Milijonine afera kaltintas klebonas – išteisintas

2015-11-13 14:40
Kotedžas Fredoje
Kotedžas Fredoje

Teismui neužteko įrodymų, kad buvęs Tabariškių ir Griškabūdžio klebonas Jordanas Kazlauskas, kaltintas sukčiavimu stambiu mastu, apgaule pasisavino svetimą daugiau kaip milijono litų vertės palikimą. Išteisinti ir, anot bylą teismui rengusių teisėsaugininkų, kunigo bendrininkai.

Nepagautas – ne vagis?  

„Nuosprendis negali būti grindžiamas prielaidomis. Bet kokios abejonės turi būti sprendžiamos kaltinamųjų naudai“, - teigiama penktadienį, lapkričio 13-ąją, paskelbtame Kauno apylinkės teismo teisėjo Virginijaus Kalkausko nuosprendyje.

Kiti jame pateikti argumentai, kuriais remiantis teisiamieji išteisinti, – J.Kazlauskas buvo parapijos klebonas, turintis puikią reputaciją ir jo finansinė situacija bylon sugulusių įvykių metu buvo gera. O Jono Mitkaus, kurio milijoninio palikimo pasisavinimu kaltintas J.Kazlauskas, duoti parodymai, sužinojus apie galimą apgaulę, yra nenuoseklūs. Vien jais grįsti kaltės negalima.

Be to, J.Mitkui įtaką galėjo daryti dukterėčia. Šios parodymai taip pat kelia abejonių, nes ji šioje byloje – suinteresuotas asmuo. Be to, pats J.Mitkus nebuvo rūpestingas ir nesielgė protingai su savo turtu. O kilęs ginčas dėl pinigų tėra civilinis ginčas. Tiesa, nors J.Mitkaus parašas – suklastotas, nėra įrodymų, kad jį suklastojo kaltinamieji. O pats J.Mitkus to nežinojo.

„Absurdas… Tikrai nesitikėjau tokio nuosprendžio ir šį skųsiu“, - teigė nukentėjusiąja šioje byloje pripažinta J.Mitkaus dukterėčia, prašiusi priteisti iš teisiamųjų 1 mln. 25 tūkst. litų (arba beveik 354 495 eurus). Tiek, anot bylą teismui rengusių teisėsaugininkų, teisiamieji turėjo finansinės naudos iš nugvelbto jos senelės palikimo, atitekusio vaikų neturėjusiam dėdei. Nuosprendį skųs ir kaltinimą šioje daugiau kaip penkerius metus teisme nagrinėtoje byloje palaikiusi prokurorė.
    
Mįslinga žūtis

Kaip jau rašyta, J.Kazlauskas kaltintas kartu su buvusiu savo klapčiuku Karoliu Šventoraičiu bei jiems talkinusiu Kauno rajono Poderiškių kaimo gyventoju Juliumi Ulevičiumi pasisavinęs pastarojo kaimyno daugiau kaip milijono litų vertės palikimą.

Po motinos mirties milijonieriumi tapęs J.Mitkus buvo rastas negyvas ne per toliausiai Tabariškių klebonijos esančiame vandens telkinyje. Tai atsitiko netrukus po to, kai velionio dukterėčia sužinojo, kad jos 67-erių metų dėdė, pasitikėjęs tuometiniu Tabariškių klebonu J.Kazlausku ir parašęs šiam įgaliojimą tvarkyti iš motinos paveldėtų apie 13 ha žemės ir apie 2,5 ha miško reikalus, galiausiai liko visiškai „basas“.

Moteriai kreipųsis dėl įtariamos kunigo klastos į policiją, pareigūnai dar spėjo J.Mitkų apklausti. Tačiau netrukus jis rastas negyvas su smurto žymėmis ant kaklo minėtame vandens telkinyje. Dėl J.Mitkaus nužudymo pradėtas ikiteisminis tyrimas trunka jau daugiau kaip penkerius metus.

Altorių šešėlyje

Pasak teisme parodymus davusių liudytojų, šių įvykių metu klebonas J.Kazlauskas gyveno su 24-eriais metais už jį jaunesniu, tada dar nepilnamečiu K.Šventoraičiu, kuris, nepaisant jauno amžiaus, jam vadovavo. Dalis bylon sugulusių sandėrių vyko tiesiog Tabariškių klebonijoje.

Joje J.Kazlauskas gavo 100 tūkst. litų avansą už parduodamas J.Mitkaus žemes. Kur dingo didžioji jo dalis, neaišku. J.Mitkus šių pinigų nematė.

Iš daugiau kaip 924 tūkst. litų, kuriuos žemę nusipirkusi bendrovė pervedė į J.Kazlausko sąskaitą, pastarasis atidavė J.Mitkui tik 450 tūkst. Apie tai, kad buvo apgautas, šis sužinojo tik prieš mįslingą savo žūtį.

Maža to, po kurio laiko klebonas įkalbėjo J.Mitkų pervesti į jo sąskaitą ir minėtus 450 tūkst. - neva taip bus saugiau. Ir po kurio laiko paskolino juos savo senam pažįstamam, besiverčiančiam statybų verslu.

Kalbos ir realybė

Kai verslininkas panoro grąžinti dalį skolos, J.Kazlauskas liepė jam pervesti tuos 100 tūkst. litų į K.Šventoraičio sąskaitą. Skolininkui buvo pateiktas ir neva tai palaiminantis J.Mitkaus raštelis su jo parašu.

Ekspertai konstatavo, kad ant šio „dokumento“ esantis J.Mitkaus parašas – suklastotas.

 

Anot apgauto verslininko, dalį likusios skolos jis per kelis kartus grąžino jau pačiam J.Kazlauskui, tačiau J.Mitkus šių pinigų taip pat neatgavo. O už likusią skolos dalį klebonas savo vardu įsigijo verslininko statytą trijų aukštų kotedžą Fredoje.

J.Kazlauskas tikino, kad, investuodamas į šį namą, galvojo apie orią J.Mitkaus senatvę, jiems ten apsigyvenus ir jam globojant turtingą paveldėtoją iki pat šio mirties. Rūpinimasis J.Mitkumi (vežiojimas į kavines, apipirkimas drabužių parduotuvėse, buities sąlygų gerinimas) jam kainavo apie 100 tūkst. litų. Nors, anot liudytojų, turtingas paveldėtojas gyveno vargingame savo namelyje kiauru stogu.

Siūlė įkalinti

Nepripažino jam inkriminuojamo dalyvavimo, pasisavinant į jo sąskaitą, suklastojus J.Mitkaus parašą, pervestus pinigus ir K.Šventoraitis.

Šis tikino teismą, kad tai buvo J.Mitkaus padėka jam už gerus darbus.

Tačiau J.Ulevičiaus teisme teigė, kad tai buvo procentai klebonui už paskolintus pinigus.

Prokurorė siūlė ne per seniausiai 50-metį atšventusį J.Kazlauską įkalinti šešeriems metams. K.Šventoraitį, kuriam netrukus bus jau 27-eri, - trejiems. O 47-erių J.Ulevičių - dvejiems metams.       Už sukčiavimą stambiu mastu Baudžiamasis kodeksas numatyto laisvės atėmimą iki aštuonerių metų.
           
Lauks nuosprendžio įsiteisėjimo

Iki nuosprendžio įsiteisėjimo J.Kazlauskas viešai neturi jokių oficialių pareigų ir parapijos, tačiau kaip kunigas nėra suspenduotas. Taip portalui kaunodiena.lt teigė Vilkaviškio vyskupijos, kurioje jis dirbo klebonu, kancleris Linas Baltrušaitis, akcentuodamas, kad toks sprendimas buvo priimtas bendru vyskupo ir J.Kazlausko sutarimu.

Tačiau, pašnekovo teigimu, J.Kazlauskui nėra uždrausta aukoti šventas mišias. Anot kai kurių portalo kaunodiena.lt kalbintų kunigų, kartkartėmis jis tai darė reabilitacijos centre prasikaltusiems kunigams ar žmonėms, turintiems įvairių problemų.

Anot L.Baltrušaičio, J.Kazlauskas įpareigotas pranešti jiems teismo sprendimą. Tačiau, tik šiam įsiteisėjus, vyskupas spręs tolesnį J.Kazlausko likimą. Įsiteisėjus nuosprendžiui, kuriuo jis būtų pripažintas kaltu, J.Kazlauskas, anot L.Baltrušaičio, kaip kunigas tikriausiai būtų suspenduotas.

Kas būtų, jeigu J.Kazlauskas būtų galutinai išteisintas, L.Baltrušaitis už vyskupą atsakyti negalėjo. Tačiau kiti portalo kaunodiena.lt kalbinti šios vyskupijos kunigai buvo įsitikinę, kad išteisinimo atveju po tokio skandalo, kurį sukėlė ši byla, J.Kazlauskas gautų tik kokį nors mažą kaimą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra