„Jauno teatro dienos“: nuo egzistencijos iki techninių kliūčių

 • Teksto dydis:

Pirmoji festivalio diena tapo ne tik naujų potyrių ir susipažinimų, tačiau ir iššūkių pareikalavusia diena. Kol vienos grupės ramiai ir išsamiai samprotavo apie žmogaus egzistencines problemas ­­­- kitų idėjas stabdė nesklandumai su technika, arenos inventoriumi.

Tarpinė žmogaus būsena

Šiemet „Jauno teatro dienų“ festivalis taip pat mini ir Lietuvos atkūrimo 100-metį. Todėl šių metų renginio kūrybinių dirbtuvių pagrindiniais inspiracijos šaltiniais tapo mūsų šalies menininkų kūryba.

Anot aktorės Marijos Žemaitytės, kurios kūrybinei grupei vadovauja Gintaro Varno mokinys, teatro režisierius Mantas Jančiauskas, pirmosios dienos užsiėmimų tema buvo žmogaus tarpinė būsena. „Daug samprotavome apie šiuolaikinio žmogaus būklę tarp depresijos ir kitokio pasaulio matymo, apie tam tikrą vegetacinę tarpinę būseną. Ypač svarbi šiandieninė „čia“ ir „nebe čia“ būsena, kai kalbame apie balansavimą ties gyvybe ir mirtimi. Anot mūsų grupės režisieriaus M. Jančiausko, šiuo metu visuomenėje juntamas šeimos stygius, todėl per trumpą kūrybinių dirbtuvių laiką sutarėme sukurti bent jau šiokį tokį jausmą apie tai. Labai džiaugiamės šilta bendravimo atmosfera ir gvildenamomis įdomiomis bei aktualiomis temomis“.

M. Jančiausko grupės inspiraciniais atspirties taškais tapo tokie meno kūriniai, kaip „Eglė žalčių karalienė“, to paties miuziklo muzika ir Rimvydo Stankevičiaus eilėraštis apie tarpinę žmogaus būseną.

Tiesos ir rūpimų dalykų paieškos

Aktoriaus, dramaturgo ir režisieriaus Aleksandr Špilevoj grupė burtų keliu išsitraukė Donato Zakaro muzikinį kūrinį „Laiškai Sofijai“, ištrauką iš Justino Marcinkevičiaus dramos – poemos „Mindaugas“ ir Valentino Antanavičiaus paveikslą. „Labiausiai mūsų grupę inspiravo J. Marcinkevičiaus dramos-poemos „Mindaugas“ ištrauka apie teisybę ir neteisybę. Diskutavome kas šios dvi sąvokos yra skirtingomis aplinkybėmis. Ir, žinoma, paveikslas“, – kalbėjo aktorė Evelina Šimelionė. Pirmasis iššūkis, ištikęs šią kūrybinę grupę buvo tinkamos vietos, atspindinčios paveikslo turinį, paieškos. „Šiuo metu laukiam galutinių sprendimų dėl leidimo tolimesnėms idėjoms įgyvendinti. Jei leidimo negausime – gali būti, jog pasirodymo idėją teks kardinaliai keisti“, – pasakojo E. Šimelionė.

Teatro režisierės, meninio sindikato „Bad rabbits“ narės Giedrės Kriaučionytės grupė įkvėpimo sėmėsi iš Romualdo Granausko apysakos „Gyvenimas po klevu“, Ramintos Šerkšnytės „Aisbergo simfonijos“ ir iš skulptoriaus Leono Striogos skulptūros „Pusiau karūnuotasis“ paveikslo. „Pagrindinis mūsų inspiracijos šaltinis, manau, taps skulptūra ir galbūt R. Granausko apysaka. Pradžioje svarbiausia buvo visai grupei išsikalbėti apie tai, kas mums rūpi, svarbu. Būtent pagal tai ir išsirinkome šias inspiracijas“, – kūrybinėmis idėjomis dalijosi G. Kriaučionytė.

Jau šį vakarą, 18:00 valandą žiūrovai kviečiami pamatyti visų šešių grupių trumpo metro spektaklius – dvi dienas trukusių kūrybinių dirbtuvių rezultatus. Nemokama darbų peržiūra vyks „Švyturio“ arenoje.

Teksto autorė: Julija Banienė


Šiame straipsnyje: JTD 2018

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių