Festivalis „Salve Musica“ atvers šventinių koncertų lobyną

  • Teksto dydis:

Klaipėdos koncertų salė sekmadienį atvers festivalio „Salve Musica“ lobyną. Jame žiba puošnūs šventinės klasikos perlai, vilioja spalvingi programų vėriniai, skirti visai šeimai, ir prasmingam susikaupimui nuteikiantys susitikimai.

Šiuo metu, esant karantinui ir sudėtingai situacijai dėl koronaviruso pandemijos, festivalio „Salve Musica“ renginiai Klaipėdos koncertų salėje vyks be klausytojų. Tačiau šventinė klasika skambės plačiai – jos koncertų tiesiogiai ir nemokamai bus galima klausytis internetu Koncertų salės „Facebook“ ir „YouTube“ platformose. Tai Klaipėdos koncertų salės kalėdinė dovana klausytojams.

Varis, balsas ir vargonai

„Amžinasis dieviškosios šviesos šaltinis“ – taip pavadintas vienas iš kūrinių, skambėsiantis taip pat pavadintoje Klaipėdos brass kvinteto meninėje programoje gruodžio 6 d. 17 val.

Šio kūrinio autorius – žymus baroko epochos kompozitorius Georgas Friedrichas Händelis. Koncerte bus atlikta ir daugiau šio kūrėjo opusų, taip pat skambės kitų autorių kūriniai, pradedant psalmėmis ir baigiant kalėdinėmis giesmėmis. Sakralioje Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios erdvėje jas atliks minėtas varinių pučiamųjų ansamblis su solistėmis Rita Petrauskaite (sopranas) ir Jurgita Kazakevičiūte (vargonai).

Vargonininkė J.Kazakevičiūtė. / Organizatorių nuotr.

„Jau kelerius metus adventinio susikaupimo laikotarpiu rengiame koncertą Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje. Mus įkvepia ne tik jauki jos erdvė, puiki akustika, bet ir tai, kad ši bažnyčia turi gerus vargonus. Džiaugiamės turėdami galimybę skambiais soprano, varinių instrumentų ir vargonų garsais pakylėti bendruomenės nuotaiką ir pristatyti jai gražios ir dvasingos muzikos kūrinius“, – sakė Klaipėdos brass kvinteto meno vadovas Sigitas Petrulis.

Šviesiam atminimui

Adventinio susikaupimo laikotarpiu dažnai prisimename tuos, kurių nebėra tarp mūsų... Gruodžio 11 d. 18.30 val. miesto Koncertų salėje skambėsianti Klaipėdos kamerinio orkestro programa „Šviesiam atminimui“ skirta pagerbti šiemet į amžinybę iškeliavusiems žymiems lietuvių kūrėjams Vidmantui Bartuliui ir Faustui Latėnui.

Mindaugas Bačkus, Klaipėdos kamerinio orkestro meno vadovas ir šios programos sumanytojas, pasakojo: „Kai buvau vaikas ir pradėjau mokytis muzikos, F.Latėnas ir V.Bartulis buvo pavadinti „naujaisiais romantikais“, kurių kūryba balansavo tarp teatro muzikos ir akademinės muzikos. Jie nuolat bandė įgyvendinti netikėčiausias kūrybines idėjas, kurios stebino klausytojus. Visada į juos žiūrėjau su begaline pagarba ir meile už jų nuoširdų tikrumą, išradingą chuliganiškumą ir emocinį muzikos gilumą. Šiandien, kai jų abiejų nebėra, norisi tiesiog kartu pabūti su jų muzika.“

Pats Mindaugas atliks violončelės solo partiją V.Bartulio kūrinyje „Bolero Pavane Lacrimae“. Beje, prieš dešimtmetį jis griežė šio kūrinio premjerą „Permainų muzikos“ festivalyje. Tąkart violončelininkas minėjo, kad V.Bartulio partitūroje aptiko Antonio Vivaldi „Metų laikų“ atbalsius.

Bus atliktas ir F.Latėno „Pasadoblis“, rašytas kaip muzika kino filmui „Miesčioniškas gyvenimas“. Jame solo partijas grieš visa orkestro altų grupė.

Sopranas R.Petrauskaitė. / Organizatorių nuotr.

Klaipėdiečių orkestras interpretuos ir du styginių kvartetus – V.Bartulio Styginių kvartetą Nr. 1 „O, brangioji“ ir programos pavadinimą inspiravusį F.Latėno Styginių kvartetą Nr. 2 „Šviesiam atminimui“. Pastarajame kūrinyje skamba ištraukos iš muzikos režisieriaus Rimo Tumino spektakliui „Nusišypsok mums, Viešpatie“.

F.Latėnas yra sakęs, kad menas gimsta iš meilės Dievui ir žmogui, o šis kvartetas „skirtas šviesiam atminimui visų gerų bičiulių, kurie emigravo iš Lietuvos; tai muzika, skirta šviesiam atminimui visų laimingų akimirkų, kurias teko išgyventi; tai muzika, skirta šviesiam atminimui visų artimų žmonių, kurių nebėra šiame gyvenime“.

Šįkart „Šviesiam atminimui“ skambės kūrinio autoriaus ir jo kolegos atminimui.

Muzikuojanti karvutė Sofija

Ji – Sofija. Karvutė, gyvenanti kaime, turinti šeimą ir gerą draugą šalia, kuris visuomet pasirengęs padėti. Ji tokia, kaip mes, nes ji... turi svajonę.

Tačiau viskas gyvenime nėra taip paprasta, kaip kartais gali atrodyti. Kad pasiektum to, ko trokšti, reikia bent šiek tiek pasistengti, o kartais pereiti kalnus ir perplaukti upes. Karvutė Sofija jaučiasi liūdna, nes negali išsipildyti jos didžiausia svajonė – dainuoti su orkestru. Tačiau yra draugai, kurie visuomet pasirengę padėti. Arklys Feliksas atsitiktinai randa skelbimą apie muzikinį konkursą, ir pagrindinė herojė leidžiasi į kelionę tikslo link. Joje susiduria su įvairiausiais iššūkiais. Ji praveria ne vieno orkestro duris, tačiau ją pasitinka visai ne taip, kaip tikėjosi. Net nepatikrinęs jos talento, orkestras jos nepriima. Sofija niekaip negali suprasti, kaip su muzika susijęs jos kūno svoris, ūgis, kanopų skambesys, ragai ar elegancija. Nukabinusi nosį, karvutė netenka vilties, tačiau netikėtai sutinka šunį Dūmą ir jiems abiems gimsta nuostabi idėja...

Klaipėdos kamerinis orkestras. / Organizatorių nuotr.

Maži ir dideli muzikos klausytojai gruodžio 16 d. 12 ir 18.30 val. kviečiami susitikti su karvute Sofija ir muzikuoti kartu.

Muzikinį spektaklį visai šeimai „Muzikuojanti karvutė Sofija“ parengė kompozitorė Zita Bružaitė, režisierė ir aktorė Laima Akstinaitė, aktorius Simonas Lunevičius, scenografijos ir kostiumų dailininkė Angelina Furmaniuk–Savickienė, Klaipėdos kamerinis orkestras ir dirigentas Egidijus Miknius.

Dar festivalio publikos gruodį laukia muzikinis susitikimas su orkestru „Kremerata Baltica“ ir dainininke Gunta Gelgote, Klaipėdos kariliono kalėdinis ir naujametinis koncertai, šventinė Klaipėdos kamerinio orkestro programa, kurioje kaip solistai pasirodys violončelininkas M.Bačkus, smuikininkas Konradas Levickis ir baritonas Romanas Kudriašovas. Plačiau apie tai – kitą savaitę.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių