Festivalio finalas – E. Balsio 100-mečiui

 • Teksto dydis:

Festivalio „Permainų muzika“ finalas sujungs gausias atlikėjų pajėgas didingam „Eduardo Balsio gala koncertui“, kuris Klaipėdos koncertų salėje vyks kitą savaitę. Kompozitoriaus 100-metis bus paminėtas atliekant tris stambios formos jo kūrinius.

Susiję su pajūriu

Gyvenant uostamiestyje, mokantis Vytauto Didžiojo gimnazijoje, prasidėjo E.Balsio kelias į muziką. Labai svarbus kompozitoriaus įkvėpimo šaltinis buvo jūra. Nepaisant to, kad jis vėliau daugiausia gyveno ir kūrė Vilniuje, vasaras dažnai leisdavo prie jūros. Trys monumentaliausi E.Balsio kūriniai susiję su pajūrio kraštu. Tai baletas „Eglė žalčių karalienė“, oratorija „Nelieskite mėlyno gaublio“ ir opera „Kelionė į Tilžę“.

Didesnės sudėties styginių orkestrui E.Balsys parašė orkestrinę poemą „Jūros atspindžiai“. Būtent šis kūrinys pradės koncerto programą. Siuitą iš baleto „Eglė žalčių karalienė“ violončelei ir styginiams pritaikė ir solinę partiją atliks violončelininkas Davidas Geringas.

D.Geringas – žymus Lietuvos ir Vokietijos violončelininkas, pedagogas ir dirigentas. Šiandienos muzikinio elito narys, universalus atlikėjas, kurio interpretacijoms atsiveria įvairių epochų muzikos šedevrai, pasaulį sužavėjo ypatingu stilistiniu lankstumu, intelektualumu ir išskirtiniu violončelės tembru. Maestro dažnai sugrįžta ir į gimtąją Lietuvą, kurios publikai kaskart dovanoja nepamirštamus muzikinius įspūdžius.

Susivienijo koncertui

Koncertui susivieniję Klaipėdos ir Šv. Kristoforo kameriniai orkestrai buvo įkurti panašiu laikotarpiu, abu skaičiuoja trečią dešimtmetį. Mindaugo Bačkaus ir Modesto Barkausko vadovaujami kolektyvai Lietuvoje žinomi dėl savo profesionalumo ir universalumo, plačios gastrolių geografijos, yra aktyvūs Lietuvos ir užsienio muzikos gyvenimo dalyviai.

Finaliniu paskutinio festivalio koncerto akordu taps E.Balsio oratorija „Nelieskite mėlyno gaublio“. Ypač gilų emocinį poveikį turinčio kūrinio dramaturgija pagrįsta nuolatiniais kontrastais: taika ir karas, gyvieji ir žuvusieji, dabartis ir praeitis. Šie kontrastai veikia tarsi šviesos ir šešėlio kaita, kurios įtaigumas nepalieka abejingų.

Ypač gilų emocinį poveikį turinčio kūrinio dramaturgija pagrįsta nuolatiniais kontrastais: taika ir karas, gyvieji ir žuvusieji, dabartis ir praeitis.

Oratoriją diriguos M.Barkauskas, kuris 2016 m. buvo pripažintas geriausiu jaunuoju menininku ir apdovanotas Auksiniu scenos kryžiumi. Jis dažnai diriguoja ir Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre (LNOBT), rengia koncertus su visais svarbiausiais Lietuvos orkestrais. Beje, pirmasis M.Barkausko diriguotas spektaklis buvo būtent Klaipėdoje.

Grįš su naujais solistais

Simboliška, kad šio kūrinio fortepijonų partijas atliks kompozitoriaus dukra Dalia Balsytė ir anūkė Indrė Baikštytė, dainuos Klaipėdos E.Balsio menų gimnazijos choras. Solistų partijos patikėtos LNOBT solistams – mecosopranui Jovitai Vaškevičiūtei, bosui Arūnui Malikėnui ir klaipėdiečiams diskantams.

„Džiugu, kad Klaipėdos koncertų salėje E.Balsio muzika skamba dažnai, joje jau yra skambėjusi ir oratorija, kurioje grojome su Indre. Grįžtame su naujais solistais pristatyti kūrinio jo pasiilgusiems ar dar negirdėjusiems. Tiesa, dabar boso partiją atliksiantis A.Malikėnas dainavo oratorijos premjeroje 1969 m. diskanto partiją. Man gražus, simboliškas šio dainininko augimas kartu su tėčio kūryba“, – sakė D.Balsytė.

E.Balsys – lietuvių muzikinės kultūros švyturys. Jis švietė ryškiai, veikė drąsiai, pripažinimą ir pagarbą pelnė talentu ir darbu. Jo kūrybos šviesa iki šiol spinduliuoja, tikrosios meninės vertybės gyvena šimtmečius. Pasak D.Balsytės, „E.Balsio kūryba yra tokia įvairialypė, kad joje sau mielą kūrinį galėtų atrasti skirtingo muzikinio išprusimo ar skonio žmonės“.

Paskutinis „Permainų muzikos“ festivalio koncertas – spalio 9 d. 18.30 val.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių