Festivalio „TheATRIUM 2019“ tarptautinės programos gidas

 • Teksto dydis:

Artėja trečiasis tarptautinis teatro festivalis „TheATRIUM“: gegužės 21–26 d. vyks Lietuvos teatro vitrina (15 spektaklių), o birželio 2–16 d. – tradicinė tarptautinė programa.

Jos metu Klaipėdos žiūrovai pamatys 10 pasirodymų iš įvairių šalių – nuo šiek tiek pažįstamo Lenkijos teatro atstovų iki paslaptingo Pietų Korėjos trupės spektaklio. Visi spektakliai bus verčiami į lietuvių ir anglų kalbas, o festivalį atidarys ir uždarys koncertai.

A.Phoebe Lou pasirodymas

Birželio 2 d. 17 val. – Alice Phoebe Lou koncertas ir festivalio atidarymas Klaipėdos dramos teatro (KDT) Didžiojoje salėje.

A.Phoebe Lou – drąsi mergina ir netipiška muzikos kūrėja. Gimė 1993 m. Pietų Afrikoje, 2010 m. iškeliavo į Europą, ėmė dalyvauti ugnies šokių trupės pasirodymuose, vėliau Berlyne pradėjo groti gatvėse, metro stotyse ir parkuose. 2015 m. pirmąkart koncertavo Amerikoje festivalyje SXSW, tapo nuolatine jo dalyve. 2016 m. išleido pirmąjį albumą „Orbit“. Už jį Vokietijos muzikos kritikų apdovanojimuose nominuota geriausių moterų vokalisčių kategorijoje. Alice iki šiol nemeta gatvės atlikėjos karjeros – jai patinka jaustis laisvai. 2017 m. jos daina „She“ („Ji“), sukurta filmui „Bomba: Hedės Lammar istorija“, nominuota „Oskarui“ geriausios originalios dainos kategorijoje. 2018 m. pašėlusioji Alice koncertavo Europoje, JAV, Pietų Afrikoje, Japonijoje, Kanadoje. Šiemet kovą A.Phoebe Lou išleido albumą „Paper Castles“ („Popierinės pilys“), o birželio 2 d. koncertu atidarys festivalį „TheATRIUM“ Klaipėdoje.

„Late Night“ iš Atėnų

Birželio 5 d. 18.30 val. – Atėnų teatro trupės „Blitz Theatre Group“ spektaklis „Late Night“ KDT Didžiojoje salėje.

Režisieriai ir idėjos autoriai – „Blitz Theatre Group“ nariai, choreografas – Yannis Nikolaidis.

Scenoje – pasaulio pabaiga pagal graikus: „Blitz Theatre Group“ šoka mirties valsą virš Europos griuvėsių. Valsas kupinas melancholijos ir subtilaus humoro. Kodėl gi, viskam aplink griūvant, nepašokus? Kodėl belaukiant, kol viskas pasibaigs, maloniau nepraleidus laiko?

Apokaliptiniame pasaulyje – trys moterys ir trys vyrai. Jiems teliko kadaise puošnūs buvę drabužiai ir prisiminimai. Jie pasakoja fragmentus iš praeities ir šoka vieną valsą po kito.

Marionečių spektaklis „Pelenai“

Birželio 7 d. 18.30 val. – „Plexus Polaire“ spektaklis „Pelenai“ (Prancūzija, Norvegija) KDT Mažojoje salėje.

Režisierė ir pjesės autorė – Yngvild Aspeli.

„Pelenai“ – dviejų istorijų mozaika. Veiksmas vyksta maždaug prieš 26 metus mažame kaimelyje Norvegijos pietuose. Pasakojama istorija apie jaunuolį, kuris padeginėja namus, ir rašytoją, kuris apsistoja tuose namuose po kelių dešimtmečių ir atranda įkvėpimą kurti. Dvi iškankintos asmenybės, tragiški žmonės, atsidavę savo demonų valiai, kuriuos praryja slaptos jų sielų liepsnos.

Istoriją pasakoja aktoriai su lėlėmis – tai marionečių spektaklis, ne tik pasakojimas, bet ir nuostabus, daug pasaulio festivalių nustebinęs reginys, skirtas suaugusiesiems.

J.Turkowski „Margaretė“

Birželio 8 d. 15, 17.30, 20 val., birželio 9 d. 15, 17.30 val. – Janeko Turkowski „Margaretė“ (Lenkija) Klaipėdos „Žaliojoje vaistinėje“ (Tiltų g. 6).

Pasakojimo autorius, režisierius ir atlikėjas – J.Turkowski.

Spektaklio sumanytojas ir atlikėjas pasakoja, kaip pagautas smalsumo įsigijo 64-ių filmo juostų rinkinį, priklausiusį nepažįstamam žmogui, gyvenusiam su Rytų Vokietija besiribojančiame regione. Autoriaus susižavėjimas estetiniais seno filmo kadrų aspektais ir sentimentalia kelione atgal į komunizmo laikus paskatino jį atsiversti ir iš naujo panaudoti šią originalią medžiagą.

Filmo juostos tapo apmąstymu apie tai, kaip išsaugome prisiminimus, ir paskatino tyrinėti jose užfiksuotų žmonių gyvenimus. Pasirodo, tikroji juostoje nufilmuota Margaretė susijusi ir su Klaipėda.

Šokanti „Kirina“

Birželio 10 d. 18.30 val. – „Frans Brood Productions“ „Kirina“ (Belgija, Burkina Fasas) KDT Didžiojoje salėje.

Režisierius ir choreografas – Serge Aimé Coulibaly, kompozitorė – Rokia Traoré.

Pasitelkęs savo afrikietišką kilmę ir apmąstymus apie šiuolaikinį pasaulį, choreografas ir režisierius S.A.Coulibaly sukūrė pasakojimą apie šiuolaikinę globalizuoto pasaulio kasdienybę. „Kirina“ nėra Vakarų Afrikos istorijos įvykio perpasakojimas. Tikrasis epas, kaip daugelis kitų epų ir tikri šių dienų įvykiai pravertė kaip įkvėpimas spektaklio kūrimo metu. „Kirina“ – tai ne Afrikos artistų pasirodymas, pasakojantis apie Afriką, o pasaulio piliečių pasakojimas – choreografas kuria drauge su artistiškais komandos nariais, (ne)turinčiais afrikietiškų šaknų, kuriuos įkvėpė globalėjanti šių dienų tikrovė. Veikiamas šių įkvėpimo šaltinių, S.A.Coulibaly sukūrė spektaklį apie judančius žmones, įvykius, nuspalvinančius ir kreipiančius žmonių judėjimą, jų įtaką visuomenei.

„Kirina“ – pritrenkiantis spektaklis, kuriame susilieja prakaitu žliaugiantis, ritualinis ir jaudinantis šokis. Tai – impulsyvi muzika ir užburiantis pasakojimas“, – rašė „The New York Times“.

„Anuomet“ iš Pietų Korėjos

Birželio 12 d. 18.30 val. – „Haddangse Theatre“ spektaklis „Anuomet“ (Pietų Korėja) KDT Didžiojoje salėje.

Režisierius ir scenografas – Si-joong Yoon, pjesės autorius –  Dan-bee Uh.

Pjesės motyvas – iš tiesų 1931 m. Busane įvykusi žmogžudystė – kelia klausimą apie žmogiškų geidulių ir godumo galią. Pasak spaudos, „šis spektaklis – tikras detektyvinis romanas”, jo išraiškos forma primena nebyliojo kino techniką, tų laikų populiariosios kultūros stilistiką. Pjesės poveikį stiprina ryški aktorių vaidyba. Spektaklyje susilieja teatras ir kino raiškos formos, ketvirtojo dešimtmečio vaidybos bruožai. Žiūrovai tarsi detektyvai šio spektaklio metu gali pasinerti į tiesos ieškojimą ir paslapties atskleidimą.

Tai pjesė, kurioje balansuojama ant ribos tarp „obuolio“ ir „obuolio atvaizdo“.

Čekų „Antiwords“

Birželio 13 d. 18.30 val. – „Spitfire Company“ spektaklis „Antiwords“ (Čekija) KDT Mažojoje salėje.

Režisierius – Petris Boháčius, pjesės autoriai – P.Boháčius ir Miřenka Čechová.

Spektaklis įkvėptas Čekijos prezidento, rašytojo Václavo Havelo kūrybos, ypač jo pjesės „Audiencija“ ir jos legendinio „samizdato“ garso įrašo (1978), kuriame Vaneko vaidmenį įskaitė pats V.Havelas.

Kas atsitinka, kai aludaris ir persekiojamas politikas, kitas paties V.Havelo „aš“, susitinka scenoje? Dvi aktorės, tikro čekiško alaus dėžė, didžiulės kaukės ir absurdo humoras. Spektaklis pelnė didžiulį pasisekimą Berlyne, Prahoje, Milane, Florencijoje, Vašingtone, Niujorke, Londone, Pekine, Osle, Seule, Edinburge.

„Tai totalus teatras“, – taip „Antiwords“ apibūdino „Total Theatre Mag“.

„Kiti žmonės“ iš Lenkijos

Birželio 14 d. 18.30 val. – „TR Warszawa“ spektaklis „Kiti žmonės“ (Lenkija) KDT Didžiojoje salėje.

Režisierius, inscenizacijos autorius ir scenografas – Grzegorzas Jarzyna, pagal Dorotos Masłowskos romaną.

Spektaklio „Kiti žmonės“ scenarijus pagrįstas hiphopo poema, kurią sukūrė viena svarbiausių lenkų jaunosios kartos rašytojų D.Masłowska, išgarsėjusi bestseleriais „Lenkų ir rusų karas po baltai raudona vėliava“, „Karalienės povas“, drama „Mums viskas gerai“. Pagrindinis šios miesto antibaladės veikėjas gyvena Varšuvoje, smogu persigėrusiame metropolyje, kur karaliauja narkotikai ir pigus vynas. Mieste, masinančiame karjeristus ir nevykėlius, menininkus ir įmonių darbuotojus, studentus ir prekybininkus, žadančius netikrą laimę. Spektaklyje kalbama apie vėlyvąjį kapitalizmą ir jo sukeltas problemas: ekonominę ir socialinę nelygybę, jaunosios kartos nusivylimą, kerojantį nacionalizmą. Tai istorija apie apmirusią, susiskaldžiusią bendruomenę, kurioje kunkuliuoja prietarai ir vidinė neapykanta.

Ar galima peržengti klasių ribas, ištrūkti iš informacijos burbulo ir suprasti kitus – kitaip mąstančius, besilaikančius kitų vertybių, kalbančius kita kalba, turinčius kitokį skonį? Ar, be prieigos prie interneto, kažkas mus dar sieja?

„Metai po metų jis vis mažiau ir mažiau supranta Varšuvą. Kadaise tai buvo jo miestas, šiandien tai visai kitas miestas su kitais žmonėmis, kuriuos jam sunkiai sekasi pamilti.“

Kūrybinių dirbtuvių pasirodymas

Birželio 15 d. 18.30 val. – kūrybinių teatro dirbtuvių aktoriams drauge su vadovais iš „Chorea Theatre“ (Lenkija) pasirodymas KDT Mažojoje salėje.

Teatro „Chorea“ organizuojamų dirbtuvių vedėjai moko aktorius žadinti savyje organiškumą, lavinant judesį, kūną, balsą, muzikalumą, ritmo pojūtį; darniai dirbti grupėje ir perteikti visa tai artistiškame pasirodyme. Dirbtuvėse dalyvaujančių aktorių ir jų vadovų pasirodymas – reta proga žiūrovams pažvelgti į aktorių meistriškumo „virtuvę“ ir pasijusti jos dalimi.

Teatro dirbtuves pernai vedė profesionalai: „Chorea“ įkūrėjas, režisierius Tomaszas Rodowiczius, kompozitorius, muzikantas ir vokalistas Tomaszas Krzyżanowskis, aktorė ir dainininkė, izraelietiškos kovos krav maga ir scenos judesio instruktorė Elina Toneva. Dirbtuvės sulaukė didelio aktorių iš visos Lietuvos susidomėjimo.

D.Youssefo grupės koncertas

Birželio 16 d. 17 val. – Dhafero Youssefo ir grupės koncertas (Prancūzija), festivalio uždarymas KDT Didžiojoje salėje.

Vokalistas, muzikantas, kompozitorius, ūdu (Artimųjų Rytų styginiu) skambinantis D.Youssefas gros drauge su  muzikantais Eivindu Aarset, Raffaele Casarano, Stephane Edouard.

D.Youssefas gimė Tunise, Tebulbos mieste. Nuo 1990 m. dirba ir kuria Vienoje, koncertuoja visame pasaulyje, garsiausiuose džiazo ir world music festivaliuose. Dhafero kūrybos ištakos glūdi tradicinėje sufijų muzikoje, bet dėl atvirumo įvairioms muzikinėms kultūroms jo kūryboje galima atrasti platų world music su džiazo elementais spektrą.

D.Youssefo muzikoje susipina muzikinių stilių įvairovė – džiazas, vokalinės improvizacijos, sufijų dainavimas, meditaciniai motyvai. Jo koncertuose groja įvairiausių žanrų muzikantai iš viso pasaulio. Toks spalvingas muzikantų iš viso pasaulio sambūris ir neįtikėtinas D.Youssefo balsas kuria stebuklingą Rytų ir Vakarų kultūrų, arabiškos poetikos bei misticizmo ir europinės džiazo improvizacijos samplaiką.

Į vakarinius spektaklius žiūrovai įleidžiami nuo 14 metų. Festivalio bilietus platina „Tiketa.lt“, renginio naujienos – festivalio paskyroje feisbuke.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių